1. 1.
    ot-esrar ..

sigaranın verdiği zararın (belirli bir (uzun) süre kullanımı ve tütün ile kullanılmaması durumunda) ciğer ve mide yolu ile alındığında verdiği zarar sigaranın verdiği zararın %70'i kadardır. sigaranın her bir içe çekilen dumanı akciğere onmaz (iyileşmez) zarar verir ,imha ettiği(patlattığı) bronşun yerien vücut bronş üret(e)mez.

alkollü içkinin zararı için oranlama yapılamaz. bu yer ve içkinin kalitesine ve içtiğiniz içkiye olan bağımlılıkla ilgilidir.
    örneğin sürekli kötü damıtılmış içki (ucuz içki) kullanırsanız bunun zararı içkinin zararı değil sizin bilinçsiz tüketim yapmanızdır.

ama iyi bir şarap veya iyi bir viski tabi votka ve rakı (türkiye) yada kaliteli bir cognac (konyak) ile içki zevkinizi belirli tüketim şartlarını yerine getirerek paylaşırsanız bedeniniz normal yaşam sürecine devam eder.
    kalkıp ta bir 70 cc.lik viski- efe rakı-konyak veya iki şişe şarabı devirirseniz ,ardından bak ben birde cila yapayım iki arjantin bira çekeyim derseniz bedenin içine edersiniz.
    ot-esrarda aynı, mide yolu ile (yemek) veya bong ile aldığınız otun zararı minimumdur.

diyeceksiniz ki sigarayı da fazla içersen aynı olur.

hayır bırakın içmeyi sigara içilen ortamda bile dursanız aldığınız duman akciğerinize onmaz zarar verir.

bunun birde sigaraya her yerde ulaşma -içme imkanını da eklerseniz olayı anlarsınız.

tavsiyem bilhassa sigara içmemeniz ot'tan uzak durmanız ve içkiyi yerinde tüketmeniz olur.
    ... baris hemen simdi