1. 1.
  mehmet akif ersoy yaşasaydı youtube da içinde istiklal marşı içeren tüm videolara telif atacağı gerçeğidir.
  1 ... akacakkandamardadurmaz
 2. 2.
  türk edebiyat tarihinin kayıtlarda en çok satan kitabı ezici bir çoğunlukla "safahat" kitabıdır. telif hakkı olmayan kitabı isteyen yayınevi istediği gibi basıp rant elde etmekte ama bir kuruş telif bedeli ödememektedir. bu kitabın yazarı parada pulda gözü olmayan mehmet akif'tir.

  istiklal marşı yarışması düzenlendiğinde de sırf sonunda para ödülü var diye önce katılmamış, sonrasında ısrarlara dayanamayıp istiklal marşını yazmıştır. ödülü de nezaketen kabul edip kuruşuna dokunmadan darülmesai vakfına bağışlamıştır. darülmesai dönemin yoksullukla mücadele eden hayır kurumudur.

  dipnot: mehmet akif istiklal marşı'nı safahat kitabına da koymamıştır. bunun sebebi de istiklal marşını kendi eseri değil, milli mücadeleye destek veren herkesin eseri olarak görmesidir.
  1 ... serdarsl06
 3. 3.
  istiklâl marşı için verilen ödülü almayan değerli yazarımızın paraya bakacağını mı düşünüyorsunuz. Sizin vatan sevgisi anlayışınızla o'nunkisi bir olamaz. Telifmiş. safahat eserine bile koymadığı istiklal marşını tüm Türkiye vatandaşlarına armağan etmiştir.

  --spoiler--
  Mehmet Akif Ersoy şiiri istiklal Marşı yarışmasında 1. seçildiğinde kendisine verilen ödülü kabul etmemiştir. Daha doğru ifade ile ordunun kendisine verdiği ödülü nezaketen kabul etmiştir. Fakat Akif bu şiiri milli mücadeleye yardımcı olması uğruna kullandığı için, karşılığında herhangi bir ödül alması mücadele ruhuna, kendi karakterine aykırı bir durum oluşturacaktı. Bu sebepten aldığı ödülü Darülmesai adında yoksulluk ile mücadele eden bir hayır kurumuna bağışlamıştır. Akif böyle bir hareketi yapması onun iyiliği yanında bu paraya ihtiyacı olmadığı anlamına da gelmemektedir. Zira ödül o döneme göre çok yüklü bir meblağ olup, Akif'in de paraya ihtiyacı olan bir insan olduğunu hatırlamak gerekir. Hatta Akif bu şiirini SAFAHAT adındaki eserine koymamış, bu şiirin sahibini kendisi değil milli mücadele veren herkesin olduğunu söylemiştir.
  --spoiler--
  1 ... bay efendi
 4. 4.
  pek çok youtube videosuna ulaşımı kaldıracak hadisedir.
  ... akacakkandamardadurmaz