bugün

matrix i hiç dinemedim ama diğerlerini dinlemiştim güzeldi. hans zimmer - time mesela. biraz motive ediyor gibi.
Filmlerden anlaşılan anlam önemli. Filmlerin konusu senaryosu ne olursa olsun onu izleyen kişi Film'in verdiği mesajdan çok daha öte sonuçlar çıkarabilir.
matrix...
Matrix i sinemada izlemiş insanım. Sinema vs tv ekran farkı uçurum bir filmdi. Şanslı sayarım kendimi bilmeden kült bir filme sinemada gitmekti neticede.

Son ikisi her zaman en iyi fimler listenizde olur da...
Matrix unutulmaz!
interstellar.
Diğerleri Matrix in tırnağı olamaz.
izlenebilirlik açısından inception. genel olarak düşünürsek interstellar. matrix çok güzel diyenler matrix 4 ü izleyebilir.
Bu listeye eklemek istiyorum; Tenet.
Tabiki matrix.o zamanlar VCD yeni çıkmıştı.defalarca izlemiştim.
Matrix ve yüzüklerin efendisi sinemaya yön veren filmlerdir. Lütfen bu filmleri diğerleriyle kıyaslamayın..
matrix ama son filmi haric.
Matrix (1999)

Siker siker çoğaltır. Üst üste koyup bi daha siker.
Matrix'i lise son sınıfta izledim. Üç arkadaş çıkışta birbirimize bakakaldık. ilk hafta dünya çok yavan gelmişti.

inception'ı sinemada izlemedim; fakat ben hâlâ son sahnedeki totemde kaldım: Sanırım filmin tamamı gibi sonu da rüyaydı. Hatta leonardo evli bile değil ve evli olduğunu hayal ettiği yetmezmiş gibi iki çocuğu olduğunu ve kanun kaçağı olduğunu da hayal etmiş. Yani filmin tamamı rüya bence.

interstellar'ı sinemada izledim ve iki gün boyunca; keşke şu filmi Türkler çekebilecek seviyeye erişse, diye imrendim doğrusu. Tars'a tasarım ve filme kattığı doku olarak bayılmıştım.

Son tahlilde devam filmleri çekilmesine karşı -zira benim için Matrix ilk film sonu Neo uçtuğunda bitmiştir, gerisi zırvalamanın daniskasıdır çünkü- Matrix efsanedir ve öyle kalacaktır.
mainstream tayfanin mindfucklari. 30 yas üstü olup böyle cocuk filmlerini begenenler cidden var mi ya.

david lynch yapimlarinin yanlarindan gecemezler.
Sevdiğim filmler listesi.
tabi ki inception. 13. cumhurbaşkanımız.
interstellar,

Çünkü ağlatıyor.
asıl sorgulatan hatta filmin ana teması sorgulatmak olan matrix bu maçı alır. hem de açık arayla...
matrix alır.
Hepsi birbirinden farklı olduğu gibi aynı zamanda da değerlidir. Seçim yapamam.
üçüde başyapıt sayılabilecek filmlerdir. ancak matrix özellikle bizim jenerasyon için bambaşka bir yerde olacak her zaman..

milenyum milenyuma giriyoruz dünya çökecek bilmem ne olacak diye konuşulurken bir anda ortaya çıktı. öyle bir etki yarattı ki kelimeler yetersiz kalır. evet sadece bir film ama hem kurgusu hem oyunculukları hem altyapısı hem konusu her şeyi bambaşka idi. misal terminatör filmide zamanında büyük etki yarattı ama ona bile "lan ne gelecekten gelen robotu amk" falan deniliyordu hani bir yerde film la bu deyip geçebiliyordun. bu filmde zaten hali hazırda inandığımız bir şeyi biraz farklı anlamla ekrana getirdiler. nedir o ? bu hayatın aslında sadece bir algıdan oluşuyor olması fikri. herkes sahip olduğu bedene tutsak yaşıyor ve aslında özgür değiliz hiçbirimiz. işte bu yüzden matrix diğerlerinden biraz farklı yoksa inception ve interstellar da harika filmler.
Çok ayrı yerlerde ve tarzlarda filmlerdir. Matrix aksiyon severler için dönüm noktasıdır. inception fantastik ve kuşkucu insanlar için. Fakat interstellar sorgulatır çünkü gerçek olabilecek kadar iyi kurgulanmıştır.
Matrix. Üzerinde düşün araştır dur bi sınırı yok.
Üçü de sinema sanatına yeni bir soluk getirmiştir ama matrix olmasa belki diğer iki film onun yolundan gidemezdi.

Sinema sonuçta bütçe işi para işi. Matrix bilimsel arka planda felsefi temaları aksiyonla harmanlayinca kitlelerce benimsediğinin kanıtı oldu.

Bir de matrix hayata dair genel bir perspektif sunuyor. Sokaktaki adam için Karadelik falan çok soyut konular. Hatta bırakın sokaktaki insanı eğitimli insanlar bile özel ilgi duymuyorsa konuya fransız kalıyor ama matrix herkes için bir şey söylüyor.

(bkz: bu dünyada neden varız)
inception ve interstellar da iyi filmler ama matrix denen üçleme bunların ikisini de üst üste koyup sker.