bugün

her salağı , marksist , özgürlükçü diye tanımlayan insan modeli de var bunun.
yıllardır trt pkk'yı marksist , leninist diye de tanımlamıştı sahi dimi eheh komik yayıncılık modeli de bu olsa gerek.
edit: görüldüğü üzere başlığa gayet ters bir tez sunmak istemişim.. ama başlık bana kalmış biraz garip olmuş sanki ha?
minicik kuş beyinleriyle hz. muhammed'e, atatürk'e laf uzatmakta sakınca görmeyen aptal savlarının altına yine aynı eblehlikle "bknz"lar veren marks, apo, stalin putlarına tapan tek hücreli canlılar güruhunun genel sınıflandırma adıdır.
not :
marksist olup
ayrıca bölücü olan
özgürlükçü(!)* geçinen insan modeli şeklinde açıklanma getirilmesi gerekir ayrıca.
asalak garipliginden baska en onemli ozelligi "embesil" olan kisidir. hem marksist hem bolucu nasil olur ki.
olmayan insandır.
marksizm bölücülük değildir.
ayrıca böyle bir insanın var olduğunu ortaya atabilen kişi veya zihniyetler büyük ihtimal marksizm ve özgürlük hakkında hiçbir bilgisi olmayan sadece marksizm'in "komünizm" ile bağlantılı bir kavram olduğunu duymuş ve bok atmaya çalışmış cahil, bilgisiz kişilerdir.

daha gerçekçi olanı için,
(bkz: söz de milliyetçi ülkücü bagnaz gecinen bölücü insan)
varolması mümkün olmayan insan tipidir.

(bkz: bölücü geçinmek) *
(bkz: hayalinde tip yaratıp saldıran insan tipi)
etrafta ''ben acaip bölücüyümdür'' diye geçinerek hava atan(!) bir marksist özgürlükçüdür muhtemelen bu kişi, ki bunu hayal edenin cervantes'i kıskandıracak derecede bir hayal gücü vardır eminim. *
(bkz: bir geçinme yolu olarak bölücülük)
marksist olup bölücü ve özgürlükçü geçinen adam acaba gerçtekn marksist midir, diye düşünmekte gerekiyor.
öyle bir sözdür ki bu , yurdum insanının marksizmi az yada çok bildiğini göstertmektedir.. gözlerimin buğulanmasına çanak tutmuştur.. marksizm ve bölücülük aynı cümle içinde çok salakça duruyormuş.. ikisi aynı anda beyin yada beyinlerden geçiyor ise çok vahimdir çok.
Bölücülük kavramının göreceli olmasından dolayı farklı ideolojileri kendisine şiar edinmiş oligarşilerin marksistlere yapıştırdığı bir başka kapitalist etiket. Marksizmi salt ekonomi politiği olarak ele alan kapitalistlerin marksizmin eleştirisi üzerinden ulusların anasını nasıl öptüğünü bilmeyen yoktur . Kapitalizmin ideolojik silahı marksizmi kötülemektir en genel biçimiyle . Leninizmin bir ideoloji olmaktan çok bir yaşam tarzı ve dünyayı algılayış biçimi olduğunu kavrayamamış bu işbirlikçi zihniyet iş ne zaman eyleme dökülse suratını ekşitir ve lafla peynir gemisinin yürüyemeyeceğini totaliter kurumlarının copları ve silahları ile halkın kafasını , gözünü patlatarak ispat eder . Sosyalizmin şirinliğini sermayeyi daha masum göstermek için kullananlar kendi destekledikleri bu politik zemin kontrolden çıkınca hemen ideolojik bir kılıf hazırlarlar ve karşı tarafı bölücü ilan ederler . Oysa marksizm-leninizm bir yaşam biçimidir , teoriden ziyade bir pratiktir , eylemdir , toplumsal hayata , ekonomiye , siyasete aktif katılımdır
Bu yaşam biçimine milliyetçilik ve dincilik katarak kapitalist sisteme angaje edilen ve bizzat oligarşinin kendi kontrolünde oluşturulan örgütler her zaman olduğu gibi yine aynı ajitatör gruplar tarafından opportunist bir bakış açısıyla etkisiz hale getirilir . Sınıf yerine millet diyen , sınıf savaşımı yerine millet savaşı yaratan kapitalist sermaye babaları emekçinin , işçinin sırtına basarak karına kar katarken insanları birbirlerine din ve millet ayrımı ile kışkırtarak asıl bölücülüğü yapmaktadır .

