1. 1.
  Yılın öğretmeni zan altında
  Diyarbakır'da kız çocuklarının okula gönderilmesi için internet üzerinden başlattığı yardım çağrısı nedeniyle yılın öğretmeni seçilen Rıdvan Sadık'ın, yapılan soruşturmada toplanan paralardan 30 bin YTL'yi nereye kullandığını belgeleyemedi. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü, kademe cezası verilen Sadık hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  Merkeze bağlı Yiğityolu Mehmetçik ilköğretim Okulunda görev yapan Sadık, ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocukları ile kız çocukların okutulması için internet üzerinden yardım çağrısı yaptı. Bu girişimi ile Diyarbakır'da yılın öğretmeni seçilen Sadık, hakkında ihbar üzerine müfettişler 4 ay önce soruşturma başlattı.

  Yapılan incelemede yardım paralarının yatması için Sadık'ın kişisel hesap numarasını verdiğini ortaya çıkaran müfettişler, hesabında 1 milyon YTL'ye yakın paranın biriktiği ve bu paradan 30 bin YTL'nin nereye harcandığının tespit edilemediğini ortaya çıkardılar.

  Soruşturma devam ederken, Sadık'ın internet üzerinden belirttiği tüm hesap numaralarına el konuldu. Ancak soruşturma sürerken Sadık, ikinci bir hesap açarak, bu hesap numarasını da yine internet üzerinden yayınlatıp yardımların buraya yatırılmasını sağladı. Yapılan soruşturmada ikinci hesap numarası da bloke edildi.
  (http://www.internethaber..../news_detail.php?id=38369)

  vaaaaah denilesi durum vaaaaah hatta eyvaaaaah
  2 ... kolibandı
 2. 2.
  Kaçak elektrik çekiyordu
  Serinevler Mahallesi"nde ikamet eden Mehmet Balta, yüksek gerilim hattından evine kaçak elektrik bağlamak için evinin önündeki TEDAŞ"a ait direğe çıktı. Mehmet Balta, elindeki kabloyu pense yardımıyla yüksek gerilim hattına bağlamaya çalıştığı sırada, elektrik akımına kapılarak telde asılı kaldı. Balta"nın ailesi ve polis ekiplerinin cesedi direkten indirememesi üzerine TEDAŞ"tan yardım istendi. Olay yerine giden TEDAŞ"a ait vinç, Mehmet Balta"nın cesedini asılı kaldığı yerden indirdi. Balta"nın cesedi, asri mezarlığa ait cenaze aracıyla otopsi yapılmak üzere Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
  (http://www.internethaber..../news_detail.php?id=37640)
  ... kolibandı
 3. 3.
  nazım hikmet in bursa cezaevinde 1941'de yazmaya başladığı en baba eserlerinden biridir.
  2 ... lazy pigeon
 4. 4.
  (bkz: donla denize girmek)
  -1 ... balbassar
 5. 5.
  Haydarpaşa garında
  1941 baharında
  saat on beş.
  Merdivenlerin üstünde güneş
  yorgunluk ve telâş
  Bir adam
  merdivenlerde duruyor
  bir şeyler düşünerek.
  Zayıf.
  Korkak.
  Burnu sivri ve uzun
  yanaklarının üstü çopur.
  Merdivenlerdeki adam
  -Galip Usta-
  tuhaf şeyler düşünmekle
  meşhurdur:
  "Kâat helvası yesem her gün" diye düşündü
  5 yaşında.
  "Mektebe gitsem" diye düşündü
  10 yaşında.
  "Babamın bıçakçı dükkânından
  Akşam ezanından önce çıksam" diye düşündü
  11 yaşında.
  "Sarı iskarpinlerim olsa
  kızlar bana baksalar" diye düşündü
  15 yaşında.
  "Babam neden kapattı dükkânını?"
  Ve fabrika benzemiyor babamın dükkânına"
  diye düşündü
  16 yaşında.
  "Gündeliğim artar mı?" diye düşündü
  20 yaşında.
  "Babam ellisinde öldü,
  ben de böyle tez mi öleceğim?"
  diye düşündü
  21 yaşındayken.
  "işsiz kalırsam" diye düşündü
  22 yaşında.
  "işsiz kalırsam" diye düşündü
  23 yaşında.
  "işsiz kalırsam" diye düşündü
  24 yaşında.
  Ve zaman zaman işsiz kalarak
  "işsiz kalırsam" diye düşündü
  50 yaşına kadar.
  51 yaşında "ihtiyarladım" dedi,
  "babamdan bir yıl fazla yaşadım."
  Şimdi 52 yaşındadır.
  işsizdir.
  Şimdi merdivenlerde durup
  kaptırmış kafasını
  düşüncelerin en tuhafına:
  "Kaç yaşında öleceğim?
  Ölürken üzerimde yorganım olacak mı?"
  diye düşünüyor.
  Burnu sivri ve uzun.
  Yanaklarının üstü çopur.

  Denizde balık kokusuyla
  Döşemelerde tahtakurularıyla gelir
  Haydarpaşa garında bahar
  Sepetler ve heybeler
  merdivenlerden inip
  merdivenlerden çıkıp
  merdivenlerde duruyorlar.

