1. 1.
  .benim de dahil olduğum bir durumdur.

  dinlerin yanlışlığı, mantıksızlığı ortaya mantıklı fikirler sunarak anlatılmak istenir. oysa araştıran ve gören için pek de çabaya gerek olmayan bir durumdur. elbette insanlar genel olarak tanrıya ihtiyaç duyar ve korkularına bir sığınak olarak görür. bu durumda da mantıksız olanı mantığa zorlar.

  beyhude bir çaba
  ... dehumanized
 2. 2.
  Üzerinde saatlerce konuşulacak iç içe geçmiş son derece gerçek ve büyük konuları iki cümleyle yalanlayarak geçiştiren; üstelik bunu mantığa dayanarak yaptığını söyleyenlerin mantıksızlığını, mantıkla açıklamaya çalışmaktaki beyhudelik.
  2 ... insectoidzz
 3. 3.
  sevgili arkadaşlar inanın bana din, teoloji, din felsefesi öyle basite alınacak disiplinler değil. mantıksız diyorsunuz. lakin öyle teolojik argümanlar var ki, eğer din felsefesinde yeterli düzeyde okuma yapmadıysanız, cevap vermeyi geçin, argümanı anlayamazsınız bile.

  asırlardır üzerinde çeşitli filozoflarca çalışılan konulardan "mantıksız" diye bahsetmeyelim.

  edit: mesela mantık diyorsunuz değil mi ? gödel'in ontolojik argümanını mantık kullanarak hadi bir zahmet çürütün *
  2 -1 ... hubel
 4. 4.
  .teoloji ve din felsefesini elbette hariç tuttuğum başlıktır. hatta dinlerin metafizik sorgulamaları da hariçtir. zaten bu konular genellikle pratiğin değil metafiziğin üzerine eğilir. (enel hak kavramı örnek verilebilir. ) başlıktaki kasıt pratikteki durumdur. yoksa nice büyük alime karşı laf etmek haddime değildir

  edit: .tanrı kavramı üzerine eleştiride bulunmayan başlık
  ... dehumanized