bugün

Gün geçtikçe anlaşılan gerçektir.

Güney amerika' ya bakıyorum, güney afrika' ya bakıyorum, avustralya' ya bakıyorum ve bu gerçeği anlıyorum. Evet, kurtuluş savaşı iyiydi. Kahramanlıktı. Ancak bu yozlaşmış ve cahil kalmış toplum için iyi miydi tartışılır. Amerika mandası olsaydık, ingilizce konuşsaydık ve asimilasyona uğrasaydık bence çok daha iyi durumda olurduk. Bakın hemen tepki göstermek yerine bir dinleyin. Bugün dolar kaç? Dün rekor kırdı bildiğiniz üzere. Ekonomi yerlerde yani. Bugün halkın kitap okuma oranı kaç? O da yerlerde sürünüyor. manda ve himaye gelseydi böyle olmazdı işte. Biz de amerika ve avrupa standartlarını yakalardık. Çomar kitle bir hayli azalırdı.
Güney Amerika terörle yada fakirlikle boğuşuyor, Güney Afrika'da sadece zengin beyazların durumu iyi. Avustralya da ise zaten belli sahil kıyı yerleri hariç insan yok. Örneklerden hali vakti en yerinde olan Avustralya, e sana da Avustralya ile aynı muameleyi yapmayacaklarına göre boşuna konuşmamak gerekli.
Kendini bil. Eski Yunan aforizması deyip geçmeyin, kendini bilmek yaşamın özüdür.

Başka bir benliğe kendi benliğini feda etmek... işte asıl kaybetmek budur.

Suçu cahil bırakanlarda ve cahil kalmaktan mutlu olanlarda arasana delikanlı.
bugün ruhunu paraya satan, yarın bedenini de satar.

ayrıca sömürülen o afrika, güney afrika'dan ibaret değil. bilin istedim.
o sayılan ülkelerden olunsa da ortadoğuda olduğumuz gerçeği göz ardı ediliyor. suriye ve ırak da zamanında himaye altındaydı. gördük.
islam'a ve müslümana düşmanlık olsun diye uşaklığa razı olmak.
aramızdaki fark bu.
biz müslümanlar olarak efendi olmaya talibiz.
karşımızdakiler bize zarar olsun diye gavur uşaklığına talipler.
bizim dedelerimiz gavura karşı istiklal harbi verirken
muhtemelen bunların dedeleri işgal askerlerini alkışlıyordu
kan çekiyor demek.
sen git mandaya da gir himayeye de biz böle iyiyiz satılık zıbıdı. elhamdülillah türk doğduk türk öleceğiz.
Buna en güzel cevap Mustafa Kemal'den gelsin;

"Özgürlükten yoksun bir topluluk daima dünya üzerinde yok olmaya mahkum kalacaktır. insanlık onur ve şerefinden yoksun olacaktır. "
ingiliz muhipleri sen misin diye sorduran zırva.
(bkz: cecil rhodes bunu beğendi)
bunu söyleyen gelsin 1 sene benim manda ve himayem altında yaşasın, 1 senenin sonunda bakalım aynı görüşü savunabilecek mi? en azından oturduğu yerden kafasına göre atıp tutamayacağını garanti ediyorum.
Afrika kıtasına bakarsanız eğer ne kadar faydalı olduğunu görebilirsiniz sömürü devletleri için.
bu tarz şeyleri savunan insanları, savundukları şekilde yönetilen ülkelerde yaşamaya davet ediyorum. lütfen gidin.
Yav maaşlı çalışan gibi işte. Asla kendi işini kuramazsın.

Bakış açısı. Bak suudi Arabistana adamlar halinden memnun.
Bir yasada gör bakalım ozgurlugun kıymetini bilirsin o zaman.
şu filmde aksini görebileceğiniz nahoş önerme : (bkz: a united kingdom)
Mevcut yönetimden kötü olmazdı bence.