  (bkz: nazım hikmet)
  6 ... thedewil
 6. 7.
  okuduğum en iyi roman.
  ... maribaturu
 7. 8.
  doğan medya grubu gibi düzenin yayın organlarında bulamayacağımız bir haber. memleketimizin sadece bir kısmından alınan ama her şehirde yaşanan insan manzaraları vol. 1

  işçiler, sendikanın yeniden fabrikaya girmesi için direniyor

  Özelleştirme sonrası sendikasızlaştırılan Aksu Kağıt Fabrikası işçileri, sendikanın yeniden fabrikaya girmesi için direniyor.
  Fabrika önünde çadır kurup nöbetleşerek eylemlerini sürdüren işçileri, Emek Partisi Ordu il Başkanı Coşkun Özbucak ve Tüm Köy-Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara ziyaret etti. Ziyareti memnuniyetle karşılayan işçiler, gerekli desteği alamamaktan yakındılar. işçilerden Mustafa Gözsüz, 'Basın bizi haber yapmıyor. Sesimizin duyulmasını istemiyorlar. Ama biz işçiler mücadelemizde kararlıyız. 200 işçi arkadaş olarak ortak davranıyoruz. Selüloz-iş Sendikası&'na üye olduğumuz için işverenin ücretsiz izni ile karşılaştık. Asgari ücret alıyoruz. Hiç zam alamıyoruz' dedi. Diğer işçiler de kararlı olduklarını ve birliklerini bozmayacaklarını söylediler.
  Ordu'da Sagra işçilerinin sendikalaşma mücadelesini aktaran Coşkun Özbucak da işçilere, patronun oyunlarına karşın birliklerini bozmama uyarısında bulundu. Bugün yaşanan sıkıntıların kaynağının özelleştirme olduğunu vurgulayan Özbucak, tüm sendikaların dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi.
  Tüm Köy-Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara da işçilerin direnişinin başarılı olması için ellerinden geleni yapacaklarını, işçilerin seslerini Türkiye'ye duyurmak için çaba göstereceklerini dile getirdi.(Giresun/EVRENSEL) *
  1 ... filleri kurtaran adam
 8. 9.
  kütüphanemde bulunmayan kitap. aynı zamanda okumayacağım kitap. çünkü nazım hikmet ran denen adam çok mazlum bakar. oturup o fotoğrafa ağlarım ben.
  -1 ... postsoul
 9. 10.
  mutlaka izlemeniz gereken bir link yazacağım aşağıya. sokakta yürüyen insanın nekadar cahil olduğunu gösteren..
  izlerken güleceğiniz, ama sonra bu kadar da olmaz ki diyerek düşüncelere dalacağınız..

  "milletvekillerimiz yetmiyormuş, yurtdışından ithal milletvekili getirilecekmiş ne düşünüyorsunuz" sorusuna "ayy ne güzel olur vallahi harika fikir" diyen bir gençlik mi istersiniz; "mısır piramitleri türkiye'den kaçırılmış, bu konuda ne düşünüyorsunuz sizce nasıl götürmüş olabilirler" sorusuna "tabi böyle tarihi eserleri yurtdışına götürüp satıyorlar, halbuki bizim kültürümüz, ve bence deniz yoluyla götürmüşlerdir" diye cevaplayan bir """tarih""" öğretmeni mi; "bugünden itibaren ülkemizde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilecekmiş, sizce iyi bir uygulama mı" sorusuna "bence de artık olmalı zaten, iyi olmuş, kadınlar olarak artık haklarımızı istiyoruz" diyen ve bu hakkı avrupa'da herkesten önce zaten elde ettiğinden bihaber kadınlar mı, "nifak tohumu (!) taban fiyatlarını bu sene tarım bakanlığı dolar üzerinden ayarlamış, bu konuda ne diyeceksiniz" sorusuna "ben çiftçiyim, bi ara mark üzerinden olacağını duymuştuk ama dolar üzerinden olması iyi olmuş bence" diyen çiftçiler mi istersiniz..
  peki çevrecilik adına dinozorların koruma altına alınmasını yeterli bir önlem olarak mı gördüler ne dersiniz?

  http://www.tiyatrom.com/videolar.htm

  röportaj 1996 senesinde yapılmış, ancak bir adım ilerleyebildiğimizi sanmıyorum.

  --spoiler--

  "80'Li YILLAR VE SONRASI Okumayan, düşünmeyen, temel hak ve hürriyetlere duyarsız, siyasal ve toplumsal bilinçten yoksun, bir kitle yaratıldı. Örnek alınan önder olan yazarların , çizerlerin, sanatçıların yerini radyo DJ'leri, içi boş TV programları ve sahte ilahlar doldurdu. Tıpkı ilkel dönemlerdeki gibi önce sahte ilahlar yaratılıp sonra yaratılan bu sahte ilahlara tapılır oldu. Toplumsal Sanat adeta tarihe terkedilip sanat marjinal yada elit bir çevrenin uğraşısıymış gibi sunuldu. Bugün gelinen noktada Türkiye halkı nerede? Siyasal bilinçten, kültürden, sanattan, toplumsallıktan ve genel kültürden yoksun yığınlara dönüştürüldük. izleyeceğiniz röportajlar 1996 yılında tarafımdan bir TV kanalı için hazırlanmıştır. Bu röportajlarda sokaktaki insanımıza bazı sorular yönelttik ve yanıtlarını aldık."
  --spoiler--

  not: önce acaba şaka programı mı, yapılanlar tiyatro olabilir mi diye düşündüm. ama sanırım değil.
  3 ... pammuk
 10. 11.
  --spoiler--
  http://www.skyturk.tv/news.jsp?c=1&newsId=69732
  --spoiler--
  ... karizmatiklider