bugün

salak olduğu için gerekmeyen bir şeydir. bizim türk öğrenciler hala sorsunlar: hocam bunları öğreniyoruz ama günlük hayatta işe yarayacak mı?
-yok lan salak. yaramayacak. öğrenmeyiver gitsin. sen akıllısın. bir tanesin. canım benim.
sanıyorum en son iki sene önce 8-0 biten livepool beşiktaş maçında denk geldiğim iğrenç manzaranın kahramanı... adam parmaklarıyla sayıyor golleri. utanmasa abaküs çıkaracak. o an elimdeki şarap kadehiyle suratını parçalamamak için kendimi zor tuttum. ingiliz gencine yakışır mı matematik bilmemek? yazık yahu.. her sarı kafalı ingiliz fundamental matematik, intermediate level ingilizce, andımız, gençliğe hitabe ve kısa bir 23 nisan şiirini ezbere bilmeli. uyuzluğun lüzumu yok.
matematik bilmemek salaklik degildir. o alanda yeteneginin olmamasidir. ama asil salaklik sudur: isi bilmeyen adamlari basa getirmektir ve ingiltere neden bu kadar guclu olmayi surdurebiliyorun cevabi budur. uzun suredir yasadigim bu ulkede bunu gordum. akilli adam iyi yerde ve ona cok deger veriliyor ama bazi islere kafasi basmayani da baska sekilde degerlendiriyorlar ve onlarin okumasina gerek yok diyebiliyorlar. iste bu matematik bilmeyen salak ingiliz gencine laf atan ve kendi ulkesinde salaklari basa getiren salaktir zira o ingiliz genci salaklari basa getirmedigi icin aslinda dolayli olarak salak degildir. madem bu kadar salak kelimesi gecti. salak salak konusmadan uzanalim.
"uzun suredir yasadigim bu ulkede" lafina takildin. degil mi? bak dikkat et sure vermedim "hava atiyo ibne" deme diye. zaten belkide ilk kez yaziyorum boyle bir yazi cunku turkiyedeyken 3 - 5 ay yurtdisinda kalipta "ben yurtdisindayken" diyen gotlere sinir oluyordum. bu yuzden boyle bisey demekten utaniyorum.
ingilizce bilme ihtimali çok çok yüksektir. Türkiye ingilizce bilmek matematik bilmekten daha önemli olduğu için rakiplerine göre 1 adım öndedir.
gül bahçesinde bir diken gibidir. ben demiyorum, wikipedia diyor. ama onu yazan da gavur zaten.

http://en.wikipedia.org/w...ematicians_by_nationality

british mathematicians: 299 madde
turkish mathematicians: 16 madde