bugün

Düşüncenin formu ile ilgilenen bir araştırma türünün hakim olduğu mantık ve matematik gibi disiplinlere formel bilim denir.
formel bilim dalı zaten gerçekte var olmayan ve sadece insanın kafasında canlandırdığı bir bilimdir. eyer burada aranılan el ile tutulur reel bir şey ise böyle birşey olmayacaktır. çünkü dedimya sadece kafamızın içinde var olan bilimdir. daha da kısası "düşünme şekli üzerinde odaklaşan bilimdir".
"Formel Bilimler
Doğada olmayan, sadece insan düşüncesinde varolan varlıkları konu alan bilimdir. ideal bilimler de denir. En temel bilimleri matematik ve mantıktır.

Formel bilimlerin konusu, zaman ve mekandan bağımsız varlıklardır. Yöntemi tümden gelimdir. Bilgisi deneyden gelmeyen, doğrudan akıl yoluyla ulaşılan bilgilerdir.

Felsefede formel bilimlere girer."

kaynak: wikipedia

http://tr.wikipedia.org/w...sel_bilgi#Formel_Bilimler

edit: yorumsuzdur.
tamamiyle doğru olmayan bir önermedir.
ama doğruluk payı vardır evet. matematik hayatın her yerindedir, istesek de istemesek de karşımıza her noktada çıkar.
insan dünyaya gelmeden önce ve sonra, dünyada var olan her şey matematiksel formüller üzerine yaratılmış veya donatılmıştır. insanın bir şeyi ortaya çıkarırken ilham aldığı temel formüller, fibonacci sayılarından, altın orandan vb matematik denklemlerinden beslenir.
ancak bu vital özelliğin yanında, kağıt üzerinde matematik bir bilimdir.
matematik, "bilim"i tanımlarken ortaya konacak her türlü tanıya uymaktadır. yapısal farklılıkları ya da eksikleri yoktur.
yani matematik hem bilimdir, hem de değildir.
hem hayatın ta kendisi, hem de hayatın karşısında yer alan bütün soruların kaynağıdır.
(bkz: ilimdir)
+ matematik bilim değildir ay yüzlüm.
- hukuk değil miydi o kudret?
+ öyle miydi?
- matematiği temel bilim diye biliyorum.
+ hmm! neyse boşver ay yüzlüm gel bi öpeyim gıdıdan.
- olmaz, annem göstert ama elletme dedi.
+ peki şimal yıldızım...
+...demek öyle ha, vay be, hayat ne garip vapurlar filan.

eksi sayısındaki gözle görülür artış nedeni ile zorunlu bir lahika : hukuk gerçekten de bilim değildir, bunu en yakınınızdaki bir hukuk profesörüne sorabilirsiniz, isterseniz doçent de olur. hukuk tilzmizlerine duyurulur.
lise yıllarında matematik yapamayıp nefret edenlerin uydurduğunu sandığım komik bir iddaadır.

(bkz: fizik bilim değildir)

(bkz: ankara şehir değil köydür)

(bkz: yaran saçmalıklar)
(bkz: kestane meyve değildir) *
--spoiler--
Matematiğin Özellikleri

Matematik bir disiplindir.

Matematik bir bilgi alanıdır.

Matematik, bir iletişim aracıdır.Çünkü kendine özgü bir dili vardır.

Matematik, ardışık ve yığmalıdır, birbiri üzerine kurulur.

Matematik, varlıkların kendileriyle değil, aralarındaki ilişkilerle ilgilenir.

Matematik, bir çok bilim dalının kullandığı bir araçtır.

Matematik, insan yapısı ve insan beyninin yarattığı bir soyutlamadır.

Matematik, bir düşünce biçimidir.

Matematik, mantıksal bir sistemdir.

Matematik, matematikçilerin oynadığı bir oyundur.

Matematik, bir cevizdir. Nasıl cevizi yemek için kırmak gerekiyorsa, matematiği anlamak için de içine girmek gerekir.

