1. 1.
  mehmet özhaseki'nin havada karada üstün olduğu kıyaslama. tipik chp kafasından kurtulamayan seçmen kitle mansur yavaşı ahım şahım birisi olarak görüp seçimi kesin kazanır sanıyor. isterseniz bu iki adayın özgeçmişlerine bakın biraz. ismi uzun zamandır şişirilen fakat icraatları ismi kadar olmayan bir başkan adayı ile eski çevre ve şehircilik bakanının özgeçmişini okuyun kararınızı ona göre verin.

  mehmet özhaseki kimdir?

  Mehmet Özhaseki, 1957 yılında Kayseri'de dünyaya geldi. ilk ve orta öğrenimini Kayseri'de bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. Yarıda bırakmak zorunda kaldığı okulunun ardından istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi.

  Üniversite eğitiminin ardından Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi'nde yaptı. Mehmet Özhaseki, avukatlık yapmadı.

  Tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994'e kadar Tekstil Ticareti ile ilgilendi. 1980 sonrasında 10 sene kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri'de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde bulundu.

  27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı'nı kazandı.

  23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

  28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.

  29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ve 30 Mart 2014 seçimlerinde aday olup %60'larda oy alarak 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.

  Başkan Özhaseki 5. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu.

  Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinden 350'nin üzerinde üyesi olan Tarihi Kentler Birliği'nin 2004-2011 seneleri arasında 7 sene başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB'nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin ayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı.

  Mehmet Özhaseki, 10 Şubat 2015 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa etti. Ardından AK Parti'den milletvekili adayı oldu.

  7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekili olarak seçildi.

  12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi'nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı.

  Halen bu görevi sürdüren Mehmet Özhaseki, 1 Kasım 2015 tarihinde yinelen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.

  Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görevini sürdürmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır. ingilizce ve Arapça biliyor.

  * * *

  mansur yavaş özgeçmişi

  Mansur Yavaş 23 Mayıs 1955 Beypazarı'nda doğmuştur.

  Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara büyükşehir belediye başkan adayı, eski Beypazarı belediye başkanı ve avukat. ilk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı'nda gördü. 1979 yılında istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanarak öğrenimine devam etti.

  1983 yılında fakülteden mezun olan Mansur Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrası Beypazarı'nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı. Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP'den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.

  18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP'den aday olup %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla "2001 Yılının En iyi Yerel Yöneticisi", Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının "Çevre Ödülü" gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSiAV tarafından "Yılın Belediye Başkanı" seçildi.

  18 Nisan 2004 seçimlerinde %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

  Ancak %27 oy alarak rakipleri ibrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın'ın ardından üçüncü sırada seçimi tamamladı. Partisi MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP'ye katılması gündeme geldi.

  21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği kabul edildi. Ardından 2014 yerel seçimleri'nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve parti meclisi toplantısında da aday oldu.

  2014 yerel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.Seçimi çok az farkla kaybetmiştir. 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'den istifa etmiştir.

  Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.
  3 -3 ... onur 55
 2. 2.
  Mehmet Özhaseki nin açık ara alacağı versus.
  1 -6 ... atechso
 3. 3.
  Ankara Mehmet Özhaseki dedi. Mansur yavaş, yavaş yavaş gider artık.
  ... mugs bunny