bugün

(bkz: masstival 2008)
hayko cepkin' in muhteşem performansıyla açılışını yaptığı festival. dream tv nin kusursuz denecek yayınıyla evlerimizde izleme fırsatını bulduğumuz festival de denebilir.
beni kendilerine hayran bırakan irlandalı grup the answer ı tanımama vesile olmuş süper festival.. tori amos un büyülü sesi ve görüntüsü, cake in 'hakan' adlı arkadaşa seslenişi * görülmeye değerdi doğrusu..
the climb in solistinin gitaristle sahnede çarpışması sonucu kan revan içinde kalması da festivalin görünmez kazası olarak hafızalarda yer etti. devamını beklediğimiz güzel organizasyon..
istanbul'da olmamama, istanbul'a gidemememe küfür ettiren organizasyondur. özellikle bach'ı gidip orda izlemek isterdim. dream tv vermedi gerekli tadı.

ayrıca festivalin forumlarında organizatör bülent burgaç, getirmek isteyip de çeşitli sebeplerle getiremedikleri grupları şöyle sıralamış:

1- Velvet Revolver
2- Radiohead
3- Iron Maiden
4- The Mars Volta
5- Interpol
6- Manic Street Preachers
7- Belle & Sebastian
8- Foo Fighters
9- Frank Black of Pixies
10 - Keane
11- Matisyahu
12- Patti Smith
13 - PJ Harvey
14 - The Killers
15 - Def Leppard

(bkz: def leppard)
(bkz: the mars volta)
(bkz: velvet revolver)
lauryn hill in seyirciyi kendinden gecirdiği festival. 0 kilometre festivalin sürpriziydi. kimse bu kadar iyi bir performans beklemiyordu sanırım. velhasıl tori amos,lauryn hill ve 0 km için bile olsa gitmeye değerdi. düzenleyenlerin ellerine sağlık
popcorn'un da 13:45'te sahne alacağı festival
sozunde durmayan* dönek festival.
(bkz: pain of salvation)*
(bkz: sebastian bach)*
(bkz: lauryn hill)*
(bkz: cake)*

gibilerin yanında,

(bkz: avril lavigne)
(bkz: sum41)

tipi kullan at tipi performanslar görülebilinecek festivaldir.

yok efendim benzer soundlar olacakmışta bilmemneymişte...

avril lavigne ile sebastian bach arasında ne gibi benzerlikler var acaba?
sum 41 getiriyoruz deyip,milleti heveslendirdikten sonra festivale 1 haftadan az kalan su gunlerde sum 41 in gelmeyecegini aciklayarak kendisine bin bir cesit kufredilmesine sebebiyet veren igrenc festival.*
2007 yaz sezonunun festival sezonu olmasına katkıda bulunan 9 numara festival.
tüm ana sahne headlinerları bayan olmasa 10 numara olacaktı olamadı.
Masstival 2008'e daha da iyisini bekliyoruz..
aylardır heveslendirip heveslendirip katılımcı grupları açıkladıktan sonra hayal kırıklığına uğratan festival. tabi ki de hitab ettiği insanlar olacaktır olmuştur da ancak, beni ve pek çok bünyeyi tatmin edememiştir. *
15 temmuz gecesi Lauryn Hill'in de sahne alacağı müzik festivali.
cake ve tori amos un son albumlerine calısarak hazırlanılan festivaldir. merakla beklemedeyiz efenim. *
henüz daha kendimizi tanıtamadığımızın bir göstergesi olan festivaldir. şöyledir ki;

festival düzenleyen kişiler kendi kafalarına göre adam çağırmaktadır. dinleyici anketleri falan yoktur. (gerçi rock n coke da da var ama geyiğine) adamın çocuğu falan sum 41 dinliyordur. kızı avril ile 'he was a boy she was a girl' diye çığlık atıyordur. adamın kafasından da fikirler geçiyordur; 'gençler bunlara hasta, hem bunlar çok para falan da istemez, piyasaya rahat oynarsın hede hödö'.

gelelim ikinci kısma ki burası en acısı. büyük hatalı bir genelleme. ve hemen arkasından gelen glastonbury vari kitlesel karışım. avril lerin tori amos larla sinead o connor ların sum 41 lerle yanyana çıktığı festival olmaya çalışılması. yanlış anlaşılmasın ki sinead o connor sevmem. pek bi severim. 100th window dan sonra daha ayrı bir severim. tori amos da en güzel duyguların insanıdır benim için. ama bu noktada da 3. sorun geliyor.

isimler çok az, ve aşırı zayıf. yani tori amos iyidir, cake güzeldir, pain of salvation da idare eder. ama bu isimler bir festivali kurtarıcak kadar iyi değildir. artıdan bu tarz insanların gerçek dinleyici kitlesine böyle festivallerle ulaşamazsınız. örneğin;

sıkı bir massive attack fanıyım diyelim. çok seviyorum. konser veriyorlar. 6-7 grup çıkıcak. ama listeye bir bakıyorum linkin park var. avril lavigne var. vs vs. gideceğim festivalden soğuyorum. 'ulan ma kaçmaz ama ben bu adamlardan nefret ediyorum, bunları dinleyenlerle aynı ortamda bulunmak istemiyorum bik bik bik' diyorum.

kanımca ülkemizde festivallerin artık kategorileşmesi lazımdır diye düşünmekteyim.

gideceklere de şimdiden iyi eğlenceler diyorum.
uçmaya devam etmekteler. daha resmi sitelerinde yayınlanmasa bile lauryn hill'de masstival kapsamında burada olacak.
ready or not diyip gideceğiz artık.
sinead o connor ablamızı da olaya katmış ve artık iyiden uçmuş olan festival.
bu haftasonu yeni bir isim daha açıklayacak festival.*
sebastian bach'ın da katılacaklar arasında olduğu festival.
avril lavigne ve pain of salvation'ın aynı sahneyi paylaşmasına neden olduğu için antipatimi kazanmış, sinirleri bozan festival.
(bkz: pain of salvation).

edit:pain of salvation geceye alternatif sahnede cikacaktir. umudumuz ana sahneden oldukca uzak olmasidir. olsundur.
(bkz: radarlive 2007)
ha bir de travis olsa, tam olacak dedirten festival.
sum41 da programa dahil olmustur ve pieces in akustik versiyonunu dinlemek icin sans dogmustur *. programa bakildiginda bir headliner daha beklenebilir pain of salvation dan baska lakin 15 temmuz gecesi icin ana sahnede aciklanmayan bir grup var, muhtemelen guzel biseyler cikacaktir.

(bkz: pearl jam)
(bkz: sigur ros)
(bkz: poisonblack)*

edit: sum41 konseri iptal esilmis.
"avril lavigne'den sonra çıkacak grup süper olacak." diye umut besleyenlerin hayal kırıklığına uğrayacağı festivaldir. zira headliner olacak kişi avril lavigne'den farklı biri olmayacak.
şu ana kadar açıklanan isimler ile belirli bir kesim yerine,herkese hitab etmeyi tercih ederek sloganının hakkını veren festival.açıklanan en büyük isim ise şüphesiz pain of salvation'dur.sadece onun için bile diğerlerine* katlanılır.