1. 1.
  Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi ve en derin yapıtıdır.

  Sadece ilk matrixden bahsetmiyorum. Üçlemeden ve hatta animatrixlerden bahsediyorum.

  ilk matrix evet çok etkileyici ama o bir introydu. Animatrixler, matrix reloaded ve matrix revolution ile sinema sinema olmaktan çıkıp üzerine belgeseller yapılacak, fikir yürütülecek bir romana dönüşüyor.

  Her izlediğinizde aynı hisleri yaşatan başka bir film daha yok.
  3 -1 ... new kid on the block
 2. 2.
  ikincide sadece aksiyon var diye üçüncüsünü izlemeyi bırakmıştım. bence fazla bir şey kaçırmadım.
  -2 ... 098321
 3. 3.
  en sevdiğim bilim kurgu filmi özellikle birincisine hayranım matrix te ki felsefeye gelicek olursak descartes ın kötücül cin teoremi üstüne kurulu ve evet bu teorem gerçekliği sorgulamamızı sağlar lakin bazı insanlar gerçek ve doğru arasındaki farkı bilmediklerinden bu tarz teorilere büyük bir önyargıyla yaklaşıyorlar(genellikle dini sebeplerden dolayı koruma içgüdüsü diyelim) onlara diyebileceğim tek şey "yaklaşmayın" :-) mümkünse bana
  edit:müslümanım
  1 ... keyfiminkahyasiyim
 4. 4.
  filmi sadece aksiyon ve dövüş filmi olduğunu sanan varsa bir şey söylemesin bir zahmet. matrix bir felsefedir. derin anlamlar taşıyan bir filmdir. herkes anlamaz bunu zaten.
  2 ... marie antoinette
 5. 5.
  Hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü? Peki o rüyadan uyanmasaydın neyin gerçek neyin düş olduğunu nasıl anlayacaktın...
  1 ... new kid on the block
 6. 6.
  ilk filmi çok güzel ve daha önemlisi bı felsefesi var. 2. 3. Film 15 kişiye saldırdım modunda gidiyo yani eh iste.
  -2 ... bogey
 7. 7.
  ilk izlediğim sinema filmiydi matrix. Üçüncüyü çok beğenmesem de ilk ikisi efsanedir.

  2. sınıfta cd sini çantama atıp okula götürmüştüm hava atmak için. Atmıştım da.. O zaman çok popülererdi neo. 5-6 kişiye dönüşümlü olarak vermiştim izlesinler diye cd yi. içlerinden biri cd yi istedi ama ertesi gün gelip "bu şeyi televizyonun neresine sokacağız?" diye sormuştu. Üzülmüştüm ama 8 yaşımdayken evdeki dvd oynatıcıyı okula götürmeme babam izin vermezdi. O çocuğu yıllar boyu hatırlayıp hüzünlenirim. Alın bu bilgiyi siz de hüzünlenin.
  2 ... emryldz
 8. 8.
  ilk filmi muhteşem bir filmdir, devamında animatrix ile hikayeye bir derinlik de katılmıştır pek çok noktada ama velakin ikinci ve üçüncü filmlerde olay yine "isa mesih" moduna sokuldu ne yazık ki.

  Bunun en temel sebebi bir üçleme olarak planlanmamasıdır. Zaten o yüzden animatrix ile hikayeyi genişletme ve derinleştirme ihtiyacı hissettikleri açık ama sanırım fazla derin geldi o yüzden 2. ve 3. filmde kolaya kaçtılar.
  1 -1 ... my name is nobody
 9. 9.
  1999 da çıkan ilk filmi VCD de defalarca izlemiştim.
  ... alexdeberk