1. .
  türkiye'ye karşı, aihm'e açtığı davayı kazanan avukat.

  --spoiler--
  Davanın sebebi Erdem in 14 Ekim 2001 de, istanbul da birkaç siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen bir savaş-karşıtı eylem sırasında polisler tarafından yüzüne biber gazı sıkıldığı, tekmelendiğini ve coplarla dövüldüğü iddiaları. Ayrıca Türk yetkililerin iddialarıyla ilgili soruşturmalarının yetersiz kalması sebebiyle de şikâyetçi oldu. Bu davada, özellikle 3. Yasaya (insanlık dışı ve küçük düşürücü muamelenin yasak olması) dayandı.

  Mahkeme müracaat sahibinin 14 Ekim 2001 de aldığı yaralar hakkında ortadaki gerçeklerin ve kanıtların bu suçun kesin olarak veya her türlü makul şüpheden uzak olarak kanıtlanması için yetersiz olduğunu göz önünde bulundurdu. Bu sebepten dolayı mahkeme 3. Yasa nın ihlâl edilmediği kararını tam ittifakla verdi.

  Ancak, mahkeme bu olayla alâkalı soruşturmanın, iddialara göre müracaat sahibinin yaralanmasına sebep olan polis memurlarından sorumlu olan, istanbul valisine emanet edilmesinin, ceza kararı verilmesi konusunda bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile ilgili soru işaretleri oluşturdu. Dolayısıyla mahkeme, yetkililerin müracaat sahibinin yaralanmasıyla ilgili bağımsız bir soruşturma yürütülme konusunda başarısız olunması sebebiyle 3.Yasa nın tam ittifakla ihlâl edildiği sonucuna ulaştı. Erdem manevi tazminat olarak 5000 euro almasının yanı sıra, masrafları için de 500 Euro ödendi.
  --spoiler--
  1 ... a la folie