1. 1.
  chp' li Onur Öymen in basbakan Erdoğan' ın Davostaki panelde yaptığı sert çıkış ve sarfettiği sözlerle, Türkiye nin prestjini zedelediğini, Şiddet yolunu seçen bir örgütün savunuculuğunu yatığınısöyledikten sonra "Davos ve medeni dünya için Erdoğan bitmiştir" şeklinde sarf ettiği söz.
  kendilerinin prestij diye isimlendirdikleri şey, çoluğun çocuğun tepesinden aşşağı bomba ve füze yağdırmak şeklinde kazanılıyor sanırım. ve bu zihniyeti adeta savunurcasına objektif olmaktan fersah fersah bu açıklama ile, tarihin karanlık sayfasındaki yerlerini perçinlemişlerdir.
  5 -3 ... gogocu
 2. 2.
  (bkz: medeniyetini de al git)
  ... chilavert
 3. 3.
  Medeni dünya olarak kabul edilen batılı ülkelerin artık recep tayyip erdoğan'ı sevmeyeceğini ima eden söz öbeği.

  (bkz: Medeniyetine sokayım)
  3 -3 ... kizilmaske
 4. 4.
  (bkz: medeniyet dediği tek dişi kalmış canavar)
  ... fahriserseri
 5. 5.
  petrol calan
  insan olduren
  millet somuren
  kendini dusunen
  her seyi kirleten

  bir medeni dunya. bence dun erdogan, medeniyetin otesindeydi.
  1 -3 ... benim amcamin cevresi genis
 6. 6.
  onur öymen ve halk fırkası'nı bitiren açıklamadır. aylardır "hamas, cezayir, mazlum, zavallı, terör" kelimelerini ağzına pelesenk edip başbakandan tavır bekleyen bir siyasi parti temsilcisinin en azından yalnızlaştırılmaya çalışılan bu ülkeye sahip çıkan bir açıklama yapması gerekirdi.

  hayatı batıya ders vermekle geçmiş mustafa kemal atatürk'ün kurduğu partinin bu sünepe tavrı ancak onur öymen gibi silik bir politikacıya yakışırdı. şimdi deniz baykal'dan da benzer bir açıklama bekliyoruz.

  (bkz: yakışır)
  1 -2 ... ozz le grand
 7. 7.
  medenıyet bu ıse ben medenı olmayı reddedıyorum .
  (bkz: medeniyet dedigin tek disi kalmis canavar)
  *
  1 ... fuzulii
 8. 8.
  sırf muhalefet olmak adına söylenilen talihsiz bir söz.
  ülkemizde iyi ya da kötü yapılan bir işe hep diğer tarafından bakar muhalefet partileri. bir kere de "affferim lan! bi işe yaradınız. güzel yaptınız, iyi söylediniz. bravo..." demezler. muhalefeti hep olanları/yaşananları tam tersten olmalıymış/yaşanmalıymış gibi lanse ettiklerinden düştükleri hazin ama bir o kadar komik durumun neticesinde ağızdan çıkmış çok medeni bir sözdür.
  -1 ... live forever