bugün

memura yapılan yüksek zam karşılığında buna tepki gösterecek çalışanlara ya da emeklilere zam yapılmassa yüksek oranda beddua ya da küfür sıkıntısı yaşanabilir. sıkıntıdan kasıt bedduaya ya da küfrede zam gelecek olmasıdır. bol keseden atıp tutulur.

ellere var da bize yok mu?
Neyi protesto edeceklerini şaşırırlardı kesin. Boşlukta kalırlar. Çünkü işleri güçleri aldıkları parayı protesto etmek. Yemin ediyorum düzgün çalışsalar içim gam yemeyecek. Hepsi birer zombi misali kırk saatte yavaş yavaş yapıyorlar vazifelerini. Aldıkları parayı haketmiyorlar.
zam yapılmasın denilmemektedir dikkatli okunmalı.
(bkz: memura yüksek zammın oluşturabileceği sıkıntı)hassiktir lan ordan dedirten mal konu.
yunanistanın batma sebebinin memurları olduğunu sanmak hayatında hiç ingilizce bilmeden sadece türk gazetelerini okumak ile ulaşılabilecek bir yargıdır. saçmalıktır. koskoca ülke memurların maaşı ile batar mı bunu nasıl düşünebilirsiniz. ülkeler işadamlarının holdinglerin bankaların açgözlülüğü ve politikacıların beceriksizlikleri ile batar. yani basitçe vergi kaçırma ile batar. politikacı vergi kaçırmaya engel olamaz öteki de daha nasıl kaçırsam diye bakar. memurun maaşı ile batmaz. türkiyede vergi kaçırma var mı? maşallah yunanistana ders veririz. buna engel olabiliyor musun? hayır. o zaman memurun ne suçu var? vergi toplayamıyorsun ama harcaman ne yapıyorsun devlet olarak yani politikacı olarak. gidip borç alıyorsun ne derlerse o fiyattan. bu da politikacı basiretsizliği. sonra da doğal olarak enflasyon oluyor. enflasyon nedir? paranın değer kaybetmesi mi? evet ama aptala anlatır gibi anlatayım. enflasyon herkesten alınan doğal bir vergidir. herkesten de aynı düzeyde alınır bu açıdan fakir için maaşlı adam için en ağır vergidir.

bu gelen para ile ne yapıyor politikacı? kendi hesabınca akıllı davranıp bir kısmını da değerlendirmek istiyor ve bunları subprime mortgagelara yatırıyor amerikadaki. bunların her parçası da başkasının elinde zaten. kimin evi kimin cebinde belli değil. paket yapıp yapıp satmışlar. adamın evi ipotekli. ama ödemez ise evin 100bin sahibi var. öyle düşün. sonra bunlar swaplar subprime krediler hepsi batıyor amerikadaki finans krizinde. para yok. o sorun değil o kadar karışık ki bu hesaplar kimin kime ne kadar borcu var belli değil. yunanistan da batıyor. niçin açgözlülükten.

bunların üzerine de atina olimpiyatlarını ekle. muazzam para harcamış ama hiç bir şey gelmemiş.

yunanistanın gini endeksi 33 avrupanın ortalaması 31 (türkiyede 46). sosyal devlet diye bir boktan haberiniz yoksa ve istemiyoruz götüme yarrak lazım diye bağırın faşizmden iyidir.

yanisi açıkça: yunanistan halkı ile ilgili atıp tutmak yerine bilgi içeren linkler verilse daha iyi değil mi? bunlar yavşaktı diye atıp tutacağına.

http://www.marxist.com/my...of-lazy-greek-workers.htm
başbakan'ın da dediği gibi, teklif edilen oran yüzde 1 bile arttırılırsa ülkemizin yunanistan gibi olabilme ihtimali ortaya çıkabilrmiş. bu zammı isteyenler ülkesini hiç düşünmeyenlermiş. istikrarlı büyümenin devamı için de böyle bir mali yük dünyanın en hızlı büyüyen 2. ya da 3. ekonomisini darmadağın edebilirmiş.
bir de yüksek zammın ekonomiye olumlu katkılar yapacağını öne sürüp, savunma çabalarıyla aslında memur zihniyetinin ne kadar ekonomi cahili olduklarını kanıtladıkları önermedir.

bak kardeşim, astarı yüzünden pahalı diye bir deyim var. ondan sonra hemen yanıbaşımızda yunanistan örneği var. adamlar, aynen bu mantıkla yaşayıp sonunda da battılar. vergilerden 100 lira fazladan zamma ayırıp, sonra bunun 20 lirasını tekrar vergiyle geri almanın nesi net olarak katkı yapacak?

gökten para yağdırabilirsiniz ama ekmek, şeker, et, ipad yağdıramazsınız. tüketim mallarına aşırı talep olunca cari açık alır başını gider. bu sefer her şey eskisinden daha beter olur.
Yarım yamalak yaptıkları işinde yarısını yapmaya başlıyacakları meblağ denebilir...
aynı yerde çalışan taşeronun bedduasıdır. evet devlet bu zulme el atmadığı sürece de devam edecektir.
şimdi benim işletmem var ve bunu işletmek için parası olan müşteriye ihtiyacım var. pek sevgili ekonomimiz muhteşem, her bir kriz teğet geçiyor, avrupa kaplanı ortadoğu aslanıyız, yediremedikleri için kredi notunu düşük gösteriyorlar ya hani.

