bugün

1945 yılında ankara da doğmuştur,siyasal bilgiler fakültesi mezunudur,iktisat doktorası yapmıştır bir çok çevirileri de bulunan yazar yeni aktüel dergisinde de köşe yazarlığı yapmaktadır.Ses getiren yazılarıyla aktüel dergisinin okunma sebebi olan yazarın yanlış hatırlamıyorsam 2 hafta önce dergide deniz baykal la ilgili olan yurtseverlikle milliyetçilik kavramlarını açıklayan yazısı vardır ki birçok insanın ders çıkartması gereken işte budur denecek özene ve hitaba sahiptir.
süleyman seyfinin kadim dostum diye bahsettiği başarılı bir yazar
doğu-batı dergisi'nin müdavimlerinden. çevirileri arasında foucault'nun deliliğin tarihi de vardır ki iyi bir önsöz yazmıştır kitaba.
michel foucault çevirileri bir harikadır.
90 lı yıllarda gazi üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesinde siyasi düşünceler tarihi dersi veren, aktüel dergisini her hafta almama sebep olan 2 yazardan birisidir. diğeri ise perihan maden'dir. yeni şafak gazetesi yazarları ile girdiği laiklik tartışması müthiş keyifli olmuştur. takip edilmesi şiddetle tavsiye edilir..
çevirmen, yazar, öğretim üyesi türkiye'nin önemli kişisidir.
eserleri :
feodalite ve klasik dönem osmanlı üretim tarzı (1982)
doğu'nun devleti batı'nın cumhuriyeti (1992)
şehirler ve kentler (1993)
cumhuriyet ya da birey olmak (1994)
benim polemiklerim (1995)
bu dünyayı yaşamak (1995)
felsefesiz sanat oyunsuz tarih (1996)
uyruktan vatandaşa geçimden iktisada (1996)
siyasetsiz siyaset (1998)
dinin fiziği demokrasinin kimyası (1999)
ahşabın öyküsü (2000)
soytarı gülmez, sırıtır (2004)
biz zaten avrupalıyız (2005)
şu benim ülkem (2006)
pazar sabahı (2006)

çevirileri :
ortaçağ insanları ve kültürü (georges duby, 1990,1995)
tarih üzerine yazılar (fernand braudel, 1992)
hapishanenin doğuşu (michel foucault, 1992,2000, 2006)
deliliğin tarihi (michel foucault, 1992,1995,2000,2006)
ii. felipe dönemi'nde akdeniz ve akdeniz dünyası (1993,1994)
kapitalizmin kökenleri (jean baechler, 1994)
kelimeler ve şeyler (michel foucault,1994,2001,2006)
uygarlık, kapitalizm ve kapitalistler (lucien febvre,1995)
rönesans insanı (lucien febvre,1995)
xvi.-xviii. yüzyıllarda osmanlı imparatorluğu (robert mantran,1995)
uygarlıkların grameri (fernand braudel,1996,2001,2006)
ortaçağın günbatımı (johan huizinga,1997)
1492 (jacqes attali,1999)
düşsel ortaçağ (jurais baltrusaitis,2001)
romans karnavalı (emmanuel le roy lodurie,2002)
maddi uygarlık-dünyanın zamanı (fernand braudel,2004)
maddi uygarlık-gündelik hayatın yapıları (fernand braudel,2004)
maddi uygarlık-mübadele oyunları (fernand braudel,2004)
hz. muhammed ve charlemagne (henri pirenne,2006)
şu anda bir tv kanalında propram yapmakta olan azılı sigara tiryakisi diye tahmin ettiğim bilim adamı yazar.
ayrıca polemik tiryakisidir:)
aktüel dergisinde de yazar.
(bkz: michel foucault yu yanlis anlama nedenleri)
newsweek türkiye'de insan hakları, demokratik açılım, insan hakları vb. konuları üzerine yazdığı yazılardan ders çıkarılması gereken kişi.
Yazdıklarıyla insanı, sanki küçük bir tekneyle okyanusa açılmışcasına; alabora edebilecek kadar güçlü fikir dalgalarıyla yüzleştiren; insana, perpektif yoksulluğu içinde sürünürken kalıpları yıkarak pastoral bir manzara sunan, eylemim düşüncemdir dedirtebilen saygıdeğer şahsiyet...
yolculuk dergisinde de kent tarihi disiplin başlığı altında yazıları yayınlanmaktadır.
http://www.yolculuk.com.t...onu_indeksi/6_kent-tarihi
eski hocamız olarak dersleri keyifli geçen insandır .
bu arada sadece doktara sı vardır. akademik ünvanı doktor dur. pek çok kişi prof.dr zanneder.
mahir çayanla okul arkadaşlığı vardır.
ama kendisine saygı duyan bir insan olarak sıfattan ziyade bilimselliği ile tarih yapan akademik ünvanı pek siklemeyen hocadır.

tarih konusunda nice prof.ları cebinden çıkarır . ilber hoca dahil. bu ülkede en sağlıklı laiklik tanımını yapabilcek insanlardan biridir.

dincileri bile laikliğe inandırabilir.
tarih konusunda kaynak niteliği taşıyan gayet ağır yabancı kitapları türkçeye kazandırmış, dolayısıyla akademik yetkinliği ve tercüme yeteneği bariz olan bir akademisyen.

örneğin,
(bkz: feodal toplum)
(bkz: ortaçağın günbatımı)

köşe yazıları ile de ülke sorunlarına entellektüel açıdan bakan yorumlar getirmektedir.

velhasıl, görüşleri paylaşılsa da paylaşılmasa da değeri bilinmesi gereken akademisyenlerimizdendir.
(bkz: demokratik açılım)
eski hocam. profesor değil değil doktordur . tenezzül etmemiştir prof. olayım diye.

tarih ve tarihi çeviriler üzerine ondan daha iyi hoca yoktur . türkiyede 1 numaradır. çok zevkli ders anlatımı vardır. malesef gazi gibi vasat okulda hocadır.

hem zeki hem bilgili hem çalışkan hocadır .yalnız anlattığını anlamak zordur . yani seviye lazımdır .

solcudur. mahir çayanın eski arkadaşıdır .

saygı duyduğum 2 hocadan biriydi . diğeri
(bkz: ismail bulmuş)
fernand braudel'in maddi uygarlık serisini mükemmel çevirmiş olan insandır. ilk defa bir çeviriyi okurken okudukça okuyasım geldi. ingilizce'sine göz atmaya ihtiyaç bile duymadım.
allah ve kendisi de çok iyi bilmektedir ki kitap tercümeleri olağanüstü derecede kötüdür, gönül verdiği fransız düşünce dünyasını tanıtma ülküsüne çeviri katliamlarıyla ihanet etmektedir. keşke böyle yapmasa.
siyasal düşünceler tarihi, ekonomi tarihi akademisyeni çevirmen. bir dönem gazi iibf de bu konularda ders vermişti. halen medyada yorumculuk köşe yazarlığı yapmaktadır. görüşleri oldukça teoriktir. işin açıkçası kendisi de neyi yani hangi dünya görüşü ve algıyı savundugunu açıklamaz. kitapları ciddi anlamda okuyucuyu zorlar.
güncel Önemli Başlıklar