Deniz Gezmiş , Mahir Çayan , Hüseyin inan ve daha başka birçok devrimciyi terörist ilan etmek için kullanılan bir ajitasyon simgesidir . Elbette kapitalizmin anladığı özgürlük sermaye özgürlüğü olduğu için ve Marx'ın da deyişiyle tüm özgürlükler içinde halklara sadece ticaret özgürlüğünü dikte ettiği için kapitalist sistem karşısında makinenin bir çarkı olmayan insandır .
geçinen kısmını geçersek, geçmesek de olabilir sanki kast'a uğramış gibi hissettim kendimi. Tanım yapacak olursak geçinen: aslı gibi olmayan, aslına benzeyen, taklitçi, taklit eden, öyle gözüken, durumu idare eden gibi anlamlandırılabilinir. Bölücü geçinmek bana ilginç geliyor. Bölücü yaftası asıldığında boynunuza binbir türlü bedeller ödersiniz. insan bu bedelleri geçinen görünmek uğruna ödeme zahmetine katlanmaz. Bölücü geçiniyorum, "ula bi linç edin beni" demez. Dolayısıyla bölücü geçinmek kavramı, tümcesi havada kalan bir izah tarzı.
Bir insan, hem marksist,hem "bölücü", hemde özgürlükçü olabilirmi? Evet olabilir. Ancak özgürlükçülük le bölücülük (yurtseverlik) eğer mücadele süreci sonlanmamışsa kardeşlik içerebilen bir durumdur. Yani birilerinin bölücülük (tabir bende yurtseverliğe tekabül eder) ve özgürlükçülüğü birarada sürdürebilmesi için bir süregelen bağımsızlık savaşımının olması gerekir. Örneğin ben yüzyıllardır süre gelen kafkas halklarının özgürlük mücadelesine hayran biriyim. Keza ortadoğu halklarının özgürlük mücadeleleri de beni etkilemiştir. Filistin mesala yakın ve canlı tarihtir. Keza 4 parçaya bölünmüş kürt özgürlük mücadelesi de öyle. Uzaklarda kızılderili tabir edilen yerli amerikan halklarının özgürlük mücadeleside beni çok etkilemiştir. Yeri gelmişken oturan boğa ya selam durmak gerekir, peltier'e selam durmak gerekir. Şeyh şamil'e, habaş'a selam durmak gerekir. Beğenin ya da beğenmeyin apo'ya selam durmak gerekir. Bunlar bağımsızlıkçı, özgürlükçü litaratürün figürleridir.
öte yandan marksizm ve özgürlükçülük tam tamına bir araya oturmayan ama zaman zaman birbirini içeren kavramlardır. Marksizm özgürlüğü bir toplumsal öznenin (işçi sınıfı) kurtuluşuna endekslemiştir. Bu bir çağrı niteliğindedir. Önermesi ise proletarya diktatörlüğüdür. Bu ise özgürlükçülük karşıtı yanıdır. Özgürlükçülüğü sadece bir toplumsal özne üzerinden diğer toplumsal öznelere de yayma, maletme girişimidir. Tabi bu genelde anlaşılan bir özgürlükçülük değil.
Geçinme kavramı çifte standartlığı da içeren bir yaklaşımla izah edilebilinir. Mesela Bulgaristan da komünistler türk nüfusun gelişmesini önlemek adına belene vb. çirkeflikler yaptılar ki bunun için daha sonra özürde dilediler, burada türk azınlığın haklarını savunmak nasıl özgürlükçülük se içerde, aynı dönemde kürtler üzerinde benzer uygulamalar (bok yedirme vb.) yapıldığında aynı özgürlükçülük ruhuyla karşı durabilmektir aslolan. Sevgili aziz nesin içerde kürtler, bulgaristanı kastederek dışarda türkler benzetmesini yaparak tutarlılığını gösteren nadir aydınlardandır. Yani geçinme, birini ötelemeyle başlarki bunun adıda çifte standarttır.
Marsistler özgürlükçülük eleştirilerini sermayenin özgürlüğünü savunan liberalizm karşıtlığı üzerine kurarlar ki haksızda sayılmazlar. Bunun çıplak örneğini para (sermaye) ve iş gücü yani insan dolaşımında görürüz. Para (sermaye) dolaşır, işgücü, emek dolaşamaz. Akp nin çıkarmak istediği ve çoğunu çıkardığı sosyal güvenlik yasası bunun tam bir örneğidir zaten. Akp nin çıplak liberalizmidir bu. Her ne hikmetse bizim hayrımıza yapıldığı söylenir. Fazla alındım galiba...Kastetmeyin napıyım.
başlık açılırken başlığa virgül konulamadığını kavrayamamış bir takım insanın anlayabildiği ölçüde konuyu değerlendirerek "haahaahaa marksist geçinen hahhaaahhaa bölücü geçinen haahaaa özgürlükçü geçinen hohohho" gibi yorumlarla iyice yaran marksist olup , aynı zamanda bölücü olan ve bu bölücülüğünü gizlemek için özgürlükçü geçinen insan şeklinde açıklayıp okuduğunu anlayamayanlara başlığı tekrar anlatalım.
ayrıca;
(bkz: pekaka)
bölücü olupda marksizmi kullanmaya çalışan insandır bu doğru tarifidir.
benden uzak maddeye yakın olsun dediğim insan.
bir de arınç gibi kucaklamacı geçinip ölüm bedduası eden insan vardır ki, o bu kişiyle alakasızdır.
(bkz: #4311350)
(bkz: karl marx ın bölücülerin götüne kaçması)*
yurdum insanı anarşisti, komunisti, faşisti, liberalisti, ateisti, teisti velhasılı bilimum ist'i terörist olarak yorumlayıp aynı potada eritme eğiliminde olduğundan böyle "ibne gibin puşt gibin" bir şey işte. fundamental var bir de funda'nn mantalitesine aşık olunca fundamentalist oluyor.
o değil de osman abim evde mi sahi.