1. .
  kendi görüşüm medeniliğin çıplaklıkla, özgür seks hayatı ile yakından uzaktan ilgisinin olmadığıdır. ateistlikle de alakası yoktur.

  kendisini medeni olarak tanımlayan kişiler ise bir kızın bekaretini korumaması gerektiğini, sevdiği bir kişiyle paylaşması gerektiğini dile getiriyor. bence medenilik bu değildir.

  tam olarak sorun da buraya başlıyor. medeniliğin sınırı nedir?

  - kimisi kendisini medeni sanıyor, çünkü kız kardeşi bakire olmadığıını söylüyor. medeni dostumuz bunu tüm sözlüğe duyuruyor.

  - kimisi karıma/sevgilime mini etek giydiririm çünkü ben medeniyim der.

  - kimisi türban taktırmaz, medeniyim der.

  - bazısı deistim çünkü medeniyim der.

  - kimisi sakal bırakmaz, kravat takar medeniyim der.

  - kimisi türban takar ama medeniyim der.

  - kimisi feministtir kendine medeni der.

  evet medeniyetin sınırı nerededir? kızların grup sekse dahil olması mı? türban takmaması mı?

  bence medeniyet, kendisinden başka görüşlere saygı duymaktır. ne bacak arası, ne başörtüsü medeniyeti simgeleyemez. çünkü medeniyet somut bir şey değildir. ne bakire olmamak, ne mzgürce seks yapabilmektir medeniyet. medeni insan, asvalttaki kocaman taşı yolun kenarına atmaya tenezzül eden adamdır benim fikrime göre.
  4 -3 ... coolgoose
 2. .
  köktendincilikte biten sınırdır. orada recm başlar, linç başlar yani barbarlık başlar.
  1 -1 ... david addison
 3. .
  insan gibi insan olmaktır , hayvan gibi insan olmak değil.
  ... clay
 4. .
  32 dişten tek dişe düşmektir. her diş kaybı biraz daha yakınlaştırır. o yüzden günde en az iki kere, iki dakika boyunca fırçalayınız.
  (bkz: medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar)
  ... gulhan seven adam
 5. .
  şöyle bir entry ile başlamayan sınır;

  (bkz: kizlarimiz barda kopuk banyosunda olmedi/#3777346)
  ... coolgoose
 6. .
  kişinin kendiyle çeliştiği yer sınır noktasıdır.
  Medeni insan, modern zamanlarda yaşayan ve modern zamanların gerektirdiği gibi yaşayan insandır. illa başının açık olması gerekmez, illa kapatması da gerekmez. Medeni insan kendini belli edecek davranışlara sahiptir.

  *Başkalarına karşı saygılıdır.
  *Her türlü görüşe kabul etmese de saygılıdır. Görüşe saygılı olmak fiile saygılı olmayı gerektirmez. (Kürtlerin hakkı yeniyor safsatasıyla insan öldürmenin kabul edilebilir yanı yoktur.)
  *Kurallara saygılıdır.
  *Hakkını sonuna kadar ararken, yükümlülüklerinden de asla kaçmaz.
  2 ... isvicreli bilim adami
 7. .
  günümüz dünyasında aslında bizim ülkemizde medeniyet denince akla gelen şeyler gelenek ve göreneklere aykırı ne kadar şey varsa hepsini içine alan hayran olunası olgu.
  1 ... azman
 8. .
  türklerin medeniyetin zirvesinde olduğu dönemlerle şimdiki dönemi karşılaştırın o zamanlar hangi değerlere sahipti. hem ahlak hem bilim olarak. hem de yaşama amacı olarak. bu karşılaştırmayı yapınca medeniyetin sınırını anlamak zor olmasa gerekir.

  şimdi insanlar özendiklerine sahip olmak amacı güderek yaşıyorlar. bu bi yerde normal bi durum denebilir. normal olmayansa özendikleri şeylerin ahlaki ve insani değerlerden uzak olmasıdır.
  ... fidelity
 9. .
  öncelikle kime göre neye göre. laiklikle kafayı bozmuş birine göre başörtülü olmak medeniyetsizlikken , mehmet akif gibi dinle kafayı bozmuş biri için de ; " medeni olmak açmaksa bedeni
  desene hayvanlar bizden de medeni " diyebilmektir.
  ... aha ben de geldim