bugün

Dövletin ve ekonominin ne derece iyiye gittiğinin özeti rakamlar.
mu niye o kadar pahalı? bi yerlerimize mi sokacağız acaba..
1.5 euro civarındadır. Avrupada taneyle veriyorlar bu paraya.
Aynen avrupa da taneyle veriyorlar. Herifler 100 euro ile marketi kaldırıyor bizimkiler hala orada taneyle veriyorlar muhabbetinde.

Olur mu tabi ya... Muz kuyruğu var hatta hans lar david ler yarım alıyor muzu nefsini körlemek için.

Geçen biri de dediydi almanya da en ucuz ev 1 milyon euro kimse ev alamıyor diye. Öyledir öyle.
yurt dışında olan akrabalarınıza sorun, kaç paraya market yapıyorsunuz, ve ayda elinize toplam ne kadar para geçiyor diye? sonra toplama çıkarma yapın, biliyorum biraz zor olacak bunu hesaplamak, bu çok zor bir hesap, matematik alanında uzman olmanız gerekiyor ama sonunda türkiye'deki veriler ile kıyaslama seçeneğine sahip olacaksınız.

ayrıca bu kıyaslamalar toplumun içinde 3-5 yüksek maaş alan kişiler ele alınıp yapılmaz, asgari ücretli, emekli, memur, işsiz gibi toplumun yüzde çoğunluğunu ele alan kitleler baz alınarak yapılır. bunu şunun için söylüyorum. bu gibi başlıkların altına genelde 4000 tl maaş alınıyormuş gibi entryler giren matematik özürlüler oluyor. o yüzden. kimse bu ülkede sizin bahsettiğiniz bu 4000'likler ülkenin %1 i bile değiller. bunu göze alın.

buna göre örneğin; norveç'de bizdeki asgari ücretli diye tabir ettiğimiz kesimin karşılığı olan kesimin aylık geliri; 2834 euro

norveç'te;

bir adet yerel bira: 1.32 euro

bir adet kola / pepsi : 1.48 euro

bir adet 1,5 lt. su: 1.02 euro

bir adet 1 lt. süt: 1.02 euro

bir adet 500 gr. ekmek: 1.05 euro

bir adet 20'lik yumurta kolisi: 2.91 euro

bir adet 1 kg. beyaz pirinç: 2.92 euro

bir adet 1 kg. marul : 2.45 euro

bir adet 1 kg. salatalık: 2.05 euro

gelelim dünya üzerinde muasır medeniyet miyiz değil miyizi anlayabileceğimiz en güzel kıyasa;

bir adet 1kg. dana eti: 7.95 euro ( buna göre norveç'li bir asgari ücretliysen 356 kilo et satın alabilirsin.)

türkiye'deki rakamları tartışmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. işin şurasından tutsak bile hükümetin yaptığı yol, alt geçit, üst geçit, duble yollar vs kalkınmamızda ne kadar etkili olduğunu görebiliriz. resmen çağ atlamış türkiye, yakında norveç bizden ekmek parası dilenecek.

türkiye'de asgari ücret 1400 tl. 368,87 euro ediyor tam olarak

türkiye'de dana etinin kilosu: 50 tl. 13,17 euro

yani asgari ücretli biri 28 kilo et alabiliyor maaşı ile.

hesap ortada norveç'li asgari ücretli ;356 kg dana eti alabilirken, türkiye'li asgari ücretli 28 kilo dana eti alıyor.

kırmızı et yiyemeden gelişmişlik naraları atanların beyinlerini sikeyim demekle beraber, bir ülkenin gelişmişliğini sorgulamaya önce kırmızı etten başlayın diyorum.
güncel Önemli Başlıklar