bugün

--spoiler--
Sabuncu Raif'in aşırı yüklemesinden dolayı haftalarca hastanede yatan batakhane gülü. Ah be zampara Raif... Ah be zampara Raif... Ne vardı bu kadar kızcağıza yüklenecek? *
Fazla zeki sayılmaz. Raif efendiye mektupta hamile olduğunu yazsa her şey değişecekmiş halbuki. Herkesi sefil etmiş. Bir cümle nelere kadir.
sabahattin ali tarafından kaleme alınan roman, Kürk Mantolu Madonna'nın ana karakterindendir. gerçek bir kişilik olduğu kanısı vardır.
gerçekte kim olduğu çok tartışılan karakter. en yaygın görüş, sabahattin ali'nin berlin'de tanıştığı maria isimli başka bir kadın olması. romanda berlin'in adım adım anlatılması, o kadar özgür ruhlu bir kadının o dönem türk toplumuna pek yaşayamayacak olması, buna delil olarak gösterilir.
kitaptaki söz konusu cadde ve sokakların pek çoğunun adı halen değişmemiştir:
https://www.youtube.com/watch?v=L1mu-x_4FaM
Bu kendine yaklaştırmayan hatun, çocuğu ne ara yaptı onu merak ettim. Raif’te öyle bir potansiyel görememiştim, şaşırttılar beni.
Ne kadar kırgın ürkek mutsuz bir kadın
Aşka dair inancını kaybeden bir kadını hayata döndüren yine bir seviydi.
ah raif dedikçe insanın içini yakan karakter.
Kitap kahramanı olamayacak kadar gerçektir. Güçlüdür, gururludur.
Akşam akşam aklıma düşen ve açıp kadın erkek ilişkilerine dair sözlerini okutan kadın gibi kadın, kitap karakteri .
sinema filmi çekilecekmiş ve beren saat oynayacakmış bu rolü.

gözünüzün yağını sevem etmeyin eylemeyin. başka bir ihtimal veya ihtimaller de sunun biz seçelim o zaman. yapmayın.
"raif, ben şimdi gidiyorum. ama ne zaman çağırırsan gelirim."
sevmiş ama güzel sevilmemiş yazar. gel aplam ben seni güpgüzel severim. üzülme yeter ki.
Başlarda çok kızdığım karakter. Gerçekten Raif in düşündüğü gibi başkalarıyla mutlu mu oluyordu. Ben böyle birini tanıyordum ve maria yi gördükçe kadınlara olan nefretim artıyordu. Sonra... Raif e " geldiğimde öğreneceksin " derken yaşadığı heyecan, annesinden Raif ı saklarken dediği "sürpriz ama çok şaşıracaksın" sahnelerinde gerçek bir melek gibi canlandı gözümde. Sonra Raif gerçeği öğrenince ben de bi kötü hissettim. Çünkü acaba benim maria puder im de mi öyleydi. Bilemedim... belki de Raif gibi yanıldım. 10 yıl boyunca bir ölüye nefret duymuş bir ölüye kin beslemiş bir masuma hatta benden bir parça taşıdığı için mutluluktan bunu bana söyleyemeyecek kadar bana bağlı birine kin mı duymuştum. Bilmiyorum.
kova burcu olabilitesi yüksek hatun.
Eğer bu kitabın filmi çekilirse, ki belki çekilmiştir hiç bakmadım, Maria Puder rolünü Melike ipek Yalovalı'dan başka kimseyi oynayamaz (bkz. Muhteşem Yüzyıldaki Prenses isabella). Kitapta Maria tasvir edilir edilmez aklımda hemen o canlandı.
Sabahattin alinin kürk mantolu madonnasıdır benim için karizmatik roman karakterleri arasında yer alır.
Az önce bitirdigim kitabın ana karakterlerinden biridir.

Bu kadın beni derinden etkiledi reyizler.
sabahattin ali'nin kürk mantolu madonnasıdır. haysiyetli, sert görünen ama küçük bir çocuk kadar da içli karakterdir..
nedense monica belluci dışında kimseyi yakıştıramadığım ikizler burcu gibi duran karakter.
raif bey'in hayalinde yarattığı bir karakter de olabilir. nitekim o sünepe, silik, ezik karakterli tipin aşk yaşama gibi bir ihtimali yoktur. en nihayetinde biz hikayeyi raif'in defterinden okumuyor muyuz?
Hayali Raif Bey'in aşık olduğu hatta bizleri de aşık ettiği hayali kişi.
kürk mantolu madonnayı okuduğumda kafamda canlanan maria puder tipi, dolunay soysert gibiydi neden öyle düşündüm bilmiyorum. ayrıca maalesef günümüz ergenlerinin çılgınlar gibi kendilerine benzettiği kadındır.
bir erkeğin zihninden çıkmış kadın. o yüzden böyle bir kadın yoktur. ama olsaydı kendisinin de dediği gibi olsa da yesek diyen erkekler tıpış tıpış ondan kaçacak ; kadınlar ise hoş tutulan bir oyuncak olmayı insan olmaktan daha önemli gördükleri için ilgilenmeyeceklerdi.
deli gibi sikilesi hatun.
her erkeğin aradığı, her kadının da olmak istediği.
güncel Önemli Başlıklar