bugün

ne demiş ünlü bilim kurulu üyesi filozof atakan falan; bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsan o balık hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir. matematik dehası olup doğru düzgün cümle kuramayan insanlar da var. herkes bildiği işi yapsa yapamayana bok atmasa kıskanmasa mükemmel bi gezegeniz yemin ederim.
Reis benim mat lise kariyerim boyunca sakattı. Üni sınavına 3.girişim olacak artık 40 mat1 ve mat2 de 35in altına düşmüyor. Demek istediğim mat anlaşılmayacak bir şey değil sadece ciddi manada emek vermen lazım
Matematik, fen ve Yabancı dil dersleri her çocuğa, her gün, çok erken yaşlarda en az iki ders saati şeklinde, ilgi ve merak uyandıran, eğlenceli ve hareketli oyunlar şeklinde verilmelidir. Okula başlamadan çok daha evvel. Motor sinir ve zihin süreçlerinin koordineli geliştiği en hızlı olduğu yaşlarda yani. Erken yaşlarda edinilen ilgi ve merak ileriki yaşlarda illaki, sabır ve azim olarak meyvelerini verecektir.

Başka türlü her anlamda geç kalınmış demektir.
Anlayamayana itinayla anlatılır. Para da istemez.

Ama mümkünse hanım arkadaşlar olsun. Yakışıklılığımız Kaslı fiçudumuz boşa gitmesin.
herkes anlayabilecek diye bir şey yok herkes de matematik de ünüversite seviyesinde olacak diye bir şey yok orta seviye bilinsin yeter. kimisi edebiyat yönünden gelişmiştir kimisi ses yönünden mesela çoğu halk ozanımız matematik bilmemektedir yeteneğe bağlı yani.
Sabahlara kadar matematik çalışıp, sınavdan 70 80 beklerden 40 almaktır.
Evet kafam almıyordu çalışmamın tek sebebi öğretmenlerime değer vermekti. Lise 1 den sonra matematiği kasmayı bıraktım.
zamanla anlamaktır anlamak için çaba ve özveri gerekir çok çalişmak gerekmez.
"Matematikte bir şeyleri asla anlamazsın, sadece onlara alışırsın.”
John von Neumann.
ben biraz onyargi oldugunu dusunuyorum. kafada bitiyor her sey. gerci evet, kafada bitiyor. *
Türkiye şartlarında seni geri zekalı yapar. Bazıları doğuştan yetenekliyken bazıları çalışarak halledebilir, çalıştığı hâlde yapamayanlara mal demek pek doğru gelmiyor hele de başka iyi olduğu konular da varsa gereksiz bir baskı olduğunu düşünüyorum, herkes her şeyi yapabilmek zorunda değil, robot değiliz mükemmel olmaya programlanmadık.