1. 1.
    lise müfredatımızın sözel bölümüne armağan ettiği derstir. genel olarak klasik ve modern mantık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. ders müfredatının büyük bir kısmını önermeler doldurmaktadır ve sözel bölümün matematiği olarak adlandırılmış derstir.

bütün bunların yanısıra geçtiğimiz yıl üniversite sınavlarına hazırlanırken dershane hocamızın 6. saatin girişinde sınıfa girip bizi bitkin halde gördükten sonra ''tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakın arkadaşlar'' diyerekten bizleri uyandırdığı ve gülümsettiği bir derstir.
    (bkz: ölümsüz önerme kahramanı cezmi)
    ... anarsistkedi
  2. 2.
    -ali uyur
    -hayvanlarda uyur
    - o halde ali bir hayvandır. gibisinden saçma sapan cümleler kurduran derstir efendim.
    ... inekkesenhindu
  3. 3.
    lise sözel öğrencilerine okutulup, öğrencilerin bi bok anlamadığı derstir.

not: ülke elden gidiyo de mi?
    -1 ... emma bovary
  4. 4.
    mantıksız bizlere verilen ve mantıksızlığımıza mantıksızlık katan yegane ders. ayrıca ygs-lys'de el atmadığım * tek derstir.
    ... sarimsituruncu
  5. 5.
    Herkese öğretilmesi elzem olan bir derstir,çoğu kavganın,gürültünün,patırtının sebebi aslında bu dersi görmemiş öğrenememiş olmaktır, insanlara sekiz yıl zorunlu eğitim on iki yıl zorunlu eğitim, yirmi yıl zorunlu eğitim vermek yerine sadece bu dersi öğretin inanın dünya daha yaşanılabilir hale gelir. Üstte bir "yazar" örnek vermiş örneği şu şekilde :
    -ali uyur
    -hayvanlarda uyur (buradaki "da" ayrı yazılır kendisi türkçeyi de öğrenemiş belli ki.)
    -o halde ali bir hayvandır.

Mantık dersinden anladığı Ali'nin hayvan olması önermenin ne olduğu ile hiç ilgilenmemiş, buna dedikodu kültürü denir ve ülkemizde ne yazıkki çok görülür. Verdiği örnekte ali'nin hayvan olduğunun kesinleşmesi için şöyle bir önermenin eklenmesi gerekir:
    -"bütün uyuyanlar hayvandır." Bu önermeden sonra ali'nin de hayvan olduğu kesinleşir. Dolayısıyla hem dersi yarım yamalak dinlemiş , bu da yetmiyormuş gibi örnek vererek açıklama yoluna gitmiş, cümleyi de "efendim" diye bitirince buyur sana içi boş bir entel.
    1 ... harry kopter
  6. 6.
    Mantık kazanılır. 40dk'lik derslerle öğretilemez.
    2 -1 ... ciklet kizilok