bugün

en mantıklı yapılacak olan harekettir.

şimdi ki gençlere bakıyorum, aman keşke memur olsak diye dert yanıyorlar. neden çünkü; hafta sonu tatil, sabah 8'de mesai başlar; akşam 5'de mesai biter. bayramlarda, dini ve milli bayramlarda her türlü tatilden yararlanılır.

haydi memur oldunuz diyelim; alacağınız maaş 1750 tl olacak. peki bu 1750 tl maaş neyinize yetecek. yarın çocuklarınız olduğunda nasıl geçineceksiniz.

devlet memuru hayalinde koşacağınıza; kendi işinizi kursanız daha iyi olur. hem boşa atama beklemez, hem de aile ekonomisine katkınız olur.
Kendi işimizi kuracak parayı nereden temin edeceğiz sorusunu akıllara getiren önerme.
simit, limon, korsan cd vs. satmakla başlanılabilir.
özgürlüğüne düşkün bireyler için en isabetli davranış.
üniversite mezunlarının garsonluk yapıp asgari ücretle geçinmeye çalıştığı bir üülkede sadece ütopyadan ibarettir..
onu geç devlet memurluğu her şey değil ki. mesela ben hiç dert etmiyorum çünkü memur olmasam başka bir şey olamam kaygısı yok bende; badigard olurum, bir gurupta gitarist olurum, inşaatta fayans döşerim, inşaatın elektrik kablolarını bağlarım olmadı küçük bir takımda futbol oyuncusu olabilirim, basketbol oyuncusu olabilirim ha, yine olmadı kitap falan çıkartırım bu konu da da yeteneğim var. eee, bunların hiç biri olmazsa tinerci olurum.
(bkz: iş kurmak için bulunacak sermaye)
iş sahibi olmayanın bilemeyeceği kavramdır bu.
1750 Tl maaş kötü mü anlamadım. Kendi işimin sahibiyim, vergisini ödemekten, faturasını ödemekten, ssk şu bu derken ay sonu 1750 kalıyor mu acaba?
Bunlar sözde kolay şeyler bugün boş dükkan açsan kirası, elektriği vs. en az ayda 2.000 TL giderin var, %20 kazandığın bir işin olduğunu varsayalım ayda sadece 10.000 TL ile sadece dükkan giderini çıkartırsın, işçisi, ssk sı, kendine kalacak maaşın filan hariç.
O yüzden insanları hayal dünyasına yollamayın!
sermayesi ve ticari zekası olan kişiler için muhteşem bir seçenektir zira memurluğun da artık cılkı çıkmıştır.
risktir. ayrıca kendi işini kurduğunda belli bi sabit maliyet olacağından eğer ki gerçek bir sermaye ve pazar yoksa tam anlamıyla zarardır.
memur olupta orta halli yaşamaktansa ya fakir yada zengin olursun.
birazdan buraya girişimciler gelecek. *
hayaldir.
piyasayı rahatlatmak adına rakiplere fikir olarak sunulabilir. siz kendi işinizi kurmaya çalışırken ben de memurluk için hazırlanayım gibisinden.

tamam fikri verdin, bi de kredi ver tam olsun.
Ticari zeka herkeste yok.
Sermaye lazım.

Kolay kolay yapılacak bir iş değil.
Geçersiz tespit.

Ayrıca mühendislik ve veterinerlik falan okumuş biri memur olursa 3000 tl civarı para alır ki bu da fena bir meblağ değil!

Ayrıca bekar bir mühendis memur rahat yaşar. Evlilik bu devirde delilik.
bunu herkes düşünür de böyle memur olmayı hayal edeceğinize iş kursanız daha iyi olur diyen kişi ya çocuktur ya çevresinden soyut bir kişidir ya da iş kurmaktan kastı seyyar satıcılıktır.
işsizliği en aza indirecek olan girişimdir.
ama şöyle de bir şey var ki, herkeste ticari beceri olmayabilir bu normaldir. beceriyi de geçtim, sermayeniz sağlam olmadıkça ayalta duramazsınız.
doğru olandır. ancak kendi işini para sahibi olmadan da yapabilir insan. birinin parasıyla diğerinin zekası birleşirse olmayacak diye bir şey söz konusu değildir.
sermaye ile kapital de birbiriyle karıştırılmamalıdır. kapital para demektir. sermaye ise birikim demektir. tecrübe, piyasa çevresi, bilgi birikimi, para, hepsi sermayeye girer. sermayem yok diye üzülmeyin. vardır sizin de elbet bir sermayeniz.
1-sermaye olmadigi icin memurluk secilir.
2-risk cok yuksektir.
3-herkesin bu riski goze alacak ne zamani nede parasi olmayabilir.
4-cok yeni ve devrim niteliginde bir is olmadigi surece iflas etme orani cok yuksektir.
5-memur maasi sanilanin aksine iyi seviyededir. bu zamanda kari koca memurlugun moda oldugu dusunulurse ayda 3500 lira uzeri bulunmaz nimettir.
6-memurda bu ay parami alirmiyim korkusu yoktur.
7-memurlukta ne uzarsiniz ne kisalir. ama kendi isinizde tutturdunuzmu patlar gidersiniz kimse tutamaz.

orta sinif bir aristokrat derki "beyin bedava" evet isin ozu budur. is kurmak icin min 100 bin tl lazimken memur olmak bedava.
aslında bazı insanlar sermayeleri olmadığı için, ben önce bir memur olayım belimi doğrultayım da sonra memurluktan gelen parayı biriktirir, bir iş kurarım düşüncesiyle memurluğa girmekte ve rahata alışıp ömrünün sonuna kadar memur kalmaktadır.
devlet memuru olan abim yakın zamanda iş kurdu. iki ortak 60.000 tl kadar harcadılar. hepsini kredi olarak çektiler. başlamadan önce atıp tutuyorlardı şu kadar kişi gelse ayda şu kadardan yılda bu bilmem ne. iki ay geçti. şimdi dükkana müşteri girdi bu gün 300 tl girdi oldu falan diye seviniyorlar. yani davulun sesi uzaktan hoş geliyor. ayrıca bütün devlet memurlarının maaşı 1750 tl de değil. ben de kasım ataması ile iski ye mühendis olarak atandım. 3000 tl nin üzerinde maaş alacağım.

edit: abimlerin durumu kötü.
kendini işini kurmak yerine memurluk peşinde koşanların ters düşüncesidir.
mantıklı risktir. evet riskin de mantıklısı olur. evet risk vardır var olmasına da, bunda mantık nerdedir?
şurdadır; efendim memur olmak için de zaman ve para harcıyorsunuz. yok sınavlar, yok dershaneler, yok kitaplar, testler falan uzaar gider. işte tüm bunları devlet kapısı denilen o yere girmek için değil de kendi işinizi kurmak ve genişletmek için yaparsanız, emeğinizi, zamanınızı ve paranızı bu yönde harcarsanız işte bence bu büyük bir risk olmaz. aksine doğru bişey olur. yani bu son derece mantıklı bir risk olur. bence bir kere denemeye değer. şimdi devam..
ticari zekanız ve deneyiminiz yoksa yapılmaması gereken durumdur.
feysbuktaki durumunu bilmem nerede 'işveren' yapmaktır.