1. 1.
  *

  1946 yılında Hollanda’nın Schoonhowen şehrinde doğdu. Utrecht Üniversitesi’nde fizik-matematik ve antropoloji-sosyoloji öğrenimi gördü. 1974-76 arasında Türkiye, iran ve Irak’ta Kürtlerin yaşadığı bölgeler üzerine saha araştırmaları yaptıktan sonra 1978’de doktora tezi olan Kürdistan’da Ağalık, Şeyhlik ve Devlet’i yayımladı. 1977-78’de Utrecht Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde Osmanlı tarihi araştırmalarına başladı ve bu konudaki çalışması 1988’de Evliya Çelebi Diyarbakır’da adıyla yayımlandı. Türkiye ve Kürdistan tarihi ve toplumuyla ilgili araştırmalarının yanı sıra 1982’den bu yana Endonezya üzerine çalışmaya başladı. Altı yıl kaldığı Endonezya üzerine çeşitli dillerde makaleler yazdı. Halen bu ülkenin Yogyakarta şehri üniversitesinde sosyoloji dersleri veren, islâm üzerine siyasi ağırlıklı incelemelerini sürdüren yazar.
  1 ... esprimakinasi
 2. 2.
  ağa şeyh devlet adlı kitabı var..
  Kürt konusunda konusuna bir hayli hakim biri.
  ... mo ni fe
 3. 3.
  dünyanın tanınmış en önemli kürdoloğu olarak kabul edilir. üniversite eğitimini fizik-matematik üzerine yaptıktan sonra ilgi alanlarının sosyal konulara kayması üzerine, daha sonra sosyoloji üzerine çalışmaya başlamıştır. 1960'ların sonu ve 1970'lerin başında ortadoğu'da gezilere çıkarken kürtler konusunda haberdar olur, ismail beşikçi'nin bir kitap yüzünden yargılanması ve bu kitabın kürtler konusunda olması sonucu ilgisi kürtlere yönelir ve bu konuda çalışmaya karar verir. 1978'de meşhur ''ağa, şeyh, devlet'' adlı doktora çalışmasını yayınlar. farsça, kürtçe öğrenir. hatta kürtçenin lehçeleri olan kurmanci, zazaki ve soranice'yi de öğrenir. sırf evliya çelebiyi okuyabilmek için osmanlı türkçesi öğrenir ve evliya çelebinin ilk kürdolog olduğunu söyler.

  daha sonra islam ve özellikle alevilik üzerine çalışır. oğlunun adını ise bektaşilikten etkilenerek bektaş koyar. kitapları çok ciddi çalışmalardır ve hepsi iletişim yayınlarından çıkmıştır.

  -ağa,şeyh,devlet
  -kürdistan üzerine yazılar
  -evliya çelebi diyarbekir'de
  -kürtlük,türklük,alevilik
  -kürdoloji bahçesinde sohbetler

  iyi okumalar.
  2 -1 ... zane
 4. 4.
  kendisi bu çağın en önemli kürdologlarından biridir. medlerin kürtlüğü tezini de reddeder.
  ... iskit saka fatih