bugün

deprem vergileriyle yol yaptık demek kadar insanları aptal yerine koyan bir açıklama olabilir mi bilemiyorum, hadi insanları yedin memleketteki iktisatçıları filan nasıl yiyeceksin lan! vergilerin hepsini havuz yaptık kullandık demek bu kadar mı zor?

deprem vergisiyle yol yapıyorsan köprü vergisiyle cami, yol ve aydınlatma vergisiyle okul yapıyorsun demektir. özel vergileri ve deprem vergisini geçtim kdv diye bir vergi var lan hala bu memlekette, üstelik hem kdv hem ötv alıyorsun ayrı ayrı, o kdv ler nerede o zaman? ne farkın var senin dsp bilmem ne koalisyonundan?

anlamak istemeyene çok güzel anlatmış adam, bravo doğrusu.
belli bir amaç güdülerek salınan vergilerin başka işlerde kullanılması suçtur. deprem olduğu zaman, toplanmış olan paraların harcanması gerekir. ama, para kalmadıysa, yardım kampanyaları düzenlenir ve para dilenilir. o da olmadı, zamlarla yeniden para toplanır. bunlar görev kötüye kullanmak değil de, nedir ?
pişkinliğin bu kadarı. her ay deprem vergisi diye vatandaştan kes parayı. sonra 74 milyona harcadık de. olasi bir istanbul depreminde cümleten geçmiş olsun. içmeye su bulabilirsek namerdim.
maliye bakanı buraya gelip uludağ itiraf başlığına yazsa bu entryi tüm şakirtler güzel güzel verir artı oyunu.

ya adama bak ne güzel çaldık harcadık diyor. lan ben bakkal amcadan lolipop çaldım diye anneanneme gidip bana namaz kılmayı öğret diye yalvararak çocukluk geçirmiş biri olarak, bu adamları başta görmeye dayanamıyorum
Daha büyük istanbul depremi olacak. O zaman göreceğiz esas rezaleti. Van'a çadır yetiştiremeyen devlet istanbul'un bir ilçesine çadır yetiştirebilir mi hiç ?

- Efendim depremin ardından 5 milyon çadıra ihtiyacımız var
- Vallahi elimizde o kadar çadır yok yardım toplayalım
- O kadar para topladık efendim ne oldu o paralar ?
- Eee...hmm...şey biz o parayı 74 milyona harcadık dıdı yaptık bıdı yaptık.

Oy vermeye devam gençler %50 bile az %80 olsun ha gayret.
akp'nin bizlere lütfettiği yol, sağlık v.s. iyileştirmelerinin kaynağını anladık artık. yani lütfetmemişler, paşalar gibi cebimizden çıkıyor o paralar. şimdi çıkıp yol yaptık, sağlıkta devrim yaptık falan demesinler... 'ama ama Tayyip te yolları yaptı' diyenler anlıyordur umarım artık... şimdi gelelim sadede; deprem oldu, afetlerin koruyucu elçisi kızılay da halktan besleniyor ve hala para toplanıyor. 40 milyar liradan bahsediliyor deprem vergisinde toplananlar için. bakın tekrarlıyorum deprem oldu. bu 40 milyarın üzerine hala özel kuruluşlardan ve üç kuruş para kazanan halktan yardım bekleyen bu devletin ben...allah tan sadece bir ilin, bir ilçesi etkilendi bu felaketten. ülke yıkılsaydı ne olacaktı amk. hangi halktan medet umacaktı bu devlet. neyse; o kadar sinirliyim ki kelimeleri toparlayıp adam gibi anlatamıyorum öfkemi.
salak yerine mi konuyoruz diye sorası geliyor insanın kendine.
farklı bir açıklama beklemeyenlerin şaşırmadığı açıklamadır. farklıdan kastım gerçek kullanılma amacı/alanı dışına kaydırılmasıdır. olay budur. gerçekten şaşırmadım.
bu siyasilerle bize az bile. bakın parti falan demedim, çünkü olayları asla parti bazında değerlendiren biri değilim, çünkü partilerle işim olmadı, olmaz, olmayacak. benim derdim "vatandaşım" diyen bir siyasi irade, ister iktidar ister muhalefet olsun!
ve 1999 yılında yaşanan depremin göbeğinde bulunmuş biri olarak "hakkımı bu devlete helal etmiyorum, haram olsun" ulan o kuruşlar. hangi vergi adı altında alındıysa bugüne kadar.
hakikaten yazıklar olsun bize!
ve tekrar tekrar en azından kendi adıma doğru bulup yıllardır uyguladığım hadise:
(bkz: seçimlerde oy kullanmamak)
herkes tatmin olduğuna göre biraz daha vergi toplayıp yol yapabileceklerdir. pişkinliğin vücut bulmuş hali bu adam.
hiç birşeyi açıklamayan açıklamalardır.

