bugün

çok insanda denk gelinen, özellikle imitasyonları olsa dahi, ''marka olsun da ona da razıyım'' fikirlerine kapılmış, selinde boğulmaya razı olan, aynı zamanda marka olarak gördükleri, giydiklerini, yediklerini, içtiklerini de milletin gözüne sokmaktan hoşlanan, kalitelisi ve de ucuzu bulunsa bile çarşıdan, pazardan ya da bilimum mahalle arasındaki mağazalardan alınmış, çeşitli giysileri de, giyinmekten saymayan güruhun, takıntısı haline gelmiş, abuk davranış...
(bkz: reklam kokan hareketler)
(bkz: psikolojik cikmaz)
abartıya kaçılan durumlarda komik duruma düşmek bir yana, kişilerin kendisine verilen değerin kıyafetle orantılı olduğunu düşünmesi ve aslında özünde kendini değersiz hisettmesinin dışa vurumuyla alakalı bir durumdur. bu tarz kişiler kendilerine kıyafetlerine göre değer verildiğini düşündükleri için karşısındakilere de aynı davranışı uygular ve kendisi gibi markalı giyinenleri üstün sanır. burada yanlış olan elbette marka giyinmek değil, kişileri değerlendirirken kıyafetlerin, o kişinin karakterinin önüne geçmesidir. *
çoğu gencimizde bu durum mevcuttur. tabiki markalı zımbırtının şekli şemali güzel oluyor fakat güzel olmayıpta sırf marka diye onu alıp giyen, sırf modaymış alalımda bizde giyelim giymedik yaaaaauuuw demeyelim .. demek için alınan zımbırtılardır. şu da unutulmamalıdırki markalı diye tabir ettiğimiz çoğu giyim eşyası ithal mal olduğu için paranın dışarı gitmesi sorunsalı gibi bi dertte doğurmaktadır.
(bkz: gosteris tuketimi)
osmanlı devletinin hemen hemen gerileme devrine denk gelen zamanlarda oluşmaya başlayan bir anlayıştır. Avrupa, Osmanlıya "kaliteli, Avrupa'dan gelen kumaş" diye sattığı ve o günlerin sosyeteleri arasında yayılan bu tip örneklerle Osmanlının sanayisi gerilemiş, dış alımlarla dev ekonomisi çökertilmiştir. Bugünde Lacoste, Tommy bilmemne diyerek aynı politika Türkiye yede uygulanmaktadır.

öz eleştiri:

herzaman yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı demiyoruz ama takıntı yapıp sürekli şunlarıda giymiyoruz yani.
kapitalizmin süslü ağına düşmüş kişilerde, kendini tamamlama ve sosyal statü ihtiyaçlarını giderme noktasında başvurulan saplantılardan en tehlikeli olanı.
insanın kişiliğini dışa vuran takıntıdır.

hiç bikbik etmeyin arkadaşlarım. takıntı diyor. eğer (genelleme sıçacak olursak) bir insanın ayağında converse, kıçında colins ve üzerinde polo kombinasyonu varsa, bu insan starbucks lardan burger king lerden çıkmıyorsa ve yine aynı kişi eğer en aşağı koton dan giyinoyorsa, yani tüm bu kombinasyonlar o kişide varsa, şahsi fikrim olarak o kişi takıntıldır. ve o kişi bir yerde mutlaka birilerine üstten bakacak. mutlaka.
'oooluum bu ayakkabı adidas' şeklindeki duyumları düşünürsek;
marka takılda görgüsüzlük yapmamak lazım.
çoğu gösteriş meraklısı insanların duyduğu takıntıdır marka takıntısı, sırf o üzerindeki etiket gözüksün diye alır ve etrafındakilere ben bunu bilmem ne mağazasından bilmem kaç fiyatına aldım diye etrafındakilere hava atar. Ayrıca marka neden alınır ? Ben hava atmak için alınması görüşünde değilim. Marka kaliteli olur, garantili olur ki alınır, Diğeri 3 aysa marka olan ürün 9 ay kullanılır.
kot pantolanda levisden başkasını giymem istersem armani,diesel,gucci felan alcak param olsa bile takıntılıyım evet.
mavi mi? Levis mi? Apple mı? Timberla... Hocam bu parayı babanız sıcıyo mu amq?
modern çağ insanının çıkmazlarından biri. marka değilse almıyoruz hiçbir şeyi... ezikliğe bak.
Sağlıklı bir durum değildir hem maddi hem manevi açıdan zordur. marka takıntısına sahip insanların ömrü sürekli kazık yemekle geçer. Bolca ayakkabı kutusu gerektirir.
genellikle doyumsuz zengin çocuklarında görülen sendromdur.
Taktir edilesi tespittir.
Markasız kıyafetle sokağa çıkacağıma çıplak çıkarım dahi iyi lafı meşhurdur. Ben şahsen çok kullanırım.
marka insanın kalitesini gösterir. tabi kıyafetler temizse. marka takıntısı iyidir, göze hoş gelir.
birkaç yıl öncesine kadar sahip olduğum takıntıdır. tamamen geçmez ama azalabilir sanırım.

