bugün

Evet gerçekten ne güneş gözlüksüz oluyor bu havalarda, ne de maskesiz bu pandemide. Bir ara sıcaktan buhar mı oluyorum düşüncesine kapılsam da, gözlükle hafif oynayınca geçiyor.
Maskeyi dogru kullanmadiginiz anlamina gelir. Maskeyi suratiniza gecirmekle olmaz. Zaten faydasi da olmaz.
Maskenin ust tarafinda bir tel bulunur. Maskeyi taktiktan sonra iki parmaginizi kullanarak o teli sıkıştirip burnunuzun kemerine iyice ve güzelce yerlestiginden emin olmalisiniz.
Bazi dandik maskelerde ne yaparsan yap buğulanma yapiyor.
Maske kalite standardinin altinda uretilmemisse bu hareketten sonra gözlügü etkilemez.
Merakım şu yönde, gözlüklü bir otobüs şoförü, o arabayı kullanırken maske takmasa ceza yer, taksa gözlükler buzlu cama döner. Ne olacak şimdi.
Gıcık eden olaydır.

Kışın yaşadığım soğuktan sıcağa girince buğulanma olayını yazın da yaşamaya başladım.

Ama ameliyat maskesinin üst telini tam oturtursanız sorun olmuyor. Hava yanaklardan çıkıyor.

N95 maskelerde ise bunu önleyemiyorum, tam oturmuyor.
Düz yolda direğe carpma olasiliginiz yüksektir.

Hayır ben değil bir arkadasim.*
ne idugu belirsiz plastik kullananlarin karsilasacagi problemdir. Gozlugumde zeiss marka gercek cam kullaniyorum. En ufak bir bugulanma yok. Kisin soguk ortamdan sicak ortama gecince de bugulanma yok. Sorun fizik kanunlarinda olmayip sizin ucuza kacmanizdan kaynaklaniyor.