bugün

islam dini fıkıh (islam hukuku) mezhebi. Adını kurucusu olan imam Malik'ten alır.

imam Malik'in kendi usulüne göre şer'i delillerden çıkardığı hükümlere ve gösterdiği yola Maliki Mezhebi denir. Ehl-i sünnet itikadında olan müslümanlardan, amellerini yani ibadet ve işlerini, bu mezhebin hükümlerine uyarak yapanlara Maliki denir. Malikilik olarak da anılır. Maliki mezhebi, Ehl-i sünnet'e bağlı dört büyük fıkıh mezhebinden birisidir. *
"Tahir efendi bana kelp demiş
iltifatı bu sözde zahirdir
Malikî benim mezhebim zira
itikadımca kelp tahirdir." *

dörtlüğünde adı geçen mezheb. mezhebin bu dörtlükte anılma sebebi nef'i'nin kendisine kelp* diyen tahir efendi'ye, maliki mezlebinde köpeklerin temiz sayıldığı için, ettiği hakaretin aslında iltifat olduğunu göstermektir.
imam malik hukuk ve akide alanında her zaman sünneti takip etmiş, çıkarımları soyut akıl yürütmelerden ziyade allah' ın kitabından ve resulün sünnetinden yararlanmayı faydalı bulmuştur.imam malik; imanın söz, inanç ve amel olduğunu söylemiştir.
(bkz: amelde mezhep)
(bkz: itikatta mezhep)
eski iki ozan arasındaki atışmada tayyir'in* adını unuttuğum ozana kelt* demesi üzerine, adını unuttuğum ozan:
-maliki benim mezhebim
-zira kelt bizde tayyirdir
demiş.tayyir iyi, güzel, temiz gibi manalara gelmektedir.bu şekilde ince bir üstlupla günümüzde yazar olmak harika olurdu...

evet maliki mezhebinde köpekler sahiden iyi karşılanırmış.ne güzel.
mensuplarının çoğunluğunun Kuzey Afrika ülkelerinde bulunduğu Sünni Mezhep. bu mezhepte namazda eller bağlanmaz yana salınır. ayrıca tüm deniz ürünleri helaldir.
Arada sırada uydugum mezhep.
güncel Önemli Başlıklar