bugün

artık doğru düzgün kış bile olmuyo ki, bizden sonrakiler bu atasözünü duyup şaşırırlar heralde ya da durumumuza üzülürler eskiler ne çekmiş bee diye.
ayağını yorganına göre uzatmayan insanlar yakıtı bitince son kozunu oynar anlamındadır.
21 mart gündönümünde kar yağan bir iç anadolu ilçesinden yazılıyor bu entry.

Haklı atasözüdür.
Yıllarca -kazma kürek yaktırır- kısmını yanlış bildiğim atasözüdür. kazma kürek saplarını bildiğin sobadan yakıyorlar sanıyordum meğerse kar küremekten çok çalışır anlamında -yaktırır- demişler.
bunu söyleyen kişinin mezarına gidip dua edeceğim, atalarım sözüne uymadım yine hasta oldum.
Demincek buradan bir mademoiselle ile sohbet ediyoruz, benim ayaklarım çok üşür, ben çorapsiz yapamam falan deyince aklıma geldi. Bu atasözlerini kimler söylediyse eğer harbiden bilge adamlarmış kendileri.

Şu söz birerir başıma geldi. ŞÖYLE ki;

O kışı memlekette geçirecektim. Odun sobası tabi. Kış kapıdayken odunu kömürü hazırladım, yığdım bir güzel. Neyse kış geldi, ilk zamanlar tabi, odun kömür bol, ver allah ver yakıyorum. Uyuyacağım zaman bile sobaya odun atıyorum. Ulan zaten battaniye yorgana sarılacaksın, ne diye odayı hamam gibi yapma derdindesin? Bildiğin müsrüflük işte.

Velhasıl abi mart ayına yaklaştığımızda odun kömür suyunu çekti. Havalarda bir güzel, sanki bahar gelmiş. iki hafta kadar bahar havasıyla geçti. iyi ya dedim, odun kömür ucu ucuna denk geldi. Derken mart bir geldi, hava birden buza kesti tekrar, kediler ısınmak için damlarda düzüşüyorlar o derece. Baktım odun kömür yok, hemen oduncuların yolunu tuttum, 'ağbi ben odun alacam tekrar' dedim. Nah bulursun, nereye buluyorsun amk? Herifler tüccar bir yerde, ellerindeki malı tüketmişler, buğulu camlar ardında çay, sohbet muhabbet. kömür buldum gerçi de, odun yok. Ee kömür tek başına yanmaz, mecbur odun lazım.

Velhasıl Ayvayı yedik dedim. Ne yapsak ne etsek diye kara kara düşünüyorum. Bizim Peder bağ bahçe işlerine meraklıdır. YAZ aylarında memlekete gider stres atmak adına kendisini bağa bostana verir. Baktım babamın kazma kürekler duruyor deponun köşesinde. 15-20 tane varlar. iyi lan dedim, peder gelmeden yenilerini alırım ama şimdilik idareli kullanırsam bunlar beni bir hafta kadar idare eder. Bildiğin kazma kürek yaktım. Söktüm hepsinin sapını, küçük küçük parçaladım ve bir hafta onları yaktım ısınmak için. Sonra onlar da bitti, daha 15 gün var soğukların geçmesine. Bu defada bahçe çitlerine dadandım. Bahçeden çit söküp yakıyorum. Velhasıl ne bulduysam yaktım. Evin amına koydum o sene her şeyi yaka yaka.

Bir daha öyle bir savurganlık, asla!
Doğruluğu her yıl kanıtlanan sözdür.

Üşüyoruz reis.*
görsel
Dusundurmustur her zaman. Demekki nasil bir soguk olduysa ustune birde yokluk binince kazmayi kuregi yakmislar. Uzer bu soz beni.
Not: duygusal degilim yanlis anlasilmasin.
bu sene de yaşanılarak öğrenilen atasözüdür.
istanbul için her sene ıskalamadan geçerli olduğu sözcüktür. tespittir veya hangisi ise. tüm kış durup durup mart ayında hasta oluyoruz ve her sene oluyor bu hiç ders alamıyoruz. şirkette 3 kişi yataklık vaziyetteyiz lan 1 tanemizi de şehit verdik evde zıbarmış vaziyette yatıyor sabi *
şu an kar yağmasından anladığım kadarıyla görüp geçirenlerin haklı olduğunun kanıtı olan atasözü.
henüz ay başında iken bu durumu yüzümüze vurma edasında gerçekleri bize gösteren sözdür.
Yıllardır mart ayına küfür etme sebebidir. Hayır aslında mart ayı böyle bir ay biz niye durumu kabul edip küfür etmeyi kesmiyorsak.

Dip not: bi paragrafta kendimle çeliştim amk.
Birazdan bakıp göreceğimiz mevsim.
Yaklaşmata olan.
salı günü sert sıcaklık düşüşü var. pazartesi hariç bu hafta oldukça soğuk geçecek.
trakya, iç ve doğu bölgelerde kar yağışı var.
istanbul'da ise çarşamba ve perşembe günleri kısa süreli de olsa kar yağma olasılığı var.
(bkz: 24 mart 2021 istanbul kar yağışı)
mart ayıyla ilgili hoş bir atasözü.
mart ayının soğuk olduğunu anlatan söz.
Martta kapıdan bakıp güneşli havayı görüp havanın ısındığını sanan kişinin düşeceği hezeyanı anlatan atasözü.
yakmışlığım var.
mart ayı için tam bir geçiş zamanı diyebiliriz. martın başları, kapıdan bakmaya hazırlık aşaması. ay sonuna doğru yavaş yavaş ısınma başlar. 20 dereceyi bulacak hava sıcaklıkları olur ama mart oyun oynar, kazma kürekleri yaktırır, onu da zaman belirler. şimdilik lodos - poyraz çekişmesi, az yağış ve ısınma sürecindeyiz.
hiç ısınma sürecinde değiliz bence. havaya baksana. geçen yıl martın 15i kıştan diğer yarısı da kıştan oldu. artık nisanın 15i kıştan 15i yazdan oldu.
Mart ayına geldik, artık kış ve soğuklar bitti diye düşünmeyin. Hele şu martı da anlatalım.
görsel