bugün

Ünlü italyan gezgin marco polo'nun 13.yüzyılda gezdiği yerleri gösterdiği haritadır.

Ünlü gezgin anadolu'yu turcomania yani türkmeneli, orta Asya'yı ise great turkey yani büyük Türkiye olarak adlandırmıştır.

554948464545 yıldır anadoluda yaşadığını iddia edenler neredeydi acaba?

görsel

Anadolu bir kavimler mozaiği değil, bir türkmen yatağıdır. Orta asya, sovyetler zihniyetinin eseri olan özbek kırgız kazak diye bölük pörçük değil bir bütün olarak türk yurdudur.

Ttk.
Bu adam genelde tatar diyordu onlara bildiğim kadarıyla. Kubilay hanın sarayına kadar gidip orada da uzun süre vakit geçirmiş ve yazdığı şeyleri büyük ihtimalle abartarak yazmış. Misal kubilay mançurya tarafına bir isyan bastırmak için 460 bin askerle gitmiş yazdığına göre. O kadar askeri orada besleyemez. Evet. Ayrıca moğollarla türklerin farkını biliyordur diye umuyorum ki o dönem çinden irana kadar moğollar hükmediyordu. Anadolu selçukluları bi ara abaka han ne derse onu yapıyordu. Bence great turkey yazan yer değiştirilmiştir. Tatar demiştir oraya.
Bu harita 13 üncü yüzyılda da ingilizcenin evrensel bir dil olduğunu ortaya koymaktadır.
gururlandıran haritadır.

fakat polo reyiz anlatımda şaşayı seviyormuş. hadi bizimki great turkey de defaatle great, greater falan kullanılması hususunda polo reyize kırıldım.
neye göre oraya great turkey yazdığını anlayamadığım harita. hadi turcomania yazan yer tamam da (gerçi selçuklular ilhanlının vasalı gibi bişey olmuştu) o dönem hindistan ve japonya hariç tüm asya neredeyse moğolların elindeydi. sağ üstteki harita daha doğru gibi geldi bak empire of the great yuan diyor.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.