1. 1.
  geç kalmis ölü, issizligin ortasinda, yarim kalan yuruyus, adini unutan adam, yürek sürgünü, yüz 1981, kusma kulubü, zamanin manzarasi kitaplarinin yazari..siki yonetim mahkemesinde yargilandi ve sekiz yila mahkum oldu..orhan kemalve madarali roman ödüllerini kazandi.
  2 ... atlari da vururlar
 2. 2.
  ıssızlığın ortası'nda ile milliyet roman yarışmasında birincilik almış, kitaplarındaki karakterlerini çok sevdiğim yazar. ankara'yı anlatan kitaplarını daha bir çok seviyorum. mühendis yazarlar kervanındadır. bir dönemde siyasi suçtan hapis yatmıştır.
  2 ... audrey
 3. 3.
  (bkz: kusma kulübü)
  2 ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  kitaplarını okurken hikayenin icinde kayboldugunuz ama kitabı bitirdikten sonra da kolay kolay hayal dunyasından kurtulamadığınız yazar. kitaplarındaki karakterler sol goruslu oldugundan bazıları basta begenmiyebilir ama okunması siddetle tavsiye edilir...
  1 ... sagi
 5. 5.
  'az ama derin' bir okuyucu kitlesine sahiptir, kendi deyimiyle; okuyanların %90'ı bütün romanlarını okumuştur, okumaktadır, okuyacaktır. son romanı belleğin kış uykusu geçen ay çıktı yanılmıyorsam. milliyet roman ödülünü orhan pamuk denilen romancı ile paylaşmıştır.

  ayrıca meraklısı için: http://www.mehmeteroglu.info/
  1 ... ukala sukela
 6. 6.
  mevcut veciz sözleri üzerine roman giydirdiği izlenimi veren yazar. kahramanların kusursuz raddede rasyonel olması da gerçekliği zedeler. ilk romanı ıssızlığın ortası'nda yakaladığı kıvam, yoğunlaşma adına diğer romanlarında adeta pelteleşmiştir. sosyolojik-tarihsel izleği pekiştirme adına zorlama tipler yaratmıştır. yine kadınları çok iyi anladığı yanılgısı romanlarındaki kadınları derinleştirememesinin müsebbibidir, iktidardan münezzeh erkek kahramanları olumsuzlama adına kadınlar serpiştirilmiştir hikayeye.
  68'lilerin kişisel evrimi daha doğrusu yıllar sonraki seyirleri de eroğlu'nun romanlarından takip edilebilir. (çok mu abarttım? yine de iyidir mehmet eroğlu, düş kırgınlarını yazmadığını varsayıp sevelim sevdirelim.)
  3 -2 ... zibende
 7. 7.
  (bkz: Belleğin Kış Uykusu) nu bitirince hayatına bakıp evet yaptım,evet ben yaptım ve farkındayım istediğim acısız bir hayat değil acı olmadığında mutluluğun anlamı yitiyor anlaşılmıyor... denilen kitabın yazarı
  1 ... korokis
 8. 8.
  "yazar hiç olmazsa hayatının bir kısmını (bkz: golgotha)'da gaçirmiş olmalıdır"
  "umudun iki güzel kızı vardır: 1.öfke 2.cesaret."
  "bir yazar ancak hakkındaki övgülere de yergiler gibi aldırış etmediğinde olgunlaşmış sayılır"
  "sanatçı herşeyden önce adaleti tutkularının tanrısı kılandır"
  "gerçek yazarlar analarının rahminden değil kalemlerinin ucundan doğarlar. Bu yüzden hiçbie otoriteye, hiçbir politik sisteme bağımlı olmamalıdır."
  "aydın olmanın birinci şartı muhalif olmaktır"
  "sanatçı benliğinin kapılarını başka varlıkların acılarına açandır."

  vecizelerinin sahibi yazar.
  ... evey
 9. 9.
  aynı yarışmada birinci olan orhan pamuk kadar popüler olamaması talihsizlik olan müthiş polisiye kurgu yapan yazar.
  ... dervisabdi
 10. 10.
  siyasi romanlara kadın öğesini ustaca yerleştirebilen usta yazarlardandır.
  daha fazla yazmasını istediğim ender yazarlardandır.
  -1 ... dervisabdi