1. 1.
  kına kokulu ve kına renkli igrenc madde. maraşlılar tarafından kafa yapmak amacıyla, dil altına konulup emmek suretiyle kullanılır.
  4 -2 ... the kene
  #193797 :)
 2. 2.
  maraşta aleni bi şekilde sokata satılan madde, kafadan çok mide aprısı yapıyor.
  4 ... komikhobbit
  #1721828 :)
 3. 3.
  dini inançlarından ötürü içki bile içmeyen insanların dahi kullanmakta sakınca görmediği ottur. satışı da kullanılması da yasal olmasına rağmen askerler için yasak olan ottur ayrıca.
  4 ... ziver
  #1721842 :)
 4. 4.
  kina renginde , alt dudagin arasina konularak emilen igrenc sey.
  6 -1 ... antepli
  #1721925 :)
 5. 5.
  tütün kullanımının bir çok zararlı etkisi artık tüm dünyaca bilinmektedir. sigara kullanımının immün sistem üzerine ve immün sistem parametrelerine olan etkisi, aralarındaki ilişki halen açık değildir. dumansız tütün kullanımı ile immün sistem arasındaki ilişkiye dair literatürde çok az sayıda çalışma vardır. bu ilişkinin çözümü bu biyolojik sürecin anlaşılması için hayati önem taşımaktadır. gaziantep ve kahramanmaraş bölgelerinde çok fazla tüketilen kafa yapıcı tütün.
  7 -1 ... rojber
  #1820339 :)
 6. 6.
  askeri birliklerde maraşlıları kullanırken görebileceğiniz madde komutan görürüse kıçından alırsın o ayrı..
  10 ... africa
  #1820351 :)
 7. 7.
  kafa yaptığı söylenir. fakat kafa falan yaptığı yoktur. mide bulantısından başka bir işe yaramaz. hem kafa yapsa yasak olurdu. kafa yapan hemen hemen her şey yasak değil mi ? alkol hariç tabi.
  5 -1 ... istanbul icin efkar vakti
  #1895324 :)
 8. 8.
  Yurdumuzun güney-doğu bölgesinde özellikle Kahramanmaraş ve Gaziantep çevresinde oldukça fazla sayıda tiryakisi bulunan, buccal yolla kullanılan Maraş otu veya Ağız otu (Nicotiana rustica L.), Deli Tütün denen bir tütün çeşidinin yapraklarının toz haline getirilerek meşe, ceviz veya asma çubuğundan elde edilen kül ile yarı yarıya karıştırılmasından elde edilmektedir. Bu çalışmada maraş otu kullanımının immün sistemin bazı parametrelerine olan etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmaya maraş otu kullanan 21 sağlıklı gönüllü ve hiç sigara veya maraş otu kullanmamış 20 sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) dahil edildi.. Alınan kan örneklerinden hücresel immün sistemin en önemli savunma elemanlarından; CD2, CD4 (T helper), CD8 (Tsupresör/sitotoksik), CD3 (olgun T hücresi), CD19 (B hücresi, prekürsör B), CD16-56 (Natural killer cells) hücreleri, flow sitometrik yöntemle değerlendirildi. Olgu grubunun CD4/CD8 oranlarının ortalamaları, CD19 ve CD4 değerlerinin ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük çıkmıştır (p<0.05).Olgu grubunun CD16-56, CD8 ortalamaları kontrol grubundan anlamlı olarak yüksektir (p<0.05).CD2, CD3 ortalamaları her iki grupta da benzerdi (p>0.05). Hücresel immün yanıta olumsuz etkileri de göz önüne alındığında Maraş otu nun sigarayı bırakmada kesinlikle güvenilir bir alternatif olmadığı kanaatindeyiz.

  http://www.dicle.edu.tr/~halks/m8,6.htm
  6 ... biraptal
  #1895339 :)
 9. 9.
  iğrenç bir madde. çok feci baş döndürür ve mide bulandırır, onu alt dudağınıza koyduğunuzda koyacağınıza pişman olursunuz. genellikle sigarayı bırakmada kullanılır ama bu otu kullananlar ne sigarayı bırakır nede bu otu bırakabilir bir süre sonra alışkanlık yapabilir.
  2 ... unique270
  #1958505 :)
 10. 10.
  vücuda çeşitli etkileri olmakla beraber,toplumsal hayatın önemli noktalarından olan kıraathanelerde oldukça içildiğine şahit olmak pek olası.ki ben oldumbulmak zor değildir.zira çarşılarda kocaman ^maraş otu bulunur^ yazan yerler görmek pek olasıdır.tadına rağmen adana,maraş,g.antep,osmaniye gibi yerlerde tüketen çoktur..
  1 ... out of the utero
  #1958977 :)