bugün

Evet sevgili yazarlar bu büyük tartışmaya bir nokta koyma vakti gelmiştir. Öncelikle bu yemeğin adı menemendir, melemen değil. Daha sonrasında ise menemen soğan ile yapılır efendim.

Tarihsel gelişimine bakarsak da osmanlı zamanında soğan ve yumurta ile yapılan soğanlı yumurta yemeği saraya aşçı olarak alınacaklara sınav için yaptırılırmış. eğer aşçı bunu güzel ve lezzetli yaparsa yeteneği olduğuna kanaat getirilirmiş. Daha sonrasında da bu yemeğe domates katılması ile menemen bulunmuş.

Ek olarak menemeni soğansız yiyen ünlüler kim diye bakarsak da tuğçe kazaz, nihat doğan, arda turan ve aziz yıldırımın olduğunu görmekteyiz.
c ikisiylede olur. yeter ki o soğan ince doğranmış olsun ve iyice kavrulsun. sonuçta kavrulunca lezzet katıyor.
c ikisiylede olur. yeter ki o soğan ince doğranmış olsun ve iyice kavrulsun. sonuçta kavrulunca lezzet katıyor.
(bkz: beşiktaş jimnastik kulübü aşçıları)

aramızda illa ki üç beş kafası ayık tinerci arkadaş vardır. bi koşu gidip bakınız verdiğim işinin ehli ustalara sorarsa kesin cevabı alırız diye düşünüyorum.

bir yer düşün; jimnastik yapılıyor ama menemen kokusu da var.. vay aq ne ortamlar var lan.

hhahahahah

ps: mesajla uyardılar, futbol şubesi de varmış.. hahahauauuaua
yapan olsun da, soğanlı veya soğansız, yemek için ağzı sulananlar anında sıraya girer.
Ekşinin gündemini uludağ'a taşıyanları göstermiştir.

Neyse allah başka dert vermesin diyelim.

Soğansız olur.
bir adet 12 yaşından beri yemek yapan dünya mutfağı ustası der ki menemen özünde biberle yapılır. ancak, soğan koyulmasını isteyenler de mevcuttur. tercih, zevk meselesidir. müşteri nasıl isterse öyle yaparız. (12 yaşından beri yemek yapan dünya mutfağı ustası ben olmamaktayım.)
Valla ben hep soğanlı yediğim için ben soğanlı diyorum.
Soğansız.
isteyen soğan da atar, patatesde.
Soğansız dedigimize göre soğanla da yapılıyor Muş.misal kimse sarımsaklı menemen demez ama soğanlı soğansız kullanılır.
Valla soğanlı olursa şöyle olur, soğansız olursa böyle olur mevzularına hiç girmem. Soğanlı da yerim soğansız da! Yeterki yemek olsun.
iSTEĞE BAĞLI AMA OLURSA OLUR BEN KIYMA,PATATES,PATLICAN VE SARIMSAK DA ATIYORUM.
Soğansız olur menemeni ana maddesi domates soğanlı yumurtayı ayrıca bir yemek olarak yapıyorlarmış osmanlıda öyle bir yemek mevcutken menemenin de illa ki soğanlı yapılacak olması bana saçma geldi açıkcası isteyen istediği gibi yiyebilir ama oyum gözlerin yaşarmamasından yana.
bıberlı olur. bıber eksıklıgınde sogan ıle tamamlanan menemenın tadına bakınca hıc begenmemıstım, halende tercıh etmıyorum. bıber candır, gerısı heyecann.
soğansız olur, sarımsaklı olur ama soğanlı olmaz.
1-menemen
2-soğansız.
Valla medet aklıma geldi. Melemen diyen, soğanlı yapan toplasın pılısını pırtısını siktirsin gitsin.
Yanında taze ekmek olsun da soğan olsa da olur olmasa da.
onu bilmemde yanında çay ve taptaze bir ekmek kesinlikle olmalı.
eger buram buram kokan domatesle biber varsa, sogana gerek yok. Ama biberle domates tatsiz tutsuzsa soganla dah iyi olur.
sotenin ne olduğunu biliyorsanız, soğansız derdiniz.
Ustası beşiktaş'a sormak lazım. Evet.
ülkenin gündemine bak "menemen soğanlı mı olur soğansız mı?" diye tartışılıyo sabahtan beri. hangi ara norveç'e döndü bu ülke?
soğan soğan dediniz soyduk.
ikisini de denedim sonuç olarak menemen, iki türlüde üzerinde düşünülecek bir yemek değil.
kaşarlı sarımsaklı soğanlı. muhlama(kuymak) yapmayı bilen eller işin içine girerse harika olur. uzayan ölü soğan, sarımsak, domates ve biber eşliğinde yenilesi bir yumurtalı yemek çeşidine dönüşür.