1. 1.
  iddialara göre hz.isanın karısıdır. mecdelli meryem veya magdalalı meryem ingilizce maria magdalene. mecdel kasabasında doğmuştur. incile göre hz.isa dirildiğinde onu ilk gören 2 insandan birisidir.
  ... mariamagdalene
 2. 2.
  (bkz: maria magdalena)
  -1 ... keepx
 3. 3.
  bazı efsanelere göre isa ve meryem evlidir ve 1 kız iki oğlan olmak üzere 3 çocukları vardır. Kızları sarah-tamar küçük oğlu yeshua-david ve büyük oğulları ise john-joseph. Büyük olanın fransız hanedanlarının kökeni olduğu, Küçük oğlunun soyu için de kral arthur ve sonrasına kadar uzandığı iddia edilir. Kızları için de katharların kökeni olduğu ileri sürülmektedir.
  (Kaynak : Katleen Paschal Mcgowan - Beklenen)

  edit : kitabın yazarı, soyunun sonradan kilise baskılarından dolayı soy isimlerini paschal olarak değiştiren sarah-tamar ın soyundan geldğini iddia etmektedir.
  1 ... nick jagger
 4. 4.
  Bazı kaynaklara göre karısı bazı kaynaklara göre cariyesidir. isa'nın ölümünden sonra Fransa'ya gittiği yönünde haberler ağır basmaktadır. Bir kızı olduğu olduğu söylenmekte diğer çocukları rivayetten öteye gidememektedir.
  ... zamparanin olumu
 5. 5.
  taşlanırken isa'nın ilk taşı günahsız olanınız atsın dediği insandır.

  kaliteli ve güzel ahlaklı insandır.
  ... amr bin hisam
 6. 6.
  hz.isa'nın tanrı kabul edilip edilmemesiyle tanınmasının ilgisi olmayan kişi.tanrı diye kabul eden yok hristiyanlarda isa'yı,o tanrının soyundandır ve parçasındandır,tanrı teslisteki babadır,iftiranın lüzumu yok.
  -1 ... krivkov
 7. 7.
  Da vinci nin meşhur tablosu "the Last supper" de tasvir edilen bayındır.

  https://upload.wikimedia....Ultima_cena_-_ca_1975.jpg
  3 -1 ... protest sanayici
 8. 8.
  Aziz petrus un çekemediği şahsiyet.
  1 ... pepelek
 9. 9.
  Hz isa'nın karısıdır. Ama Hristiyanlar isa'yı rab kabul ettikleri için bunu kabul edemezler. Rabbin karısı olur mu derler.
  -1 ... selia
 10. 10.
  önceki hayatı karanlık olan kadındır. tövbekar meyrem de derler. isa nın havarisidir ama karısı olduğuna dair spekülatif bilgi vardır çünkü isa bakir olarak öldü diyola.
  ayrıca isa gökten geldikten sonra( ölüp dirildikten sonra) ilk göründüğü budur. 40 gün kalmış ve bazı havarilere de görünüp göğe çıktı diyorlar.
  ilk buna görünüp bir ter atıp babasının yanına çıkmış olabilir. nihahaa.
  1 ... allah yok din yalan