bugün

bazı insanlarda 3 ya da 5 yaşlarından sonra yeşile dönen, bazen de orta yaşlarda tekrar eski rengine dönen göz türüdür..
--spoiler--
ABD'li bilim adamları, açık renk, özellikle de mavi gözlülerin stratejik düşünme, planlama ve zaman yönetimi konusunda daha yetenekli olduğunu belirledi

Her ne kadar eskiler mavi gözlülerin nazar değdirdiğine dair batıl inançlar taşısa da ABD'li bilim adamlarının son araştırması, mavi gözlülerin daha zeki ve akademik açıdan daha başarılı olduklarını ortaya koydu.

Kentucky'deki Louisville Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, açık renk, özellikle de mavi gözlülerin stratejik düşünme, planlama ve zaman yönetimi konusunda daha yetenekli olduğu ve bu yüzden eğitim hayatının yanı sıra golf gibi sporlarda da daha başarılı oldukları tespit edildi.

Kahverengi gözlülerinse reaksyion kabiliyetlerinin gelişmiş olduğu ve bu sayede futbol, hokey gibi sporlarda daha üstün oldukları görüldü.

Bilim adamları, araştırmayı yalnızca gözlemleyerek yaptıklarını, göz rengiyle zekâ ve başarı arasındaki bağlantının sebebinin belirlenemediğini belirtti.

Hawking, Marie Curie...
ingiltere'deki Bedfordshire Üniversitesi'nden Doktor Tony Fallone de göz renginin kişilik ve yeteneklerle ilgili ipuçları verebileceğini söyledi.

ingiliz fizikçi Stephen Hawking, penisilini bulan Alexander Fleming ve Nobel ödüllü fikizçi-kimyager Marie Curie, "zeki ve başarılı" mavi gözlülere örnek gösterildi.
--spoiler--

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=272569
bedrettin dalan'ın gözleridir. (bkz: haliç)
seda sayan' ın gözleridir. (bkz: sabah sabah seda sayan)
bir mahsun kırmızıgül klasiği.

Usandım yalnızlıktan
Tanrım el açıyorum
Beni candan sevecek
Bir güzel arıyorum

Hangi göz
Mavi göz yeşil göz
Ne ela gözler
Benim için en güzeli
Manalı gözler

Hangisi
Sarışın esmeri
Ne de kumralı
Benim için en güzeli
insan olanı

Aradım yorulmadım
Kimseye tutulmadım
Bu kalbimi yakacak
Bir güzel bulamadım

Söyleyen : Mahsun Kırmızıgül
olay klip için:
http://youtube.com/watch?v=ZGFwBDArsTU
ya çok güzel ya çok çirkin olan göz rengi. bazıları şeffaf gibi olur, korkutur insanı. ama bazıları vardır bakmaya doyulmaz.
deniz sevgisinden kanılmak istenilen, derinliğinden korkulan göz rengi. yüreğimin içimdekileri okuyan, beni bana anlatan, bucak bucak kaçtığım ve kaçtıkça yorulduğum, okyanusunda kaybolmak istediğim göz rengi.
anadolu'nun pek çok yöresinde gök göz olarak bilinen, yunan mitolojisinde de bu haliyle sık sık karşımıza çıkan sıfat tamlaması.

(bkz: gök gözlü athena)
yeşil gözün yanında tırt kalan göz rengi . he yeşilden daha güzel güzel durduğu anlar yoktur demiyorum , ama nadir.
(bkz: sevgilinin gözleri)
hastası olduğum göz rengi. mavi olsun çapul olsun, kolpa olsun farketmez.
mavi olmakla kalmayıp mavi mavi de bakması arzu edilen gözlerdir.
kahverengi göze sahip olanların kıskandıkları ve keşke bende olsa dedikleri renktir. *

(bkz: okyanus gözlüm)

(bkz: starbucks gözlüm)
küçükken ilkokul gerizekalılığından mıdır artık nedendir bilinmez hep
-sen şimdi dünyayı mavi mi görüyorsun
sorusuna maruz kaldığım benimde aynı gerizekalılıkla
- ıhh.... biraz ama öyle cok değil böyle hafiften bi mavilik.
diye cevapladığım her aynaya baktığımda beni o ana geri götüren, 'ey çocukluk sen ne salaklıklara kadirsin' dedirten olayı bana anımsatan başlık.
eğer iriyse anında dikkat çeken göz. mavi gözlü kişi onu tanıyan herkesten en az bir iltifat almıştır. ancak mavi gözlü birini pek ilgi çekici bulmaz. esmer insanlarda ve elflerde çok güzel durduğunu düşünmesiyle de bir çelişki halindedir.
"kavak yelleri" adlı suyu çıkmış dizinin yeni kahramanı "güven" in aslı için kendi kendine konuşurken * kullandığı takma isim.

ayrıca erkeklerde bulununca daha bir güzel olan hede.
edit: renkli gözün genetiğe göre bir özür olduğu doğrudur. fakat bu özür sadece renkle alakalıdır. görüşe herhangi bir etkide bulunmaz.
işte şöyle:
anne baba
renkli renkli (%100 ihtimalle)
renkli çekinik (%50 ihtimalle)
çekinik renkli (%50 ihtimalle)
çekinik çekinik (%25 ihtimalle)
ilk döl renkli gözlü doğar. * * *
okudugum bir yaziya gore
goz normal haliyle siyah ya da kahverengi olurmus. yesil veya mavi olmasi gozdeki bir ozurden dolayiymis.
bana inandirici gelmedi ama bilemem. gercekten bir baskadir mavi goz. ama onemli olan saglikli gozlere sahip olmaktir. gozunun gormesi daha onemlidir.
aşık olunası gözlerdir.deniz gözlüm diye şarkılar yazılır bu gözlere.
gerçekten ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu düşündüğüm gözdür. sarı saçla daha çok bağdaştırılsa da siyah saçla da müthiş uyum içerisinde olduğu aşikardır.
Mavi'nin tonları vardır çok sırıtmadıgı sürece güzeldir

Aslında sırıtmak yani göze çarpması güzel birşey ama uygun tonda oldugu sürece

Çok açık olmadıgı sürece Güzeldir ( Bence )

Açık tonlarınada uygun makyaj yapılırsa pek sırıtmaz ve daha güzel olur

Sarı saçla çok uyum sağlayan bir göz rengidir

Sarı saçlı mavi gözlü kişi kızda olsa erkekte olsa Güzel/yakışıklı olur
bir türlü sevemediğim kendimle eşleştiremediğim göz rengim . sevemiyorum yahu herkesn hayranlıkla baktığı o gözleri sevemiyorum
çeşitli tonları(turkuaz, koyu, açık vb) olabilen açık renkligillerden bir göz rengidir.benim ve bir çok akrabamın göz rengi, artık çok görmekten sıradan gelen göz rengidir.
hayatı zor kılar nitekim.soğan kesilen bir yerde durmak imkansızdır neredeyse gözlerin hassaslığından ötürü şıpır şıpır gözyaşı gelir ve acır.güneşe çıktığın zaman yine gözün hassaslığından ötürü gözler yaşarır ve son olarak tüm bunlara rağmen mavi göz bir insana verilmiş en büyük vücutsal ayrıcalık ve lütuftur kanımca.
sahip olduğum göz türüdür. **

edit: kıskandınız dmi lan düdüklerr!