bugün

hükümetin yeni çıkarılacak yasayla memura 3 yılda bir şehir değiştirme zorunluluğu getirmesi olayıdır. gerekçe olarakda doğu ve güneydoğu anadoludaki açığı kapatmak demişler.. koskoca okumuş etmiş adamların bulduğu çözüme bak. ben bir şehre gideceğim, işe başlayacağım, şehre alışacağım, ev alacağım hoooop hadi tayin. başka şehre gidip aynı şeyleri en baştan yap. hele çocuğu olanlar ne yapacak hiç düşünmemişler. liseyi bitirene kadar dört farklı şehir gezecek garibanlar.
itiraz edenlerin 10 yıl doğuda çalışmayıda kabul etmesi gereken zorunluluk. herkes metropol de çalışsın taşrada kim olcak. sonra torpile kızıp torpil yapanlardan farkınız ne olcak.
geri adım atılacak yasadır. devletin böyle bir yasayı tam olarak uygulayabilmesi imkansız sayılır.
doğruluk payı yüksek durumdur.

yahu polisler tayin olunca tamam asker tayin olunca tamam tüm bürokrasi ve taşra teşkilatı devamlı tayin olsun tamam; ama düz memur tayin olunca aauuuvv. ne aaauuuv lan adalet olacak devlette. memursa hepsi memur. şimdiye kadar olmaması saçmalık.
saçma sapan bir uygulama.doğudaki vatandaş da kendi memleketinde memurluk yapmayı seçse herkes kendi memleketinde memur olur sorun kalmaz. ama misalen vanlı,ağrılı, tuncelili kardeşimiz kendi memleketini değil de izmir'i, bursa'yı tercih ediyorsa izmir'li, bursa'lı vatandaşımız neden ailesinden uzakta görev yapmak zorunda bırakılıyor, onların suçu ne?
zaten kpss puanları da fazla. en iyisi üniversiteyi bitirdiğimiz gibi özel sektöre yönelmek. hem körelmiyorsun da.
çok afedersiniz fakat sikerler öyle zorunluluğu.

şimdi bu tarz başlıklara yazmak istemiyordum ancak yazılanlardan sonra tutamadım kendimi. ne yapayım, umarsız bir serseri olamadım şu hayatımda.
bak güzel kardeşim, kamu personeli seçme sınavı diye bir sınav var. bilmiyorum yaşın tutuyor mu fakat insanların götlerinden ter akıyor ''istediği yeri'' kazanabilmek için. yani sen diyorsun ya; ''doğuda görev yapanın suçu ne?'' diye, heh işte, onun suçu diğerinden daha az çalışmış olması.

anladın? sen mesela kendini düşün. bu mantığa göre senin boğaziçi üniversitesinde olman gerekiyor. ama neredesin? bozok üniversitesi. haksızlık. sen bozok üniversitesinde takılırken adam istanbul'un en güzel tepesinde yudumluyor birasını. hak mı lan bu sana?!

şimdi böyle bakınca olmadı değil mi?
benim götüm çıktı bu mesleği elime alabilmek için. ne kadar çok kazığın üzerine oturdu kaldırdı bu hükümet biliyor musun? 3 yıldır memurum ben. zorla adapte olduğum bir yerden daha iyi yere gitme şansım varken; neden doğuya gideyim? doğuya gidecek olsaydım zamanında zaten orayı tercih ederdim kamu personeli seçme sınavında.

azıcık mantıklı konuşun lütfen. feyizli abilerinizin ağzını bırakın bir kenara da objektif olun. memurluk öyle 5 senelik 10 senelik bir şey değil. biri de tutmuş diyor ki adam emekli olmuyor, öteki de bekliyor.
a be dingil, o zaman ''3 senede bir tayin olsunlar'' diyeceğine, ''emeklilik yaşı geleni emekli edin'' desene. gerizekalı mısın sen de ''3 sene kalsın en fazla'' diyorsun? mantıklı çözümler üret. biraz aklını kullan.
akp'nin ''biz çok iktidar olduk indirin bizi artık buradan'' deme şekli.
düşünsenize çocuğunuz var ama aileniz torunlarını göremiyor. torun şehir şehir dolaşıyor. asla ev alamıyorsunuz. çocuğunuz okula gidiyor birinci sınıfı bitiriyor, hadi başka şehire. bütün arkadaşlarını geride bırakıyor ve yepyeni bir okula alışmaya çalışıyor. 3 yıl sonra oradanda ayrılıyor. hükümetin amacı orta asya göçebe kültürünü geri getirmek galiba.
eski köye yeni adet dir.
hükümetten beklenmeyecek kadar mantıklı icraat. askerin polisin maaşıyla kafayı bozan diğer memurların aklının başına gelmesi için en iyi çözüm. bizler gibi her taşınmada eşyaları pert olunca anlarlar bazı şeyler.

bu arada ilk tayin olduğum yerden şu ana kadarkileri isim belirtmeden mesafeleri ile yazayım da çilemiz anlaşılsın.