herşey bu kadar süperse, o zaman bu büyüyen ekonomiden bu gurur tablosundan pay almamız lazım. sonuçta ekonomi nedir ki? senin benim paralarımızın hareketleri değil mi? devlet bizlere aferin ulan alın şu 100 liraları harcayın diyemeyeceğine göre, bunu dolaylı yapması lazım yani büyüyen ekonomiden pay vermeyi. bunu da doğal olarak memuruna maaş zammı vererek yapacak.

hah işte o zaman aileleri ile birlikte halkın %20sini oluşturan bi grubun alım gücünün artması, bana sana ona herkese hepimize faydalı değil mi? bence faydalı. gelsin alsın benden daha fazla. ben gideyim ondan aldığım para ile başka şeyler alayım benim aldığım gitsin başka şey alsın. sonra hepimiz vergimizi verelim. daha iyi değil mi?
memura zam yaparsak çok alışveriş yapılır diye başlayan her cümle saçmadır. daha geçen sene delicesine, "alın verin ekonomiye can verin" diye reklamlar vardı. şimdi niye almayın lan sakın almayın diye konuşuyorlar anlamak pek bir güç.

kapitalizm çok alış veriş yapınca batmaz. az alışveriş yapılınca, depolar dolu olunca ama para olmayınca batar. şimdi biz memura zam yaparsak bunlar alışveriş yapar mal kalmaz fiyatlar yükselir demenin anlamı yok. hem fiyat yükselince vergi geliri de yükselir.

(bkz: superpower 2)
hayal olan sıkıntıdır.
gecede trilyon kazanılıp harcanan bir ülkede çalışana bakın çalışan diyorum(memur,işçi vs..)
yapılacak zam hiç bir sıkıntıya yol açmaz.
aksine piyasa dediğimiz olay canlanır. olay budur.
ayı çıkabilir taş düşebilir mesela.
Yüksek zam ibaresiyle kastedilenin ne olduğu mühimdir. %30 kastediliyorsa tabi ki bir sıkıntı oluşturacaktır. Fakat enflasyonun altında yapılacak zam bir kısmı fakirleştirmek demektir. Pastanın aynı kaldığı durumda 3 milyon + aileleri fakirleşirken fakirleştikleri kadar tutarın çok daha az sayıda kişinin cenine gireceği anlamını taşır.

aileleri boşver 1 tl lik fakirleşme 3.000.000 tl (3 milyon eski parayla 3 katrilyon) ye tekabül eder. bu 3 milyon kaç kişinin cebine girecek.

1 tl lik zenginleşme kimlerin cebinden çıkacak? Vergisi kaynakta kesilen sabit gelirlilerden çıkmayacağı kesin.

Zam konusunda söz sahibi olanlar memurlar mı, meçhul cep sahipleri mi?
yok hükümündedir, bunu yazacak kimsenin en azından ülkeden toplanan vergi toplamını bilmesi gerekir, açıklanan gsmh rakamları ile kişi başı milli gelirden alınan rakamları bilmesi gerekir, hazine hakkında bilgi sahibi olması gerekir, merkez bankası rezervini bilmesi gerekir, yoksa haybeden atışlarda ülkemizi temsil etmeye yerden göğe kadar hakkı vardır, hakkını verelim.
son 2 yılda benzine gelen yaklaşık %80 lik zammı gormezden gelip memura %3.5 + %4 zammı kafi gören bir zihniyetin bunu anlaması gerçekten zordur.

gerekli düzenlemeler yapılması halinde memurun maaşı revize edilebilir ve ekonomiye bir sıkıntı yaratmaz. o kadar vergi alabiliyorsan memuruna da sahip çıkacaksın.
milletvekili maaşların yapılan yüzde 40 zammın yaratamayacağı sıkıntıdır.
maaş zamlarının düşüklüğü konusunda yüzlerce başlık açmış olan kişiye söylenmemesi gereken sözlerdir.

eleştirirken yazdıklarının biraz okunması gerekir. kolaycılığa kaçılmamalı.
aynı başlık sahibinin " memura düşük zammın oluşturabileceği sıkıntı" başlığını açmadığı takdirde bu niyetteki kişilerin aklını normandiyaya havale etme gereğinin duyulduğu bir anda hasıl olmuştur nedense.
(bkz: birazdan şöhretsin dostum)
oluşmayacak sıkıntıdır. çünkü verilecek para artarsa, alınacak para da artacak. hemen zamlar gelecek bi sikim değişmeyecek.

(bkz: in time)
memur maaşlarında yaşanan sıkıntının ne olduğunu anlatmak için açılan başlığı dikkat çekme amacıyla açıldığını düşünenler görülmüştür.

nasıl bir düşünce yapısıdır anlaşılamamıştır.
(bkz: dikkat çekiyorum dikkat çekiyorum popom acıyor)
özel sektör amelesinin sövmesine sebep olacak sıkıntıdır.
on- oniki saat çalışıp sekiz saat üzerinden ücret almasına rağmen, kendisinden çok önce mesaisini bitirip evinin yolunu tutmasına ve buna rağmen iş güvencesi özel sektör elemanından çok daha iyi durumda olan memura haklı sövmedir de bu...
Akp'nin Ekonomi Süper Havalarda uçuyor en iyi ekonomi bizim ekonomi gibi yalanlarını ortaya çıkaracaktır.
2002 en düşük memur maaşı 200 dolardır.

şimdi ise en düşük memur maaşı 1.000 dolardır.

5 kat artırılmış. yaptığı işi yapacak milyonlarca insan varken, insanın biraz utanması olur.