bugün

uzak'ta anadoluda ki köyünden istanbula gelmiş insanın yalnızlığını çok iyi oynamıştır.
esasen, çanakkale'de bir fabrikada işçi olarak çalışırdı. n.b.ceylan filmlerinde oynaması için onu çağırdı. gitti, oynadı, cannes'da zirve yaptı. ödülünü alamadan öldü.

n.b.ceylan'ın muazzam üçlemesinin* (kasaba - mayıs sıkıntısı - uzak) en temel direğiydi.
(bkz: mehmet emin karamehmet) serbest çağrışım.
doğal ötesi oyuncu.tevazu sahibi,bizden biriydi. tez gitti.

(bkz: her ölüm erken ölümdür)
yönetmen nuri bilge ceylan'ın "uzak", "mayıs sıkıntısı" ve "kasaba" filmlerinde oynamış; 28 yaşındayken çanakkalede geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiş oyuncu.
"bir insan, anca bu kadar üzülürdü; misafir kaldığı evde kaybolan bir eşya için" dedirtmiştir, uzaktaki kayıp saat için hissettikleriyle...

hayat kadar gerçek bir oyunculuk çıkarmıştır tüm filmlerinde ve o gerçeklik gün gelmiş yüzümüze vurmuş, alıp gitmiştir onu bu diyarlardan. nur içinde yatsın...
mütevazi tavırları,insanın yadırgamadığı doğal oyunculuğuyla ayrı bir yol çizmiştir.bu güzel yol daha fazla ışık saçacakken çan ile yenice arasında kalmış,bir yıldız misali uzaklaşmıştır.vefatından sonra aldığı ödül nuri bilge ceylan'ı ve ekibini nasıl etkilemiştir tahmin etmek gerçekten güçtür.
uzak filmindeki performansıyla gönüllerde yer etmiş, kahrolası bir trafik kazasında çok erken kaybettiğimiz, sigara içişini her daim özleyeceğimiz, cannes film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülü verilmiş olan artist.
bugün doğum günü olan güzel insan.
filmlerde yüzü hiç gülmeyen, değişik bir tebessümü olan, anlatılanlara göre baya bir sıradanlığa kendini adamış tevazu sahibi olan filmdeki karakterlerden pek bir farkı olmayan oyuncu. muhtemel ki filmlerdeki karakterleri bu denli hissettirmesin sebebiydi kendisini oynaması.

nuri bilge ceylan'ın üçlemesinde yer almış uzak filmiyle ödüle uzanmışken geçirdiği trafik kazası sonucunu hayatını kaybetmiştir. hani bazen olur da böyle bir insana lan ne iyi adam keşke her istediği olsa da başarsa da yüzü gülse denilir bu adamda öyle ama o hak ettiği ödülünü alamadan vefat etmiş ve ödül için sahneye bile çıkamamıştır, kendisi ödülünü almadan gitmiştir genç yaşında.

filmdeki karakterin ismini anımsayamayıp misafir diye anlatmıştım, aklımda ise bir balkonda, karlı istanbul manzarasına karşı içtiği sigarasıyla yer edinmişti.
Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın yeğeni. 2002 yılında 28 yaşında trafik kazasından hayatını kaybetmiştir.
uzak filmini az önce ilk defa izledim -maalesef çok geç kaldım-. mehmet emin toprak’ın hayatını kaybettiğini biliyodum ve sadece genç yaşta bi ölüm olduğu için üzülüyodum. fakat filmi izleyince boğazım düğümlendi, içim yandı. bu kadar saf, doğal ve nahif bi oyunculuk izlememiştim. eğer o talihsiz kaza olmasaydı şu an nbc ile neler yapardı hayal bile edemiyorum. sadece türk sineması için değil sinema için çok büyük bi kayıp. nur içinde yatsın.