1. 1.
  resmi tarihin belirttiğine göre osmanlı devletidir.

  insan "böyle saçma bi yıkılma sebebi mi olur lan?" demekten kendini alamıyor.
  1 -5 ... mickolodium
 2. 2.
  yıkılma nedeni sadece matbaanın geç gelmesi olan devlet değildir.
  --spoiler--
  matbaa gelmeyince düğün davetiyesi basılamamıştır. haliyle evlilikler durma noktasına gelmiş ve gayrimeşru çocuk yapmak istemeyen çiftler üremeyi kesmişlerdir. bunun sonucunda genç nesilin kökü tükenmiş ülkeye moruklar hakim olmuştur. yaşlılarda bi yere kadar götürebilmiş sonunda matbaa gelmiştir. ama malumunuz yaşlıların kuş ötmediği için üreme sağlanamamış ve ülkenin sonu gelmiştir.
  --spoiler-- *
  8 -1 ... moruk
 3. 3.
  burda matbaanın geç gelmesi osmanlı devletinin teknolojik ilerlemelere olan tutumunun güzel bir örneğidir sadece. çok önemli bir örnek olduğunu biraz derinlemesine düşününce anlayacaksınız.
  1 ... x e deger veren adam
 4. 4.
  düzeltilmesi gereken onlarca yanlış tespitten sadece birisidir.
  1 ... yagmadan donen viking cavusu
 5. 5.
  Osmanlı devletinin yıkılışını sadece bu nedene bağlarsak atalarımıza haksızlık etmiş oluruz dedirten önermedir.teknolojik gelişmelere ayak uydurmamasının yada uyduramamasının nedenlerinin arkasına bakmak gerekir zira osmanlı devleti sadece teknolojide geri kaldığı için yıkılmamıştır o sadece büyük resmi tamamlayan küçük bir ayrıntıdır. açılan misyoner okulların yetiştirdiği sözde aydınlar halkı yozlaştırmış batı hayranı yapmış ve sosyal yapıyı bozmuştur neredeyse tüm ekonomik gücünü tarımdan ve savaştan elde eden osmanlı devletinin askeri yapısı yıpratılarak savaşamayacak duruma getirilmiştir ve tarımdan elde edilen gelirlere büyük oranda engel olunmuştur. yetiştirilen aptal ve alman yada batı hayranı hayalperest politikacıları da bu işe ekleyince dünyanın gördüğü en güçlü imparatorluklardan biri yıkılmıştır.en kısa özeti budur saygılarımı sunarım.
  1 ... armut
 6. 6.
  matbaa geç geldiği için geç yıkılmıştır. erken gelse halk okusa bilgilense sadece saray ve çevresi kalmasa zaten daha erken yıkılırdı.
  ... kendini nimetten sayan fasulye