bugün

Hemen hemen tüm havayolu şirketlerinde bulunan ve yolcuyu fazla iplemeyen bir ses tonuyla konuşan pilotlardır. Uykudan yeni uyanmış gibidirler ve kelimeleri yuvarlarlar. Anonslarda, "Ehhhmmmm işte ankara falan o civarlardayız" gibi cümleler kurarlar.
'ieieiieiiğğjhh, sjeayın yoljcular(ı)mısz, istanbul atatürk havğalimanından aldığıııımısz verilere göre, hava asz bulutslu, yaklaşjık on-onikğki derece olacak. ğkabien görevlilerimiszin direktifjlerine lütğfen uyunuzs, kaptanınısz hayri çokuçar ve yardımcı pilotj seyfi hiçdüşmes iyi uçuşlar dilerj.'
lostun ilk bölümünü kaçınılmaz olarak akla getiren ,
etraftaki insanlara bakıp adada üstlenebilecekleri görevleri düşündüren kabusturlar. *
(bkz: genç pilotlar rahatsız) *
kara kutunun -belki de- daha sonra çok işe yarayacağının delaletidir. sanki yataktan yeni fırlamış gibilerdir. rahatsız ettiniz edasını yüklenirler.
yurtdisi seyahatlerinde daha yeni yeni ogrenilmeye baslanan bir dilin ana hakim oldugu * ucak seyahatlerinde soyleneni anlamaya kasilan ancak asla anlasilamayinca da hadi bakalim ucak dusmuyordur umarim seklinde psikopat dusuncelere sevk eden davranis bicimi.
kızların yüreklerini hoplatan sesle konuşan pilotlardır.
bkz: mayışık sensin.

tüm filoca fitil olduğumuz şapka. ilgili koordinatlar tespit edilip, başlık tez zamanda imha edilecektir.
adamların nasıl çalıştığından günlerce, haftalarca evlerinden uzakta otellerde nasıl süründüğünden habersiz kişilerin uydurmasıdır.muhtemeldir ki yorgunluktan konuşacak halleri kalmadığından bu sesi çıkartmaktadırlar.
birde bunlarin deniz otobusunde kaptan olan versiyonlari vardir. genelde hep ayni anonsu yapacaklardir ama oyle bayim bayim bayarak yaparlar ki anonsu oeh be dersiniz.

seyiir emniyeti acisindan manevra ve kalkislarda cep telefooonlarinizi kapali tutmaniz rica olunur.*
'bu tipler bu cihazı nasıl uçuruyor' sorusunu akla getiren insanlardır. konuştuğu hiçbir dil anlaşılmadığı için bir müddet sonra dinlemeyi bırakırsınız. geçenlerde malta'dan dönerken tanık olduğum bir tanesi listemde en karakteristik olarak yerini almıştır: maltaca, ingilizce ve italyanca konuştu. tek bir kelime anlayamadım. yanımdaki italyan kadına baktım, o da sırıtıyordu. sonra uçak kalkarken dışarıyı izleyebilsin diye geri çekildim ve pilotun varlığını reddederek hayatımıza devam ettik.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.