bugün

Atık Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2018’den itibaren Naylon poşetler marketlerde ve mağazalarda 25 kuruş veya 50 kuruş gibi fiyatlarla satılacak.
25 sene evvel olması gerekendir. market poşetleri çöp poşeti olarak da kullanılamayacak kadar ince ve kalitesizdir.
Bizim ülkede kavga çıkartıcak olaydır. Milletimizde çöp poşeti kavramı yoktur. Market poşetlerini çöp poşeti olarak kullanır. Kimse çık kısa zamanda çöpe atacağı şeye para vermek istemez.
Onları da marketler karşılasın ödesin devlete.
hollanda'da poşetler bir yildir parali.

fiyatlar 5 a 10 cent. Bu durumda poset kullanimini etkiledigini sanmiyorum.
(bkz: Ekonomi çoh iyi yeğenim)

O değil de evde fark etmeden deli gibi poşet biriktirdik. Zekiyiz biz moruk.
Küçük işletmeler için değilde büyük işletmeler için yüklü getiri sağlayacaktır.

Bir ekmek için on adet poşet alanları görmek lazım şimdi birde o poşeti doğaya bırakmasalar ne güzel olurdu.
Değeri 1 kuruş bile etmeyen poşetleri ve peyniri bile koyduğunda cart diye yırtılan poşetleri bize kazıklayacaklar. Neyse market arabalarına artık taksimetre takalım bence. Bu dahada güzel bir fikir.
Elin gavuru(!) bunu yapabilir ama bizi biraz zorlayacak.

Evet, poşetler 1000lerce senede çözünüyor/çözünmüyor. Kesinlikle tüketimi azaltmak lazım. Ama elin gavuru onları geri dönüşüme sokmazken, biz sokuyoruz, çöp poşeti yapıyoruz.

Bir de alışveriş tarzı kültürel bir olgu.
Biz her an alışveriş yapabiliriz, günlük yaşarız.
elin gavuru planlı yaşar ve alışveriş yapar, günlük olarak ne yiyeceği bellidir çoğunlukla. Evden alışverişe gidiyorum diye alışveriş poşeti ile çıkar. Bizim ise market gezmek sosyalleşme yöntemimiz. ihtiyacımız olsa da olmasa da alırız.

Bu arada, Kasiyerler müşteri ile polemiğe girmemek için hemen sistemin açığını bulmuşlar.

Meyve sebze poşetleri parasız, ona koyabilirsiniz diye insanlara akıl veriyorlar.
Bu a101 ile BiM'in işi. Baş edemediler vatandaşlarla para ver diyorlar şimdi fazladan poşet isteyen amcalara teyzelere.
Hollanda'da yıllardır paralı, hiç sorun edeni görmedim.
Turk milleti herşeyi sorun etmeye ne çok meraklı...
Para vermek istemiyorsan, Koy çantana bir poşet,zor birşey değil.
Acilisi bu gun yaptık. Bir dahaki sefere cebimizde poşetle gideceğiz. Ama ben çöp poşeti yapıyordum. Cok lazım oluyor poşet.bakalim bu iş nasil olacak.
Plastik ve cam Çöplerimi bile ayırıyorum şahsi olarak.
Market poşetinden çöp poşeti yapmam. Parası ile çöp poşeti alıp akmadan kokmadan kullanırım.

10 yıldan fazla perakende iş tecrübesi olan bir insanım, profesyonel olarak, insan gibi tespitimi aktardım. Üsluba dikkat lütfen.
türkiye'de iyi şeyler de oluyor.

bir alışveriş filesi ya da torbası alıp geçin. en mantıklısı. ayrıca koca ve kalın bir plastik poşetiniz varsa alışverişinizi taşırlar.
seçimlerden hemen önce uygulanmaya başlanması iyi oldu bence.
insanlar bununda çakallığını bulmuş anasını satayım. Market ve fırın reyonunda poşetler ücretsin olduğu için millet poşeti oradan alıyor. Hay anasını satayım ne kadar uyanık bir milletiz.
Fiyatını bilmiyorum ama çok isabetli bir karar . umarım 1 lira falandır fiyati insanları gereksiz alımdan caydırıcı olur.
Poşeti bitirmek istiyorsanız poşete 25 Kr alacağınıza poşet getirene 20 Kr verin 1 ayda poşet moşet kalmaz.
sebebi neydi ki diye düşündürten yenilik. o 25 ya da 50 kuruşlar ne olacak sonra? tabii o kadar çok kuruşun bir araya gelmesiyle ortaya çıkan büyük meblağı kastediyorum. gündemi meşgul etmek ayrı, o ekstra kazancın gerçek anlamda ne için olduğu ve kullanılacağı ayrı, bu değişikliğin çevreyi korumak adına yapıldığına zerre itimat etmiyor oluşum ayrı, fırsatçı firmaların en kısa sürede toplu satılacak çok kullanımlık market poşeti, torbası gibi şeyler üretip yükünü tutturacağı ayrı, bunu olağan karşılarsak ileride 'o kadar nefes alıyorsunuz oksijen soluyup karbondioksit veriyorsunuz, çevreyi koruyacağız herkesten 1 lira' dediklerinde sesimizi çıkarmaya hakkımız olmayacağı ayrı meseledir.
dinsizin hakkından imansız geldi olayı bence... iki poşetlik alışveriş yapıp onu beş poşete koyup üzeriden de kasadaki fazla poşetleri alıp giden şahıslar yüzünden gelen uygulamadır.
az önce markette gittim. tanesini 25 kuruştan veriyorlar. kesinlikle söylüyorum, girişilen işlem son derece mantıklı fakat poşetlerin paralı olması radikal bir çözüm değil. kullanım azalacaktır falan ama yine yeterli değil. poşetler tamamen kaldırılsın kese kağıdı kullanımı getirilsin.
Mahallenin marketiyle konuştuk bugün. 7 liradan aldığımız poşet 27 lira oldu diyor. Bu nasıl bir rant şekli. ne kadar fırsatçı ne kadar rezil bir halkız. Hani bi yerden fırsat çıksın da cukkamıza bakalım vurgunumuzu yapalım diye sırtlan gibi bekliyoruz. Asgari ücret 3000 hatta 4 bin olsa ne olur bizim milletimiz hırsız.

Dikkat edin ne devlet,ne üretici, ne pazarlayan, ne satan. Hepsi ya kar ediyor ya da zararsız çıkıyor bu tezgahlardan. altta kalıp canı çıkacak olan hep bizim 3 kuruşa namusuyla yaşamaya çalışan gariban insanlarımız.
görsel

Kral dönüyor...

(bkz: pazar çantası)
Verdik ilk 25 kuruşumuzu hayırlısıyla.
görüntüde doğanın korunması, kirliliğin önlenmesi gibi sebepler öne sürülse de arka planda dönecek ticari dümeni fark etmek zor olmasa gerek. birden bire doğa sevdalısı olduklarına inandıramadık tabii. sevmedikleri bir kulak arkamız kalmıştı o da kalmayacak yakında.
benim bu duruma kendimce yapacağım protesto her markette rakip firmanın poşetini kullanmak. mesela bimde migros poşeti, migrosta bim poşeti kullanmak. hadi bakalım.