1. 1.
  Ikisi de toplumda bir zeka parametresi olarak kabul edilirken aslında tekrarlı ezberden başka hiçbir şey degildir.

  Matematik kalıp formüllerin(turev integral limit trigonometri..) kalıp sonuçlarını birbirleriyle harmanlayip yine kalıp bir değişkenle sonuca ulasma gayretidir.
  Tamamen ezberdir. Zeka gerektiren kısmı sadece 4 islemdir.

  Satranç ise belirli hamlelere karşı kalıp hamleler yapmaktır. Satranç dehası olunmaz. Satrancı çok oynayan ve oynanabilecek karşı hamleleri ezberleyen insan olur.
  Bir eylemin adı önceden konmuşsa(ispanyol açılışı ponziani merdiven mati rok..) onu uygulayana deha örneği denmez. Ezberci denir.

  Ikisi birbirinin aynıdır ve çoğu insan gibi bu detay ezberleri beyninde tutmak istemeyen normal insanlar toplumda beceriksiz gerizekalı gibi görünür. Satranç ve matematik bir işsiz insan uğrasıdır.

  Yukaridaki elestirim amacsiz lise ve universite duzeyi icin yapılmıştır. Fen lisesinde matematik görmüş ve cesitli birincilikleri olan (satranc dahil) Bir muhendis adayı olarak matematiğin meslekteki yerini gayet iyi biliyorum ama bir mesleki gereklilik olmadan matematik ezberdir. Sinavlarindaki sorular kaliptir. Çeşitli döngü içinde birbirinin icinden cikan formulleri sadelestirmeye cabalamaktir.

  Şahsen tavlayı zarlarin farkli pozisyonlarda gelebildigi sayısız oyun kompozisyonu ve insan hayatı gibi dış etmenlere bağımlı olması nedeniyle daha mantıklı buluyorum.
  2 ... katmir