Sağlık giderleri için yapılan harcamalara cevaben; aylık sigorta adı altında asgari ücretle çalışandan birinden devlet kasasına 237,79 TL (65 yaşında emekli olan bir insanı hesaplayınca devlette kalan paranız oraya çıkar)

Yol yaptık bahanesine ithafen; otoyol ve köprü ücretleri

Eğitime harcadık bahanesine cevaben; üniversite harcları, okul aidatları

Satışı yapılan herhangi bir ürüne en az %8 vergi

van için toplanan nakit yardımlar?
yaptığı yardımın arkasına düşmeyenlere müstehaktır.
yunanistandan da örnek almayız biz. bir düşman olmasını biliriz. ayaklanıp nerde bu paralar diye yürüyecek kaç yürekli var çok merak ediyorum...
devlet eliyle eşkiyalık yapıldığının kanıtıdır. madem ki deprem için vergi alıyorum diyorsun. o zaman o insanların evlerini bu paralarla yapacaksınız ama biz size duble yol yaptık demekle o insanları soğuktan kurtarmış olmuyorsunuz it soyları. duble yol yaptırmak için vergi toplanmıyor mu? bir sürü vergi çeşidi olarak para topluyorsunuz. hepsini açıklayın. cebinize indirdiklerinizi anlayalım. duble yol yaptırmak için kullanılmışmış. böyle saçmalık olur mu arkadaş? insan bunu söylemeye utanır. neyi sorgulasak duble yol yaptık diyorlar.

bir de diyor ki efendimiz tek bir harcama için vergi toplamayı yanlış buluyormuş. bak sen! o zaman niye topladın o kadar vergiyi eşkiya!

hitler gibi bir cani olup tüm siyasilerden sabun elde edecek birisi gerekiyor bu ülkeye. yoksa bu halk uzun senelerden beri olduğu gibi kurtulamadığı bu kenelere kanlarını vermeye devam edecek.
ufak at ufak at da civcivler yesin.
aklıma birden melih gökçek in evet 30 yerine 90 liraya satıyoruz ama aradaki farkla şehre yatırım yapıyoruz lafı geldi. adam kılıçdaroğlu bilmemne derken bilmeden ağzından kaçırıvermişti.

araştıran soruşturan oldu mu peki? elbette hayır.

