1. 61.
    adamda ciğer bırakmayan özgür ruhlu karakter. aslında gerçek hayatta da denk geldim ona, diyebilirim. bana hiçbir zaman ümit vermemiş ama beni, kendi deyimiyle benden izinsiz sevmiş birine. maria kadar havai ve değişken olması, tıpkı raif efendi gibi içe dönük, durgun bir göle benzeyen ben deniz için fazlasıyla tahrik ediciydi.

durağan hayatımın akışını değiştirmek, tekrar hayata dönmek, bir ruhum olduğunu farkedebilmek hepsi onun sayesindeydi. önce, gölün üstünde çakıl taşlarını sektirmeye başlayan yaramaz bir çocuk gibiydi. taşlar giderek büyüdü, artık attığı taşlar daha büyük çaplı mikro dalgalara yol açıyordu. hiç usanmadan, sıkılmadan doldurdu beni. duygudurumsal sinir krizlerinin haricinde günün çoğunluğunu manevi anlamda uyuyarak geçiren birine yapılması gereken son şeyi yaptı.

bu berbat dünyada, birbirimize yapabileceğimiz en kötü şeyi yaptık, birbirimizden, en çok da kendimizden şüphe duyduk. ben onu olduğu gibi, her haliyle kabul ediyordum hala da ediyorum. yaşanmamışlıklarla dolup taşıyor, hayatlarımız. ben kendimi gösterecek cesareti sonunda buldum, aradan aylar geçmesine rağmen, sevdiğim kişinin, hala içinde bir yerlerde olduğunu biliyorum.

ve benim için dünyada yaşamak, bazen hiç olmadığı kadar anlamını yitiriyor.
    3 -2 ... lomer
  2. 62.
    Kezonun önde bayrak taşıyanı.
    2 -2 ... ruhsal enfeksiyon
  3. 63.
    Ne kadar kırgın ürkek mutsuz bir kadın
    Aşka dair inancını kaybeden bir kadını hayata döndüren yine bir seviydi.
    ... marvilya
  4. 64.
    Bu kendine yaklaştırmayan hatun, çocuğu ne ara yaptı onu merak ettim. Raif’te öyle bir potansiyel görememiştim, şaşırttılar beni.
    1 ... maskeli imam
  5. 65.
    Kezonun en önde bayrak taşıyan karakteridir.
    1 ... ruhsal enfeksiyon
  6. 66.
    gerçekte kim olduğu çok tartışılan karakter. en yaygın görüş, sabahattin ali'nin berlin'de tanıştığı maria isimli başka bir kadın olması. romanda berlin'in adım adım anlatılması, o kadar özgür ruhlu bir kadının o dönem türk toplumuna pek yaşayamayacak olması, buna delil olarak gösterilir.
    kitaptaki söz konusu cadde ve sokakların pek çoğunun adı halen değişmemiştir:
    https://www.youtube.com/watch?v=L1mu-x_4FaM+
    ... akillipetro
  7. 67.
    Tablosu önünde nerdeyse yığılıp kalmış olan Raif efendinin önünde iskarpinleri ile belirdiği ilk andan itibaren gönlümüzde taht kurmuştur kendisi. Vamp kadın imajı oluşturmuştu aslında ama öyle naif bir sevgisi vardır ki.. Raif’e olan sevgisi hudutsuzdu. Hastalandığı dönem, Raif efendi ile birlikte köhne bir odada geçirdiği Dönemleri unutulmaz. Ben bu kitabı 7 sene önce okumuştum o gün bu gündür hala aklımdan çıkmayan kısmı ise raif’in puder hakkında söylediği;

“Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana, dünyada başka türlü bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin“

Kısmıdır.
    3 -1 ... bolivya devlet radyosu
  8. 68.
    sabahattin ali tarafından kaleme alınan roman, Kürk Mantolu Madonna'nın ana karakterindendir. gerçek bir kişilik olduğu kanısı vardır.
    1 ... rhang