Matematik, bir anahtardır.

Matematik, bir değerdir.

Matematik; dil, ırk, din ve ülke tanımadan uygarlıklara zenginleşerek geçen sağlam, kullanışlı evrensel bir dil, bir ekindir. Birey için, toplum için, bilim için, teknoloji için vazgeçilmez değerdedir. Yayılma alanına ve derinliğine sınır konamayan bir bilimdir, bir sanattır.

Matematik, insan aklının yarattığı en büyük ortak değerdir.Evrenselliği onun gücüdür. Çağları aşarak bize ulaşmıştır. Çağları aşarak, yeni kuşaklara ulaşacaktır. Büyüyerek, gelişerek, insanlığa hizmet edecek; her zaman taptaze ve doğru kalacaktır.

Matematik, insanın düşünce sistemini düzenler.

Matematik, insanın doğru düşünmesini, analiz ve sentez yapabilmesini sağlar.

Matematik, doğruyu, gerçeği görmek, iyi düşünmek, sonuca giderek kazanmak, yani rahat bir hayat geçirmek demektir ve hayatımızda devamlı olarak mevcuttur.

Kısaca Matematik bir Yaşam biçimidir.
--spoiler--
matematik bilim degil, ogrenci tayfasinin omur torpusudur, kabusudur.
matematik bir bilim degildir. cunku beni okumaktan sogutmustur.icimde ki okuma hissini yemis bitirmistir. oss gibi naneden 330 da kalmama neden olmus ivir zivir birseydir. o halde matematik bir bilim kabul edilemez. der freeud.
(bkz: matematik aslında mahmut tur) *
yersen.

tanım : bir iddia.
(bkz: shaq adam degil)
aslı; matematik bilim değildir, düşünme üzerine düşünmedir olan söz.
- matematik bilim değildir necmi abi?
- acaba nedir nedir hilmi?
- abi şimdi formel oluyormuş bu, gerçekte yokmuş, varlığı zihinde tasarlanıyormuş.
- yani?
- abim işte yanisi yok bunun, matematik bilim değil.
- peki bu bilgi ne işimize yarayacak hilmi, sen ondan haber versen?
- abi işte ben de onu bulamadım.
- lan 40 yıllık bilime saygımızı yitirttiniz bee, git allaşkına
- şimdi abi difernasiyel denklemler ... yani işte olmuyor.
- tamam hilmi tamam.
- yine başaramadım necmi abi, böhüüü
- sağlık olsun yeğenim. bize iki ada çayı ver hanım (ağla hilmi, açılırsın)
- canımsın necmi abim, seni çok seviyom ben.
- tamam lan yaslanma göğsüme, bak ereksiyon oluyorum [olay başka bir zemine kayar]
- yapma yaa, ama necmi abi, sen benim abimsin ?! nasıl olur?
- nasıl oluru var mı aşkım, oluyor işte,
- ohhh necmi, harikasın, dudakların çilek tadında, hımm.
[hanım odaya girer] - vay başıma gelenleeaaaarr.

(coming soon)...
matematik hayattır.
(bkz: pi)
(bkz: altın oran)
"de ki; biz ne dediysek bilim o'dur. şüphesiz ki alemi bizler yarattık ve kurallarını bizler koyarız."
ajdar dini kutsal kitabı, sallama suresi 31-32. ayet
(bkz: matematik evrensel bir dildir)
bir fizikçiye fizik nedir diye sorsanız hemen cevap verir. lakin bir matematikçiye matematik nedir diye sorarsanız cevap veremez. zaten bilmediği için matematik ona haz vermektedir. matematik elle tutulur bir olgu değildir her şey soyuttur. ve soyutluk bu bilim matematiktir.
iki paralel doğrunun sonsuzda kesişeceğini ve doğruların sonsuza dek uzatılabileceğini bildirmelerinden dolayı doğru olan önermedir. çünkü bilimde sonsuz diye bir şey yoktur.