1. .
  hemen hemen her sene olan durumdur. şöyle ki; diyanet ramazan şu gün der (zaten hesaplamalarla yapılır bu iş). fakat ne hikmetse malatya ya da çevre illerden bir kaç kişi (en popüleri malatya'dır) ramazan ayı hilalini görür. nedense bu gören kişinin hesabı diyanetin hesabından ya bir gün önceye gelir ya da bir gün sonraya. ondan sonra yandı gülüm keten helva!! orucu tutsan bir türlü tutmasan bir türlü. kısacası btün ramazan ayı zehir olur, burnumuzdan gelir. (bkz: ru yet-ul hilal)

  zehir olma sebebine gelince:
  eğer oruç tuttuğun gün ramazan değilse orucun nafile ibadet olur. ramazan orucu yerine geçmez. "bir gün fazla tutmaktan ne olur ki?" demeyin. çünkü ramazanın son günü oruçlu olman gerekirken sen bayram yaparsın. bu durumda da ramazanın farz olan orucunu tutmamış olursun.

  şayet bir gün geç başlamış olursan. bu seferde son gün normalde bayram kutlanırken sen oruç tutarsın. "ne olacak bir günden?" demeyin. çünkü bayram günü oruç tutmak haramdır.

  vel hasılı kelam, hemen hemen her sene gelen bu haberlere riayet etmemeliyiz. her hilal gördüm diyenin peşinden de gitmemeliyiz. ülke geneli neye uymuşsa biz de ona uymalıyız. (bkz: diyanet takvimi)
  ... ankarakarakedisi