bugün

çamur sesiyle yeşilçam'ın unutulmaz sahnelerinde yer alan komik ötesi karakter. nasıl bir oyunculuktur bu halen kahkahalarla izlenebiliyor.
kemal sunaldan sonra türk filmlerindeki en komik karakter. tipiyle, konuşmasıyla ve özellikle ayyaşlığıyla gönüllerde yer etmiş kişi.
sakar sakir adlı filmin ayyaş tiplemesi..ada sahillerini yalpalaya yalpalaya yürüyerek soyler..hersey bir kibrite bakar..bi ates ve karsınızda tekel bomba..su diyalog ise kopartır:

marmara kazım:meraba lugar
l:ne o lan marmara kazım,sende arpa nanaydı,bakıyorum nevaleyi düzmüşsün,yoksa bi yeri mi hacamet ettin ha
marmara kazım:yok bee,bizimkinin dükkanına bi haybeci geldi, dükkan benim deyip dağıtıyor malları,bütün mahalleye haber vericem millet kapsın
l:deme bee once ben kapayımm
macit flordun un nasil bir ses tonuna sahip olduguna gormeye asikar olan, kafasi her daim dumanli olsa da, gardrop fuat in kafasindan cikan dumani ilk goren sahsiyet.

(bkz: sakar sakir)
(bkz: bu defterden çalışan üç haftada profesör olur)
(bkz: ağnadın mı)
sakar şakir filmindeki sürekli sarhoş gezen kişi. devamlı içtiği marmara şarabından dolayı kahvedeki arkadaşları tarafından marmara kazım lakabı takılmış film karakteri. şapkası, konuşması, espirileri ve yüz haraketleri ile belkide kemal sunal'dan daha komik bir görüntü çizmiştir. helal olsundur macit flordun abimize. hele ki filmin bir sahnesinde "ada sahilleri" şarkısını söylerken bir yürüyüşü vardır ki görülmeye değerdir.
sakar şakir filminin yaran alkolik karakteri.birbirinden süper repliklerin sahibidir.türk sinemasının en komik tiplemelerinden biri olduğu söylenebilir.titrek ve kalın ses tonuyla söylediği "adalar" şarkısı ile türk sineması sevenlerin gönlünde taht kuran eşsiz insandır.macit flordun tarafından canlandırılmıştır.