Advertisement

 1. 1.
  Devlet değil Murat Bardakçı malum zihniyet diyeceksin dediğim durum .

  yazar bardakçı 'devlet arşivindeki akif tanımı: irtica-906'

  murat bardakçi: ölüm döşeğinde yatarken bile izlenmiş ve safahat'ı da imha edilmişti

  "devlet üstelik 'mürteci' olarak gördüğü milli şairi kodlayacak. cumhuriyet arşivleri'nde 121-10-0-0 / 2-6-1 numaralı 'mehmet akif’in seyahatleri, temasları ve faaliyetleri' isimli dosyada muhafaza edilen ve gizliliği 19 nisan 2001’de kaldırılan istihbarat yazışmalarında istiklal marşı’nın şairinden 'irtica-906' kodu ile bahsedecekti…"

  islam bilgini, şair, gazeteci ve siyaset adamı, mehmet akif ersoy’un dava arkadaşı hasan basri çantay’ın yeğeni abdullatif çantay, merhum amcası ve milli şairimizin dostluklarını anlattı. yaşadıkları bu dava ortaklığında, hasan basri ve mehmet akif’in çok çileler çektiklerini vurgulayan abdullatif çantay; "onlar kendi canlarını hiçe sayarak memleketin kurtuluşu için mücadele ettiler. memleket kurtulunca da 'üvey evlat' muamelesi gördüler" dedi.

  onlar, tüm çabalarına rağmen üvey evlat muamelesi gördüler
  "hasan basri çantay, mehmet akif ersoy ile çok candan dosttu. ikisi beraberce 'milli birlik' duygularını canlandırmışlar. hasan basri ile dostlukları ölünceye kadar devam etmiş. mehmet akif ersoy; mısır'dan döndükten sonra istanbul'da, onunla tekrar buluşmuş. beraber gazeteler çıkartmalarını; o gazeteleri çıkartırken karşılaştıkları zorlukları, çektikleri çileleri, takip edilişlerini, o günün istibdadının baskılarını biliyoruz. onlar çok çile çektiler. biz bu memleketi bugün hazır bulduk ve kıymetini bilmiyoruz. onlar kendi canlarını hiçe sayarak çalışıp çabalamışlar. ama bu vatan kurtulduktan sonra üvey evlat muamelesi görmüşler. bu da benim çok ağırıma gidiyor."
  -2 ... isminiunutanadam
 2. 2.
  Tam tersi mehmet Akif Ersoy hayatının her döneminde muhalefet yaptı. Abdülhamit i hiç sevmezdi. Atatürk le de arası limoniydi. Çünkü o çok realist bir insandı kimse ile uyuşamadı. Ondan cenazesine bir kaç arkadaşı dışında kimse sahip çıkmadı.

  "KADERMiŞ” Öyle mi? Haşa, Bu Söz Değil Doğru;
  Belanı istedin, Allah da Verdi... Doğrusu Bu.
  “Çalış” Dedikçe Şeriat, Çalışmadın, Durdun,
  Onun Hesabına Bir Çok HURAFE UYDURDUN!

  Sonunda Bir de “TEVEKKÜL” Sokuşturup Araya,
  Zavallı DiNi ÇEViRDiN Onunla MASKARAYA!"

  Bu şiir i yazan biri bugün yaşasa akp lilerin birinci sınıf düşmanı olurdu.
  1 ... benimhalaumudumvar