1. 1.
  stratejinin dibini görmüş nesildir. ilk başta bizanslı laleleri haritadan kolayca silip, güneyindki mısırla anlaşmaya varınca. bir de üstüne macarların üstüne yürünür. tam herşey yolunda zannederken doğudan moğollar gelir, önlerine set çekersin ordular yığarsın ama sadece biraz eritebilirsin. topraklarını batıya doğru genişletmeyi tek çare olarak görürken bu seferde güneydeki bedeviler size ihanet ediyor. bütün bunlarla başa çıkıp ayakta kalınca bu sefer yine doğudan timurlular gelir. sorun sorun sorun ve sorun. kısacası bu güzel strateji oyununun gerçek anlamda tadını çıkarmak ve dehanızı sınamanız için tercih edilmesi farz olan devlettir osmanlı. tam bir keşmekeşin olduğu topraklarda yaşam mücadelesi verirsiniz. daha istanbul a peş peşe yapılan haçlı seferlerini saymıyorum bile.
  2 ... turin
 2. 2.
  Aslında tw:medieval 2 de "türkler" olarak geçer ve iki döneme ayrılır

  ilk ikisi büyük selçukludur zaten fark ettiyseniz bu dönemde yeniçeri,sipahi gibi birlikler basılamaz son dönemde osmanlı'ya gelince açılır

  Neyse en başta bizans'ı çabucak eritirken haçlılar gelir bunu atlattık oh be derken üstüne bir de moğol istilası başlar bunu atlattınız diyelim bu sefer de timur devleti gelir zaten güneydeki mısır'da(bunlar da üç döneme ayrılır sırası ile fatimi,eyyubi ve memlûklerdir) hemen ihanet eder eğer atlatırsanız gidip kahire'yi almak boynunuzun borcudur.
  1 ... ismail gaspirali