1. 1.
  1- Mars yaşanabilir bir hale getirilebilir mi? Aslında bu soruya verilecek cevap direk "Hayır" olmamalı ama bu işe "Evet" demenin de çok fazla tutarlı olmadığını bilmek lazım.
  Belki yapayşartlar altında kurulabilecek gelişmeye müsait bir koloni oluşturulabilir.

  2- Mars koşullarına bakalım: Toprak dediğimiz yüzeyi neredeyse tamamen "Oksitlenmiş yani Paslanmış Demir", gravitasyonel çekim dünyaya göre 2.5 kat daha düşük ve inanın bu bizim için çok iyi bir şey değil. Bizim evrimimiz bu dünyaya göre sonuçta.

  3- Yıl süresi bizden çok farklı, 1 Yıl "687" Dünya Günü. Yani, 1 Mars yılı neredeyse 2 Dünya yılına denk. Yani dönüş hızları ve bu hıza bağlı gezegen üzerindeki yaşama var olan etki çok farklı olacaktır. %95' ten fazla Karbondioksit içeren çok ince bir atmosfer var.

  4- "Marslı" filmindeki gibi patates vb. ürünler yetiştirmek, bu toprak yapısına biraz gübre ve mineral desteği ile mümkün gibi dursa da, oluşturulacak seraları çeşitlendirmek, koloni açısından faydalı olacaktır.Yoksa bu işte Gregor Mendel' in Bezelyeleri' ne dönebilir.

  5- Gregor Mendel,çaprazlama çalışmaları için kilisenin arka bahçesinde bezelye yetiştirmeye başladığında,çaprazlamaları arttırmak,diğer kalıtsal özellikleri incelemk için bezelye sayısını arttırmış,çıkan bezelyelerde hep papazlara yemek olmuş.Bir yerden sonra papazlar isyan etmiş

  6- "istemezük" çü papazlar, Mars' ta çekilmez bir hal alabilir. Sözün özü, yapay şartlar altında Mars şu an için elimizdeki en yakın ve olabilirliği yüksek ihtimaller içeren seçeneklerden biri. Tabi nasılsa yedek olacak diye bu dünyadan vazgeçmeye de gerek yok!
  1 ... karacay cerkes