1. ve 2. arası 400 km

2. ve 3. arası 900 km

3. ve 4. arası 490 km

4. ve 5. arası 1970 km.

daha 13 yıl bitti bu arada.

edit: eksi manyağı yapmanız zerre umurumda değil, umarım olur. vatansa hepimizin. ben nasıl sürünüyorsam diğer memurlarda sürünsün. *

2.edit: bir kısım muhterem memurlar tarafından karmamı bir alt kademeye indirecek kadar eksilenmiş, demek ki doğru yazmışım.
Artık bir yerde sadece 3 yıl göt büyütüp, vatandaşa köpek gibi davranabilecekler demek ki.
biz sikiliyoruz hadi biraz da sizi görelimcileri baya bi mutlu etmişe benziyo, tabi bi de memur olmak için götünü verebileceği halde olamayanları. lan siktirin gidin bu kadar eziklik yapmayın, kimse de merak etmesin ne böyle bi tasarı kanunlaşır ne de uygulanabilir hele bu ülkede. en fazla bi nabız yoklama olur başka da bişey olmaz, olmamalı.
salla başını al maaşını zihniyetinin çamur attığı uygulama.

tabi gideceksiniz lan askerden ne farkınız var, adamlar o askeri ızdırap yetmyormuş gibi bir de endüstri mühendisliği falan okuyorlar ona rağmen anasının babasının avutamadığını kontrol altına alıyorlar en boktan yerlerde bile.

çok iyiysen müthiş bir okulun kariyerin varsa zaten hiç göt möt vermene gerek yok sağa sola geçersin benim gibi özel sektöre yayıla yayıla öğlen arası pes atarak normal memurun 2 katı maaş alıp ondan 5 gün eksik tatil yapar hem kendini geliştirirsin hemde devlete yük olmaktan çıkarsın.

he sen zaten bir boka yaramıyorsan özel sektör de de kucaktan kucağa gidersin. boğaziçinden mezun olanın bozoktan mezun olandan daha iyi olacak öngörüsünü geçip işin insanda bittiği mantığına erişip at gözlüğünü çıkarmayan devlet memurları var.

bu adamlar çalıştıkları işte ne kadar yararlı olabilirler bu zihniyetle herşeye açık olmak gerekir.

iyi akp koltuk sevdalısı gitmiyor ulan memur bakandan çok koltuk sevdalısı bırak başkası gelsin yerine sende başkasının yerine. memur tanımını öğrenmeden sırf devlet ve iş garantisi için dershane köşelerinde yıllarını geçirdikleri için bu kadar hezeyanı çok.

özel sektörde iyi gelişmiş bir elemansanız istediğiniz ilde çalışabilirsiniz yılda en az 3-4 proje primi (maaş x2) sgk primi dışında özel sağlık sigortası (tam kapsamlı) zaten maaş olarak sizin yeteneklerinizle doğru orantılı yani zam beklemez özel sektör adamı zaten etiketi varsa alır istediğini.

he sen yok en fazla bir ön muhasebeci, normal çizimci, veri giriş elemanı, endüstri müh. okuyup insan kaynaklarında bir bok bilmeyen vb. adamsan sen git devlete yük ol burda bağır çağır ben kıçımı yırttım girdim falan diye. haklısın özel de aç kalırsın.

kimse kimseye bedavadan para vermez sen 2 yıl dershaneye git sonra ömür boyu yat devlette sana baksın. ye kürküm ye davasıdır memuriyet.

ki babam serbest bölgelerin ilk memurlarındandır 3 adet bölgenin kurulması ve yönetilmesinde aktif rol oynamıştır, he tamam babam olmuş zaten birde ben neden yük olayım bu devlete mantığı artık herkes de olsun.

