bugün

sözlüğü aman aman bi platform sanan ebleh suratların sürekli bazı yazarları töhmet altında bırakmasıdır.

hemen bu durumlar için icat edilmiş can alıcı soruyu soralım: kime göre, neye göre? misalen şu an açtığım başlık son derece yararlı. bir geri zekalı yazarı bile kazanabilirsek ne mutlu bana. ama sana göre "mal gibi" olabilir bu başlık. bilemiyorum belki de zeka ve yaş oranının olağan seyretmemesinden kaynaklı belki de.

e peki başlıkları mal gibi, ya da son derece faideli diye tasnif edecek bir üst kurul mu var ki? var tabii... moderasyon diyoruz adına... bu elemanlar format çerçevesinde başlıkları, entryleri ele alıp gerekli redaksiyonları yapıyorlar, yeri geliyor çatır çatır siliyorlar her şeyi. hal böyleyken sen kendi kendine tutup "mal gibi başlık açanlar var" gibi son derece subjektif bir iddiayı ortaya atıp zımnen moderasyonu görevini yapmamakla itham ediyorsun. lan aksine daha bi liberasyonu savunacağına adam kısıtlama getirtmeye çalışıyor kamuoyu oluşturarak. piçe bak sen!

bak ancuk arkadaşım brukerizmle mücadelenin sacayakları vardır. sadece moderasyon kanalı ile önlenemez bu akım. öte yandan brukerizm ve trollcülük mücadele edilmesi gereken ekoller midir o da tartışmalı? ne yapsın çocuklar? sabahtan akşama eski sevgili yazıyorsunuz, vikipedi'den copy-paste yapıyorsunuz. en ufak zeka parıltısı yok, en ufak bir yaratıcılık içermiyor bu saydıklarım. trt 4'ün yayıncılık anlayışı gibi sözlük mü olurmuş? insaf be!!!

trollcülere kurban olun siz. tatsız tuzsuz bi yer olurdu sazanlar ve avcılar olmasaydı sözlükler.
(bkz: orospu gibi entry girmek)*
mal gibi başlık açmak çok ağır bir ifade gibi olmuş onu baştan söyleyeyim. bakınız efendim bu sözlükte her kişi aynı özellikleri barındırmaz. mesela sen tarihi eserler konusunda uzmanken, bir diğeri kalkıp sevgilisinin seceresini gelip anlatır. her yazarın yazmış olduğu entry, açmış olduğu her başlık mutlak birileri tarafından eleştirilir, beğenilmez. çünkü burada fikir, yaş, zeka, ahlak çeşitliliği var. atıyorum; mesela ben sapık bi insanım kendimi 100 dolara pazarladığımı anlatıyorum, sen kılıbığın tekisin sevgilinin sütyenini nasıl ütülediğini anlatıyorsun. tabi biraz yaratılıcılık katmadın mı açtığın başlık ya da girdiğin entry "mal" olarak tabir ediliyor. etraftan copy-paste olayı da ilginç bence. sonuçta illa ki buraya girilen bilgiler, haberler vs. hepsine copy-paste diyebiliriz. mesela sen maçın skorunu ya da ingilizce kelimenin tanımı girerken vahiy yoluyla mı öğreniyorsun? hayır tabiki de. mutlaka onu bir yerden, bir siteden, bir kitaptan görüyorsun, aklına kopyalayıp sonra gelip buraya yapıştırıyorsun.

diyeceğim şudur ki; mal gibi başlık açmak denilmiş ama kime göre neye göre?
yeni yazilmaya baslanan malligin kitabi nin birinci unitesidir.

(bkz: chapter one)
(bkz: uludağ sözlük çöl olmasın kampanyası)
anlamsız, manasız, amaçsız başlık açmaktır.

örnek;

(bkz: mal gibi başlık açmak)
adı üstünde mal olmaktır. *