araya 24 şehit deprem filan girerken ötv zamları filan da güme gitti zaten. depremin de olayı geçince israil e bir nota, bi ultimatom, libya ya işadamlarıyla bi ziyaretle bu iş tamamdır.
(bkz: duble yol) * *
1999 depremi olduğunda alınmaya başlanılan vergi, hala alınmakta o zaman adı ötv idi şimdi adı ytv olur bir daha ki depremede ğtv olur böyle devam eder.
m-b= halkımız merak etmesin zira sineği sikeriz ama belini incitmeyiz.
şeklinde zuhur etmiştir.
(bkz: yetmez ama evet)
Allah belasını versin dediğim açıklamadır.
o yaptığınız duble yollarda yaşlanıp dölü kuruyasıcalar.
ötv de 1 seneliğine gelmişti 1999 depreminde.
(bkz: yedik onu biz)
iyi de siz bu parayı deprem zamanında depremzedeler yararına kullanmayacaksanız bu verginin adını hangi hakla deprem vergisi koyarsınız? sizi gidi sizi!
normal vergileri nerenize soktunuz denilesi açıklamadır. somali için 500 milyon doların üzerinde para toplandı, hepsi ulaştı mı veya ulaşacak mı? tabii ki de hayır. van depremi için 100 milyon doların üzerinde para toplandı, yine ulaşmayacak. bir sigaraya 5-10 ekmek parası kadar vergi alan devlet, van'daki halka da sike sike yardım edecek. yardım etmek isteyen temiz bir aracı bulmalı veya imkanı varsa kendisi yardım etmeli, halkı ayakta siken bir devlete para bağışlamamalı.
- sayın bakanım başbakanımın selamı var bu deprem vergilerini yedik içtik şimdi bir yalan uydursun diyor
- (içses) sikecem ama iti öldürün leşini bana sürütün... (dış ses) hay hay emri olur kendisinin de ne uyduralım? sağlığa harcadık desek devlet hastanelerini bile özelleştirdik, eğitim desek bütçesi 2002'den beri düşe düşe kuşa döndü, savunma desek onun da bütçesini yarı yarıya kıstık geldiğimizden beri.
- bilirsiniz kendisi asabi şekeri düşüyor o yüzden bayılmasın diye size güveniyoruz...
- anladım da sayın partilim vergileri geldiğimizden beri yüzde 8000 arttırdık giderleri de kıstık...
meclis lokantasının masrafına yetişemiyoruz gene de... üstelik onu da bahane diye söylersek millet uyanır...
- havaalanı yaptık diyelim...
- annene küfür ettirmek istiyorsan neden olmasın... olmaz yani.
- terörle mücadeleye harcadık diyelim.
- onu da yemezler gerçi gazetelere falan hakimiz ama muhalefetten biri çıkar şehit yakınlarına ve gazilere verdiğimiz maaşın asgari ücretten az olduğunu söyler kepaze oluruz.
- valla bakanım bende fikir tükendi.
- dur benim aklıma geldi "yol yaptık" diyelim... hem doğruluğunu kimse kontrol edemez. salla 5-10 bin kilometre diye hem millet yol yapmanın ekonomiye iyi gelen bişi olduğunu sanıyor yırtarız.
- yol artık le bron james. yani sayın bakanım çok komiksiniz ama latife latif gerek. milletle bu kadar da aleni taşak geçilmez ki...
- yol, yol sen rahat ol başbakanıma müjdeyi ilet...
- sayın bakanım prensip olarak biz bu yol sağlık eğitim vesaire için zaten vergi topluyoruz, üstüne bir de bunları paralı yaptık şimdi daha da deprem vergileri bu işe harcandı demek tuhaf olmayacak mı?
- olmaz olmaz merak etme. bize oy verenlerin yüde 90'ı gazete falan okumuyor, okusa bile herkesi bir şeyler uydurup tıktık içeri rahatız sen de rahat ol...
- tamam sayın bakanım allahtan eğitime katkı vergilerini unuttu millet hepsi telefonda, elektrikde, alım satımlarda kol gibi duruyor.
- sus sus yerin kulağı vardır aman bulandırma denizi...

orta amerika muz cumhuriyetlerinden birinde yaşanan bu konuşmayı bana gene o ülkede bir sözlükte hükümetin son zamlarından sonra "hiç kimseye değil sadece boşluğa karşı uzun uzun orospu çocukları diye bağırmak istiyorum" yazdığı için 15 gün çaylak edilen yabancı bir arkadaşım yolladı. sizinle de paylaşmak istedim....
güncel Önemli Başlıklar