not:kimse özel mesaj atmasın cevap vermem eksileyen eksilesin.
bence +40 yaş memurların emekli olmak istemesini sağlamak adına çıkarılacak yasadır. zira 90 yaşında olup da hala çalışmak isteyen ve emekliye ayrılmayan aç gözlü zibilyon tane hemşire, memur ve öğretmen bulunmaktadır. bu kimseler işlerini layıkıyla yapamadığı gibi, yapabilecek olanların da önünü kapatmaktadırlar. bu ölü deriden kurtulmamız gerekmektedir. şayet ben, benim yaşadığım öğrencilik hayatını, kendi oglum, kızım yaşasın istemem.
Ak partinin ciddi oy kaybetmesine neden olacak hadisedir.
memurun yol ödeneği alarak, rahat rahat seyahat etmesi için hükümetin geliştirdiği dahice fikirdir.
uygulanması imkansız işlerden bir yenisi.
şehir içinde olabilir ama şehirdışı saçma.
öğleden önce 4 saat öğleden sonra 4 saat çalışıp cuma 6 dan pazartesi 8e kadar yatışlardan yatış beğenen, her sene minimum 15 gün krallar gibi tatilini yapan, en ufak bayramda seyranda dükkanı boşaltıp '' e kurbanıda çoluğumuzla çocuğumuzla kesmeyelim mi ? '' mantığıyla hareket eden, bütün bunların üstüne görevi zaten vatandaşın işini yapmak iken bir mühür için adamı it gibi azarlamaya çalışıp ağzı yüzü dağılınca ''devletin memırına sen nasıl el kaldırırsın'' deyip karakol arkası sağlık ocağında ağlanıp sızlanan birde suratındaki minicik morluk için iş göremez raporu alan zihniyete çoook iyi olmuş zorunluluktur. özellikle kademeleri ve kıdemleri arttıkça çalıştıkları bölgede ilah kesilmeye çalışmaları rüşvet almaları yolsuzluk yapmaları zorlaşmış olur.

''yea 3 yılda bir tayin mi olur amk düzenimiz olmicak evimiz barkımız olmicak'' diye ağlaşan kapesesecilerede gereken cevabı zaten arkadaşlarım vermiş.

(bkz: #19153173)
(bkz: #19152973)
(bkz: #19158484)

kurbanı çoluğu çoçuğuyla kesmek isteyenler rahatsız.

müstehak size. senede bir tayin olun...
40 yas ustu memura emekli olmasi icin emekli olacaginda alacagi maas kadar para verilsin bakalim kac tane calisan kalicak gercekten hizmet mi yoksa para mi?
kuyuya atılan taştır. amaç doğudaki açığı kapatmak ise doğunun yüzünün görmemiş memurlarla işe başlasalar hiç fena olmaz. birileri ankara'dan ötesine geçememişken birileri de yıllardır batıya geçmenin hayalini kurmaktan bile vazgeçmişken üstelik. herkes doğu görevini bir yapsın.
Haksızlıktır. O zaman Kpss' ye çalışıp iyi yere atanmanın verdiği avantaj nerede? ilçe içerisinde olursa olabilir, sirkülasyonun olması ve dinamizm belki katkı sağlayabilir. O da 3 değil, 10 yıl gibi bir süre olmalıdır. Hadi 5-6 sene diyelim. Lâkin ben bir memur, bir öğretmen olarak 3 sene sonra başıma geleceklerden ötürü huzursuz isem ne derece faydalı olabilirim ki? Gönderdiler diyelim Doğu' ya, orada ne kadar isteyerek yaparım ki işimi?
hükümetin yeni uğraşı.

bir memur çocuğu olarak ilk-orta-lise eğitimimi 7 (yedi) farklı şehirde tamamladığım için bir iki kelam etmeye hakkım olduğunu düşünüyorum.

devlet memuru olmak isteyen birey, seçtiği memuriyetin hangi koşullar sunduğunu, gelecekte ne ile karşılaşabileceğini az çok bilerek o mesleğe adım atar.

koşuldan kastım; maaş, lojman, doğuda zorunlu hizmet, doğudaki zorunlu hizmette alınan doğu tazminatı, bölgelere göre çalışma süreleri, eş durumu atama koşulları kanunlarla belirlenmiştir. hakim/savcı, kaymakam, asker, polis, öğretmen, gümrük memuru, tapu kadastro memuru gibi meslek mensupları bu koşulları kabullenerek işe başlar.

rotasyon ya da zorunlu hizmet gibi koşulları olmayan memuriyetlere bu koşullar getirildiğinde insanlar haklı olarak tepki gösterir.

bütün memurlara 3 yılda bir tayin zorunluluğu getirmeyi düşünenler umarım memurların özlük ve sosyal haklarında da iyileştirme yapmayı düşünürler.
evla iştir.

ankara, eskişehir ve izmir de göreve başlayıp, hiç yer değiştirmeden emekli olanlara veya o hedefte ilerleyenlere iyi bir tokat olmuştur. bu vatanın doğusu da var karşim. kars, ağrı ve van gibi yerlerde torpili olmadığı için ömür çürütenlerin yüreğine de bir litre erikli su dökmüştür.
güncel Önemli Başlıklar