bugün

--spoiler--
"evet figo topu aldı, birinci adamı geçti, ikinci adamı da geçti. üçüncü adamda takıldı. amına koyacam üçüncü adam siktir git lan. neyse figo topu geri aldı, kaleciyle karşı karşıya vuruyor ve goooll. işte figonun mükemmel vuruşu..."

--spoiler--

bir zamanlar böyle çocuklar vardı, mahalle maçında topu aldı mı ayağından çok dili çalışırdı. böyle top ayağına geldi mi açardı ağzını başlardı anlatmaya. tabi ben de o zamanlar kaleciyim. bakardım öyle, gülerdim. yok hani o zamanlar hayrettin var kaleci olarak. insan "hayrettin topu tutamadı" demeye utanıyor. güzel günlerdi.
pes ya da we oynarken kendini maça kaptıran şahsiyet.. herkes bir ercan taner kesilir başımıza..
küçükken mahalle maçlarında * kendilerine ülke ve futbolcu isimleri takan çocuklardır.
genelde söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmayan çocuktur. mazur görülmeli, kendi haline bırakılmalıdır.
dikmen'de bir lisenin basketbol sahasında 3 kişi,
basketbolcu: (güzel hareketlerle topu kimseye kaptırmadan turnikeye çıkar.)
seyirci: oooooooooo
sunucu: evvet sayın seyirciler. harika hareketleeeer. işte michael geliyor. michael sımaca gidiyorrrr. evvet harika bir sımac. işte sımaaac işte michael JACKSON. *

oyuncular;
basketbolcu: çocuk
seyirci: çocuk
sunucu: çocuk
yoldan geçen kopan insan: euphrosyne
wining oynarken sıkca karsılastıgımız durumdur.
"henry aldı topu attı calımını, kanattan bindırıyor ferdinand geldı karsısına ve mukemmel gectı, ferdınand felc gecırdı ınanılmaz kaleyı aldı karsısına vurursa gol olur vuurrduu ve tac--- ananın .... .... henry zıkerım bole oyunu lan ben bozuk bu oyun"
arada, özdeşleşilen karakterlerde karışıklıkta olabilir:

- tanju topu aldı, tanju gidiyor tanju gidiyor..rakiplerini bir bir ekmek kadayıfı yapıyor tanju.. kaleye baktı..şutttt ve gollll..metin ali feyyaz'dan müthiş bir gol. (bkz: metin ali feyyaz ı tek bir adam sanmak)

ya da arada rakip takım karıştırılabilir:

- tanju müthiş bir çalımla rakibinin belini kütletti, tanju fenerbahçe kalesine doğru ilerliyor. olum yavaş girsene be...faulll
+ ne faulu lan?
- faul işte.. topun başında tanju. tanju orta yapacak adam arıyor, çekoslovak rakipleri sıkı markajda. ama bu kadar çekoslovak bi tane tanju etmez. anca faul yapar ibneler. (bkz: çekoslovakya)
+ olum bak doğru konuş.
- iyi bee..
genelde fifa pes vs vs. oynarken birçok kişinin başına gelmiş olaydır.
-haciiii, haciii, haciieeeeeee...şuuuttt...
(şanngıırrr...)
+kaçın lan kaçın...
hem spiker, hem oyuncu hem de seyircidir.

(bkz: üçü bir arada)
Oyun heyecanının içine işleyişinin dışa vurulmuş şeklinin en güzel örneği.