1. 1.
  (bkz: samuel huntington)
  1 ... plug in baby
 2. 2.
  yayınlandıktan uzun süre sonra dünyayı etkilemiş bir makaledir. dünyada oluşmakta olan ve oluşmuş olan "fay hatları"ndan bahsetmektedir. medeniyetleri sıralamakta ve en önemli medeniyet olan batı (west) medeniyetinin diğerlerine karşı üstünlüğünü nasıl koruyacağına dair ip uöları vermektedir.
  türkiye'yi de aynı isimli kitapta kemalizm(batıcılık ve modernizmin karışımı) ile açıklamaya çalışmaktadır. *
  ... pactasuntservanda
 3. 3.
  samuel huntigton'un medeniyetler haritasında yalnız kalan, gri renkli bir ulke vardır, bu ülke tabiki turkiye dir.
  1 -1 ... mudahil
 4. 4.
  emperyalizmin, mutlak hegemonyasını dünyaya kabul ettirmek için yarattığı bahanedir.
  ... zarbut
 5. 5.
  --spoiler--
  Huntington, Uygarlıkların Çatışması adlı kitabındaki ana tezlerini Kemalizm'i irdeleyerek ve onu reddederek geliştiriyor.

  Huntington'a göre, batı uygarlığı dışındaki ülkelerin hangi yolla olursa olsun, "batılılaşması" olanaksızdır.

  Aslında tüm kitap, "Batı"nın "tek ve biricik", taklit edilemez ve erişilemez bir uygarlık sahibi olduğu ve bu özelliğini öteki uygarlıklara karşı korumak zorunda bulunduğu tezine dayandırıldığı için, Atatürk'ün, müslüman ve feodal bir imparatorluktan, "Batılı ve çağdaş bir devlet" yaratma projesinin yadsınması, doğrudan doğruya yazarın ana tezi haline gelmiş.

  Tezinin yanlışlığı bir yana, hiç kuşkusuz, Türkiye örneğini ve Atatürkçülüğü, kitabının ana ekseni yaparak, Mustafa Kemal Atatürk'ün evrensel dehasının ve Türkiye'nin gelecek yüzyılda dünya üzerinde "örnek" bir ülke olma özelliğinin önemini onaylamak açısından doğru bir teşhiste bulunmuş.
  --spoiler--

  --spoiler--
  Huntington Türkiye için, batı uygarlığının içinde ikinci sınıf bir ülke olmaktansa, islam uygarlığı içinde bir merkez-lider ülke olmanın daha uygun olduğunu belirtiyor.

  Atatürk'ün toplumu laikleştirmesinden dolayı, Osmanlı imparatorluğu'nun islam uygarlığının merkez ülkesi olma rolünü Türkiye'nin devam ettiremediğini ve bu rolü, laik olduğu için, şimdi de üstlenemeyeceğini belirten Huntington, ülkemiz için bir reçete sunma bonkörlüğünü de gösteriyor:

  Batı'nın laik ve demokratik düzeninde yeterince deneyim kazanmış olan Türkiye, artık islam aleminin lideri olabilir. Ama bunu yapması için, Rusya'da Lenin'in reddededildiğinden daha şiddetle Atatürk'ün mirasını yadsımalıdır. Bu ise ancak hem siyasal hem de dinsel açıdan meşruiyet sahibi olan üstelik de Atatürk kalibresinde (terim Huntington'undur) bir lider tarafından gerçekleştirilebilir.

  Bu öneriyi okuyunca insanın aklına hemen, "Huntington Türkiye'yi neden bu kadar çok seviyor? " sorusu geliyor.

  Yani Huntington, sadece teorilerinin doğruluğunu kanıtlamak için mi, neredeyse ikiyüz yıl önce Osmanlı imparatorluğunda başlamış olan bir batılılaşma ve çağdaşlaşma sürecini geri çevirmek gibi olanaksız bir öneride bulunuyor?

  Bir siyaset bilimcinin, öne sürdüğü kuramın doğruluğunu kanıtlamak uğruna, böyle tarih, akıl ve bilim dışı bir öneride bulunmasını anlamak, benim gibi "bilimsel ihtiras sahibi olanlar" için bile çok kolay değil.

  Aslında mensup olduğu Batı uygarlığını tek ve biricik olarak tanımlayan ve onu erişilmez bulan Huntington'un Türkiye'ye önerdiği bu çözümün, kendi uygarlığı açısından küçük(!) bir de avantajı var:

  Kitabının 145'inci sayfasında bunu da söylüyor: Kuzeyden gelen büyük tehlikeye karşı Türkiye'nin bir siper olarak Batı için yararı kalmamıştır. Artık, Körfez savaşında olduğu gibi, güneyden gelen daha küçük tehditler için olası bir müttefiktir.

  Yani, Sovyetlerin çökmesinden sonra Türkiye, Batı için ancak Ortadoğu petrolleri konusundaki bekçilik açısından önemlidir.

  Eh, gerisini de varın siz anlayın: Türkiye, Ortadoğu petrolleri konusundaki bekçiliği, Batı uygarlığının bir üyesi olarak mı daha iyi yapar yoksa islam dünyasının lideri olarak mı?

  Ayrıca, islam diktatörlüğü ile yönetilen bir ülke, "dış politika ve askeri müdahale konusundakı kararları" hiç kuşkusuz demokratik bir ülkeden çok daha kolay alır.
  --spoiler--

  (bkz: yeni emperyalizm huntington ve eleştirisi)
  3 ... inanna salome
 6. 6.
  yeni modern dünyada mücadelelerin ekonomik veya ideolojik olarak değil etnik ve kültürel olarak süreceğini iddaa eden bunda da yavaş yavaş haklı çıkmaya başlayan ve çıkacak olan samuel amcanın çalışması. buradan insanlığın varacağı en büyük sonucun ırkçılık olacağı gerçeğine varıyoruz. komünist ördekler hala sınıf mücadelesinden şundan bundan bahsede dursun yavaş yavaş buna doğru ilerliyoruz. *
  1 ... gaspirali
 7. 7.
  bu teze göre türkiye, israil, haiti, japonya, etiyopya, Yalnız ülkelerden biridir.
  islam medeniyetinden kendi isteğiyle ayrılmış, ortodoks medeniyetiyle pek çok kez savaşarak düşmanlık kurmuş, gene pek çok kez savaştığı batı medeniyetine de dahil olamamıştır.

  batı medeniyetinine dahil olmaya uğraşacağına islam medeniyetinin önemli bir üyesi olma potansiyelini değerlendirmeliymiş.
  neticede türkiyenin hiç bir zaman avrupalılar ile iyi geçinme ihtimali yokmuş.
  2 -1 ... yagmadan donen viking cavusu
 8. 8.
  Tezde batı medeniyetine hadi durma bu işi bitir mesajı vermektedir. En üstün sensin ve görevin onları yok edip tarihin sonuna ulaşmaktır.
  ... end of the end of history
 9. 9.
  (bkz: innocence of muslims)

  acaba yeni çatışmalar sırada bekliyor mu? çatışmalardan tek galip çıkan küresel elitler dünyaya nasıl bir yol çizdiler? yeni dünya düzeni'nin kilometre taşları 11 eylül'ler (1990, 2001, 2012) buna mı hizmet ediyordu? medeniyetler çatışması, gerçekleştirilecek bir plan mı?
  ... anambunelan
 10. 10.
  (bkz: shumei okawa)
  -1 ... usualsuspects