1. 1.
  kıssadan hisse alınması gereken hikaye.
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  halkın saygı duyduğu veya korktuğu kişileri yüceltmek maksadıyla ağızdan ağıza yayılarak yer yer olağanüstü özelliklerin katıldığı destansı hikayerledir. bu kahramanları dini şahsiyet olmaları şart değildir.
  1 ... sermestan
 3. 3.
  evliya olarak görülen bazı kişilerin yaptığı olağanüstü olayları ve bu kişileri halka sevdirmek için yapılan ve o dönemle ilgili bilgi veren hikayelerdir. bunların yazıya dökülmesine menakıbname denir.
  ... avill
 4. 4.
  en bilinen menkıbelerden biri; köroğlu menkıbeleridir.
  ... pnar
 5. 5.
  Kanuni Sultan Süleyman,sarayın bahçesindeki armut ağaçlarını kurutan karıncaların öldürülmesi için Şeyhulislam Ebussuud Efendi'den şu beyitle fetva istemiş:

  -Dırahta ger ziyan etse karınca
  -Zararı var mıdır ânı kırınca

  (Yani ürünlere zarar veren karıncaları öldürmekte şer'an zarar var mıdır?)

  Ebussuud Efendi,bir beyitle cevap vermiş:


  -Yarın Hakk'ın divanına varınca

  - Süleyman'dan hakkın alır karınca.
  1 ... ispati
 6. 6.
  Ruhsar* adlı televizyon dizisinde mazhar karakterinin mazharı sürekli evlendirmek isteyen annesidir. oğlunun karısı ruhsar vefat ettikten sonra sürekli birisine oğlunu yamamaya çalışması ve bunu gerçekleştiremediği zaman da mazhar'ın ruşen amcasının oğlu sedat'la karşılaştırılmasıyla tanınır.
  1 ... skywalker5
 7. 7.
  ruhsar dizisindeki mazhar'ın annesinin adı.
  1 ... naime sultan
 8. 8.
  bağlama virtüözü ismail tunçbilek'in yillardir bahsettigi ama bir turlu cikmayan solo albüm. 6 güne çıkıyor ve 3 gun once de albumun 1 numarali parcasi olan menkıbe yi paylasmis. acin dinleyin muzik dersi resmen. keman ataklari, elektro baglama (elektro baglama tabiren biraz eksik kalir direk tunçbilek diyelim biz ona) sololarının aralara serpistirilmesi, sözlerin yalin ama bir kadar öz olması ve müzikle olan dansi. 6 dakikalik obur alemler ile kulaklik arasinda bir simulasyon adeta
  1 ... nexus24