bu konuda aile ve çevrenin henüz cahil olan çocuk üzerindeki etkisi büyüktür kanaatindeyim.

(bkz: gösteriş).

bence herkes antik çağlardaki gibi kıyafetler giymeli. el yapımı, olabildiğince sade, belki farklı renklerde.. görsel
Genelde ünlü markalara yani yani moda olan neyse Ona duyulan aşırı ilgi.

Telefonu herkesin bahsettiğindendir gittiği kafe yine aynı şekilde giydiği ayakkabı kullandığı tabak tencere evindeki halı hatta kullandığı tuvalet kağıdı bile tanınmış bir marka olmak zorunda olan insanlar vardır.

Reklam sektörünün iyi çalışmasının sonuçları.
Bir çok insanda olan sıkıntıdır.Ürün güzel ve kaliteliyse giyerim arkadaş.Pazardan da olsa marka da olsa umrumda olmaz.
aptalca bir takıntıdır.

sırf marka diye saçma sapan kıyafetler giyenler, birbirinin prototipi gibi gezen tipler var. yahu ister marka olsun ister olmasın güzelse al değilse alma bu kadar basit. üzerindeki marka olunca dünyanın en güzeli en yakışıklısı olmuyorsun.

sevmiyorum bu tip insanları. zaten onlar da beni sevmiyor.
Bende asla olmayandır. Aksine bir markanın logosunu üzerimde taşımaktan, onun reklamını yapmaktan nefret ediyorum. Örneğin ayakkabılarının tek özelliği üzerindeki eşşek kadar n harfi olan bir markanın ürünlerini almam. Saçma geliyor bana. Bazı markalar logolarını ufacık da olsa ürününün bi kenarına iliştirirken bazıları müşteriyi "benim markamı taşıması gereken kişi" olarak görüyor. Müşteri de markaların logosunu üzerinde taşırken bir havalara giriyor.
Marka kullanırsın da bunu senin hayatında büyük bir şeymiş gibi ilan etmek aptallık amk.
Starbucksta alt tarafı kahve içiyorsun amk, elinden gelse kahvenin fotosunu Amerikan başkanına bile göstermek isteyecek, tüm dünyaya "ben starbucksta kahve içiyorum" diye ilan edeceksin.
Telefon takıntısı ise en malcası. Ayranı yok içmeye iphone la gidiyor sıçmaya amk.
önemli olan logosunu üzerinizde taşımak değildir. kaliteli olmasının bir sonucudur.bu zamana kadar hakikaten kaliteli olupta üzerinde logosu olmayan marka pek görülmemiştir. elbete çoğu kişi reklam panosu olmayı istemez.
Kalite bakımından doğan bir marka takıntısı var,
Bir de şekilcilik bakımından doğan bir marka takıntısı var.
Şahsen dünya kadar para verip aldığım bir üründe öyle logo mogo görmek istemem.
Ulan zaten iyi yapıyorum kaliteli üretiyorum diye hatrı sayılır bir fiyat koymuşsun bir de eşek kadar logo basıyorsun o kadar para verdikten sonra reklamını mı yapacağım senin.
Nalet girsin.
Markayı sadece içine bassan olmuyor mu?